Постанова № 34128629, 16.10.2013, Рутченківський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
16.10.2013
Номер справи
258/7568/13-а
Номер документу
34128629
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №

№ 2а/258/213/13

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 жовтня 2013 року Кіровський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого - судді Подолянчука І.М.

при секретарі Мінченковій С.В.,

позивача ОСОБА_1 та представника відповідача за довіреністю- Чанглі А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у місті Донецьку Ради

Про поновлення строку на подачу заяви про призначення державної допомоги на народження дитини, визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити призначення, нарахування та виплату державної допомоги при народженні дитини, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради, в якому вказує, що її донька- ОСОБА_6 народила двох дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Батько дітей в Свідоцтві про народження дітей записаний на підставі ст. 135 ч.1 СК України.

Вироком Кіровського райсуду м. Донецька від 02 лютого 2011р. її доньку ОСОБА_6 було визнано винною та засуджено за ч.2 ст.307 КК України до покарання строком на 6 років позбавлення волі з конфіскацією ? частки майна, яке належить їй на праві власності.

На даний час донька відбуває покарання у Чорноморській виправній колонії №72 УДПС України в Одеській області, а малолітні діти засудженої проживають з нею.

Рішенням виконавчого комітету Кіровської районної в м. Донецьку ради від 08 червня 2011р. № 161/2 вона була призначена опікуном над малолітньою онукою - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.

На малолітню ОСОБА_4 призначалась державна допомога на користь матері.

Малолітню дитину - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, донька народила в місцях позбавлення волі.

05 липня 2012 р. малолітнього онука з місць позбавлення волі було передано їй і з цього часу він проживає разом з нею, вона його виховує та матеріально утримує.

Рішенням виконавчого комітету Кіровської районної в м. Донецьку ради від 26 вересня 2012р. № 319/2 вона була призначена опікуном над малолітнім онуком - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

На малолітнього онука - ОСОБА_5 державна допомога на користь матері не призначалась, так як мати дитини не зверталась про її отримання.

23 квітня 2013р. вона, як опікун малолітнього онука ОСОБА_5, звернулася до відповідача - УПСЗН Кіровського району м. Донецька з заявою №539/6 про призначення державної допомоги у зв'язку з народженням дитини, так як до призначення її опікуном над малолітнім онуком, з такою заявою вона не мала права звертатись до відповідача.

07 травня 2013р. вона отримала повідомлення з УПСЗН Кіровського району м. Донецька № 1195 щодо прийняття оскаржуваного рішення про відмову в наданні державної допомоги при народженні дитини, саме рішення відповідач їй не надав та не роз'яснив причину такої відмови.

Оскільки відповідач- УПСЗН Кіровської районної у м. Донецьку Ради ігнорував її прохання про роз'яснення причини відмови, вона вимушена була звернутися до Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької області, яке своїм листом від 11.06.2013р. роз'яснило їй, що причиною відмови було те, що вона пропустила встановлений для звернення за вищевказаною допомогою 12-и місячний строк з дня народження дитини та рекомендувало звернутися за захистом своїх прав до суду.

Вважає, що вказаний строк вона пропустила з наступних поважних причин: онук ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місцях позбавлення волі.

05 липня 2012 р. онук ОСОБА_5 був переданий їй на виховання, що підтверджується Актом про передачу дитини від 05 липня 2012 р.

Її було призначено опікуном онука ОСОБА_5 тільки з 26 вересня 2012р., тобто в строк, більше як 12 місяців з дня народження дитини, а до призначення її опікуном над малолітнім онуком вона не мала права звертатись до відповідача з такою заявою.

Мати дитини відбуває покарання Чорноморській виправній колонії №72 УДПС України в Одеській області з 04 квітня 2011р. і буде його відбувати по 04 квітня 2017 р.

Для отримання державної допомоги при народженні дитини вона зібрала всі необхідні довідки та звернулася до УПСЗН Кіровської районної у м. Донецьку Ради 23 квітня 2013 року.

Вона є пенсіонеркою, розмір її пенсії складає 1166 грн. В зв'язку з тим, що на її утриманні перебувають двоє малолітніх дітей, вона вимушена працювати.

Її середньомісячна заробітна плата складає 1894 грн.

Про своє порушене право вона дізналася із повідомлення УПСЗН Кіровської районної у м. Донецьку Ради від 07 травня 2013р. - після відмови відповідача призначити їй та виплати державну допомоги при народженні дитини.

Просила постановити судове рішення, яким визнати причину пропуску нею строку на подачу заяви про призначення державної допомоги при народженні дитини - онука ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, поважною.

Визнати протиправними дії УПСЗН Кіровської районної у м. Донецьку Ради відносно відмови в призначенні та виплаті її допомоги при народженні дитини в порядку та розмірі, визначеному Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та скасувати як незаконне рішення №2228 Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у місті Донецьку Ради від 07 травня 2013р. про відмову в виплаті їй державної допомоги при народженні малолітнього онука - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Зобов'язати УПСЗН Кіровської районної у м. Донецьку Ради призначити та виплатити їй державну допомогу при народженні дитини - малолітнього онука ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі та в розмірах, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'я з дітьми».

В судове засідання позивач ОСОБА_1 з'явилася, свої позовні вимоги підтримала в повному обсязі та суду надала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві. Просила ухвалити судове рішення, яким у повному обсязі задовольнити її позовні вимоги.

В судовому засіданні представник відповідача за довіреністю - Чанглі А.В. позов ОСОБА_1 не визнала та суду пояснила, що державна допомога при народженні дитини призначається та виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженому постановою КМ України від 27.12.2001р. № 1751.

Ст. 6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачає, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно.

За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу. При призначенні державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Також у вищезазначеному законі України зазначено, що допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків (опікунів).

Згідно ч.3 ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та абзацу 1 п.12 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшла не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Мати малолітньої дитини-ОСОБА_5 - ОСОБА_6 була засуджена до 6 років позбавлення волі та відбуває покарання, призначене за вироком суду, в місцях позбавлення волі.

Пунктом 15 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» передбачено, що одному з батьків дитини (опікуну) допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем їх реєстрації.

Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Мати малолітньої дитини - ОСОБА_5 у зазначений в Законі України строк не подавала належної заяви до Управління праці та соціального захисту населення ні за місцем своєї реєстрації, ні за фактичним місцем свого перебування.

Позивач звернулася до Управління з заявою від 23.04.2013 р. про призначення їй державної допомоги при народженні дитини - онука ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

З моменту народження онука - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, до моменту подачі заяви про призначення державної допомоги при народженні дитини, пройшов 1 рік 11 місяців та 6 днів, тобто більш, ніж 12 місяців.

Згідно ч.3 ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та абзацу 1 п.12 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», а саме: у зв'язку з пропущенням строку на подачу заяви про призначення усіх видів допомоги, позивачу було відмовлено в призначенні та виплаті державної допомоги при народженні дитини - малолітнього онука ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 народженя, про що позивачу було направлено письмове повідомлення від 07 травня 2013 р.

Таким чином, призначити та виплатити державну допомогу при народженні дитини у відповідача немає правових підстав.

Позивач ОСОБА_1 була призначена опікуном над малолітнім онуком ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 26 вересня 2012р., але з заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини позивач ОСОБА_1 звернувся тільки 23 квітня 2013 р., отже з моменту встановлення опіки минуло майже 7 місяців.

Просила ухвалити судове рішення, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання в тому, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Відповідно до ст. 8 КАС України суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно зі ст. 9 КАС України суд застосовує інші нормативно-правові, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

У відповідності до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі - на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно.

За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

При призначенні державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до ст.10 розділу 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків (опікуну).

Згідно ч.3 ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшла не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Ст.16-17 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачають, що допомога на дітей, яким встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавленні батьківського піклування і на підставі рішення про призначення опіки чи піклування.

Як вбачається з п.25 «Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого Постановою КМ України від 27 грудня 2001р. №1751, допомога на дітей, над якими встановлено опуку чи піклування, призначається особам, визначеним у встановленому порядку опукунами чи піклувальниками дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишились без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу датини-сироти, дитини, позбавленорї батьківського піклування. Згідно з п.26 вказаного «Порядку...» допомогна на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається у розмірі, що становить два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.

В судовому засіданні було встановлено, що вироком Кіровського райсуду м. Донецька від 02 лютого 2011р. донька позивачки - ОСОБА_6 була визнана винною та засуджена за ч.2 ст.307 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 6 років з конфіскацією ? частки майна, яке належить їй на праві власності та відбуває покарання у Чорноморській виправній колонії №72 УДПС України у Одеській області.

ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуваючи у місцях позбавлення волі, ОСОБА_6 народила сина - ОСОБА_5, що підтверджується копією Свідоцтва про народження Серії НОМЕР_1 від 27 травня 2011р., виданого Першим Малиновським відділом держаної реєстрації актів цивільного стану Одеського міського управління юстиції, актовий запис № 497.

Батько дитини у вказаному Свідоцтві про народження записаний на підставі ст. 135 ч.1 СК України.

Мати дитини - ОСОБА_6 відбуває покарання Чорноморській виправній колонії №72 УДПС України в Одеській області з 04 квітня 2011 р. по 04.04.2017 р., вона не зверталась з заявою про надання державної допомоги при народженні дитини до відповідного УТСЗН ні за місцем своєї реєстрації, ні за місцем відбування покарання.

05 липня 2012р. малолітня дитина - ОСОБА_5 був переданий на виховання бабусі - позивачці по справі ОСОБА_1, що підтверджується Актом про передачу дитини від 05 липня 2012 р.

Як вбачається з Рішення виконавчого комітету Кіровської районної в м. Донецьку ради від 26 вересня 2012 р. № 319/2, позивачка ОСОБА_1 була призначена опікуном над малолітнім онуком - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто через 1 рік і 4 місяці після народження дитини.

Таким чином, з вказаного дня малолітній ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, набув статус дитини, позбавленої батьківського піклування, а позивач ОСОБА_1- статус опікуна вказаної малолітньої дитини, що надає їй право звернення до відповідача з відповідною заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини.

З огляду на наведене суд приходить до переконання в тому, що строк для звернення до відповідача з заявою про призначення державної допомоги у зв'язку з народженням дитини позивач ОСОБА_1 пропустила з поважних причин, так як до 26 вересня 2012р. вона взагалі не мала права на таке звернення до відповідача з відповідною заявою.

Крім того, суд визнає, що відповідач, в порушення вимог ст. 6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», за наявності письмової заяви позивача ОСОБА_1, яка претендувала на призначення такої допомоги, але з інших поважних причин не могла своєчасно зібрати необхідні документи, не проводив збір зазначених документів самостійно, а тому цей строк позивачу ОСОБА_1 суд вважає за необхідне поновити.

23 квітня 2013р. позивач ОСОБА_1, як опікун малолтінього онука ОСОБА_5, звернулася до відповідача - УПСЗН Кіровського району м. Донецька з заявою про призначення державної допомоги у зв'язку з народженням дитини.

07 травня 2013р. позивач отримала повідомлення від УПСЗН Кіровської районної у м. Донецьку ради за № 1195 про відмову в наданні державної допомоги у зв'язку з народженням дитини.

Не погодившись з ним, позивач оскаржила вказану відмову до Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької області, яке своїм листом від 11.06.2013р. надало їй роз'яснення про причини відмови та порекомендувало звернутися за захистом своїх прав до суду.

Доводи, викладені представником відповідача щодо підстав для відмови ОСОБА_1 в виплаті держаної допомоги при народженні дитини, суд визнає безпідставними, необгрунтованими та не приймає їх у якості належного та допустимого доказу при обгрунтуванні судового рішення.

Виходячи з наведеного, суд визнає незаконним оскаржуване рішення №2228 Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у місті Донецьку Ради від 07 травня 2013р. щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні державної допомоги при народженні дитини - малолітнього онука ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, над яким встановлено опіку, а позов ОСОБА_1 - обгрунтованим, законним та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 21, 51, 55 Конституції України; ст.ст. 1, 6, 10, 11, 12, 16-17 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»; Постановою КМ України від 27 грудня 2001р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»; ст.ст. 10, 11, 86, 159-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у місті Донецьку Ради - задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 строк на подачу заяви про призначення державної допомоги на народження дитини.

Визнати незаконними дії та рішення №2228 Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у місті Донецьку Ради від 07 травня 2013р. щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні державної допомоги при народженні дитини- малолітнього онука ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, над яким встановлено опіку.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 державної допомоги при народження дитини - малолітнього онука ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, над яким встановлено опіку, в порядку та розмірі, визначеним Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя:

258/7568/13-а

Провадження2-а/258/213/13