КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/1606/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Падій В.В.
Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Пилипенко О.Є., Романчук О.М.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області до Відкритого акціонерного товариства «Квадр» про стягнення заборгованості зі сплати пені по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства «Квадр» на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 червня 2013 року,
В С Т А Н О В И В :
Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області звернувся у суд із позовом до Відкритого акціонерного товариства «Квадр», в якому просило стягнути з відповідача на користь управління заборгованість зі сплати пені в сумі 1642,60 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 червня 2013 року позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходив з того, що територіальним органом Пенсійного фонду правомірно заявлена вимога про стягнення заборгованості, а платником страхових внесків не надано доказів погашення такої.
Проте, з таким висновком суду не можна погодитися.
Із матеріалів справи вбачається, що рішенням Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області №3 від 15 березня 2013 року застосовано до ВАТ «Квадр» фінансові санкції у вигляді пені в розмірі 1642,60 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) останнім страхових внесків за період з 26 вересня 2011 року по 15 січня 2013 року.
18 березня 2013 року вказане рішення отримане головним бухгалтером ВАТ «Квадр», однак докази спали підприємством заборгованості, визначеної рішенням, в матеріалах справи відсутні.
У зв'язку із несплатою ВАТ «Квадр» заборгованості за рішенням Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області №3 від 15 березня 2013 року, останнє звернулося у суд.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, висновкам суду першої інстанції та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить із наступного.
У Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 2 статті 19).
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Колегією суддів установлено, що Відкрите акціонерне товариство «Квадр» є страхувальником у розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
За визначенням вказаних законів, страхувальником є роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Колегія суддів зазначає, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку починаючи з 01 січня 2011 року визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п. 2 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч. 1 ст. 12 цього Закону, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску та інші функції, передбачені законодавством (ч. 2 ст. 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Пунктом 6 частини 1 статті 13 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» пенсійному фонду та його територіальним органам надано право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Зазначеним Законом передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. При цьому, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 11, 12 ст. 9).
Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин Пенсійний фонд України та його територіальні органи були наділені контрольними повноваженнями за справлянням страхувальниками страхових внесків до загальнообов'язкового державного пенсійного страхування відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Проте, з рішення Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області №3 від 16.03.2013 року випливає, що воно прийняте на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а фінансові санкції до відповідача застосовані за період з 26.09.2011 року по 15.01.2013 року.
Приписами зазначеної норми встановлено, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Однак, колегія суддів зауважує, що норма права, закріплена підпунктом 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» втратила чинність з 01 січня 2011 року згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і не діяла на дату прийняття позивачем рішення про застосування фінансових санкцій у вигляді пені за несплату (несвоєчасну сплату) страхових внесків.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області звернулося до адміністративного суду за стягненням заборгованості, визначеної рішенням, яке не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Зазначена обставина залишилась поза увагою місцевого суду, у той час як судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Згідно ч. ч. 2, 3 статті 159 КАС України законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зважаючи на викладені юридичні норми та встановлені обставини, колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції, позаяк місцевим судом зроблено невірний висновок щодо обґрунтованості вимог позивача та наявності підстав для їх задоволення.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Квадр» задовольнити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 червня 2013 року скасувати.
У задоволенні адміністративного позову Управлінню Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.Є. Пилипенко суддяО.М. Романчук
Головуючий суддя Глущенко Я.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Романчук О.М