Ухвала суду № 34123230, 10.10.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2013
Номер справи
817/1490/13-а
Номер документу
34123230
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"10" жовтня 2013 р. Справа № 817/1490/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

при секретарі Хаюк Т.В. ,

за участю сторін:

від позивача:Нагорнюк А.В.- директор,

від відповідача:Наконечного Ю.М., представника за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Гощанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" серпня 2013 р. у справі за позовом Сільськогосподарського приватного підприємства "Спас" до Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання неправомірним нарахування податку ,

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське приватне підприємство "Спас" звернулося до суду з адміністративним позовом до Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання неправомірним нарахування податку з доходів фізичних осіб та фінансових санкцій та скасування податкового повідомлення-рішення.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в силу вимог Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року позивачем було вірно визначено оподаткований дохід та відповідно, сплачено податок з доходів фізичних осіб. А відтак, висновки податкового органу про те, що СПП "Спас" невірно визначено оподаткований дохід, і як наслідок, нарахування позивачу спірним рішенням податку на доходи фізичних осіб у розмірі 15% від виплаченої суми та застосування штрафної санкції є протиправними. В обґрунтування такої позиції покликаються на довідку Управління Держкомзему у Гощанському районі Рівненської області № 151 від 27.01. 2010 року, якою позивач керувався при визначенні суми оподаткованого доходу. На таких підставах просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2013 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби форми "Р" №0000551700 від 10 квітня 2013 року в частині збільшення грошового зобов'язання Сільськогосподарському приватному підприємству "Спас" з податку на доходи фізичних осіб на суму 38693,50 грн., з яких 30954,80 грн. - за основним платежем, 7738,70 грн. - штрафними (фінансовими) санкціями.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що в період з 12 по 18 березня 2013 року Гощанською МДПІ проведено позапланову виїзну документальну перевірку позивача з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету податку на доходи фізичних осіб (податку з доходів фізичних осіб) за період з 01.01. 2010 р. по 31.12. 2012 р., за результатами якої складено акт № 105/1742/32404312 від 25.03. 2013 року.

На підставі акту перевірки 10.04. 2013 року Гощанською МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000551700, яким СПП "Спас" визначено суму податкового зобов'язання за платежем "податок з доходів фізичних осіб" в сумі 74281,33 грн., в тому числі 59017,06 грн. - за основним платежем та 15264,27 грн. - за штрафними санкціями.

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржується позивачем лише в частині нарахування суми податкового зобов'язання у розмірі 33529,49 грн. основного платежу та 8382,37 грн. штрафних санкцій.В іншій частині податкове повідомленя-рішення позивачем не оспорюється (а.с. 108).

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем обґрунтовано визначався податок з доходів фізичних осіб з урахуванням діючих договорів оренди земельних часток (паїв).

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

У ході здійснення перевірки податковий орган дійшов висновку про порушення підприємством вимог: п. 7.1 ст. 7, пп. 8.1.1, пп. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8, п. 9.1 ст. 9, абз. "а" п.19.2 ст. 19, пп."а" п. 20.3.1, пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-IV від 22.05. 2003 року.

Відповідно до п. 1.2 ст.1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, доходом фізичної особи є сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

Доходом з джерелом походження з України відповідно пп. "е" п.1.3. ст.1 Закону є доход від надання в оренду нерухомості, розташованої на території України.

Доходи з джерелом їх походження з України, в силу вимог пп. 3.1.3 п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, є об'єктом оподаткування і підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті. Ставка податку, відповідно до п. 7.1. ст. 7 Закону, становить 15% від об'єкта оподаткування, який відповідно до вимог пп. 9.1.1 п. 9.1 ст. 9 Закону, визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше мінімальної суми орендного платежу, встановленої законодавством з питань оренди землі.

В силу вимог пп."а" п.17.2 ст.17 Закону, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України є податковий агент.

Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, відповідно до положень пп. 8.1.1 та 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи відповідну ставку податку, та сплачує податок до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 21 вказаного Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

З матеріалів справи вбачається, що СПП «Спас» по Симонівській сільській раді Гощанського району укладено договори оренди земельних часток (паїв) з фізичними особами у 2010 році в кількості 86 чол. Загальна сума орендної плати за земельну частку (пай) згідно укладених договорів за 2010 рік становить 65964,59 грн., в т.ч. по 69 укладених договорів оренди грошова оцінка становить 27612 грн. і по 17 укладених договорів оренди грошова оцінка становить 17270,04 грн. Отже сума податку на доходи фізичних осіб по Симонівській сільській раді становить 9894,69 грн. (27612*3,0%*69*15%)+(17270,04*3%* 17*15%). Отже, занижена сума податку на доходи фізичних осіб за орендовані частки (паї) становить 2574,69 грн.

Водночас, згідно із змінами, внесеними Указом Президента України від 19 серпня 2008 року N 725/2008 до Указу Президента України 2 лютого 2002 року N 92/2002 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», плата за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) має становити не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю).

Таким чином, враховуючи вищевикладене, відповідачем, правомірно взято для визначення оподаткованого доходу нормативну грошову оцінку земельних ділянок зазначену в договорах оренди у розмірі 27612,00 грн. по 69-ти договорах та 17270,04 грн. - по 17-ти договорах (а.с. 50-54, 55). Відповідна вартість вказаних земельних часток (паїв) зазначена у листі Управління Держземагенства у Гощанському районі № 03-331 від 09.04. 2013 року (а.с. 109-110) .

Надаючи правову оцінку вищевказаним нормам, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірне повідомлення - рішення у зазначеній частині визначення суми податку на доходи фізичних осіб винесено податковим органом правомірно.

Що стосується позовних вимог в частині визначення грошового зобов'язання на суму 1432,60 грн. - основного платежу та 358,15 грн. штрафних (фінансових) санкцій у зв'язку з укладенням договорів оренди земельних часток (паїв) з фізичними особами у 2010 році в кількості 95 чол. по Бугринській сільській раді Гощанського району, то слід зазначити наступне.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" №161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 21 Закону № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Отже, розмір та умови оплати, указані в договорі, не можуть суперечити чинному на час укладення договору законодавству.

Частиною 2 ст. 23 Закону №161-XIV визначено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Пунктом 1 Указу Президента №92/2002 у редакції, чинній на момент укладення сторонами договорів оренди земельних ділянок, визнано одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема, шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 1,5 відсотка визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.

Указом Президента України № 725/2008 внесено зміни до Указу Президента №92/2002 та встановлено розмір орендної плати не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки. Цей Указ набрав чинності з дня його опублікування. В його тексті відсутнє посилання на те, що його дія розповсюджується на договори, укладені до набрання ним чинності, а тому змінити розмір орендної плати можна лише за згодою сторін.

Виходячи з наведеного Указ Президента №92/2002 у редакції зі змінами, внесеними Указом Президента №725/2008, має рекомендаційний характер, він був прийнятий після укладення сторонами договорів оренди і є підставою для перегляду розміру орендної плати, установленої умовами договору, а не для автоматичної зміни умов договорів оренди та підвищення розміру орендної плати до 3 відсотків.

Матеріалами справи стверджується та встановлено судом першої інстанції, що СПП «Спас» задекларовано податок на доходи фізичних осіб з орендної частки (паю) по Бугринській сільській раді за 2010 рік в сумі 5700,0 грн.

В ході перевірки встановлено, що СПП «Спас» по Бугринській сільській раді Гощанського району укладено договори оренди земельних часток (паїв) з фізичними особами в кількості 95 чол. Згідно договорів оренди земельної частки паю) по с. Бащино від 01 серпня 2005 року орендодавцями фізичними особами передається в оренду земельну частку розміром по 1,41 га. умовних кадастрових гектарів, вартістю 305,22 грн. Орендар сплачує орендну плату протягом терміну дії Договору не пізніш як у термін від 01.09 міс. по 01.11 міс. кожного року.

П. 2.2 вказаних договорів передбачено, що розмір орендної плати не може бути меншим від розміру, встановленого чинним законодавством.

Як вбачається з матеріалів справи, договори між сторонами укладено 01 серпня 2005 року - у період дії Указу Президента України від 02 лютого 2002 року № 92/2002 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)", яким був встановлений мінімальний розмір орендної плати у 1,5%, визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки.

За наведених обставин, на думку колегії суддів, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що відповідач застосував до спірних правовідносин положення нормативно-правового акта, дія якого на спірні правовідносини не поширюється та невірно обчислив розмір орендної плати (об'єкт оподаткування) і, відповідно, суму донарахованого податку з доходів фізичних осіб.

Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 25 червня 2011 року.

Крім того, податковим органом застосовано при обчисленні розміру орендної плати невірну суму грошової оцінки земельної частки (паю), яка згідно листа управління Держземагенства у Гощанському районі Рівненської області № 03-331 від 09.04. 2013 року становить 17270,03 грн., а не 16686,44 грн., як зазначено відповідачем.

Аналогічні обставини встановлені судом з питань щодо донарахування податку з доходів фізичних осіб по орендній платі за земельні частки (паї) по Бухарівській сільській раді за 2010 рік.

Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Гощанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" серпня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: судді: (підпис) (підпис) (підпис) Л.В. Кузьменко Л.О. Зарудяна Т.В. Іваненко

З оригіналом згідно: суддя _______ Л.В. Кузьменко

Повний текст cудового рішення виготовлено "10" жовтня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Сільськогосподарське приватне підприємство "Спас" вул.Вишнева,11,с.Симонів,Сарненський район, Рівненська область,34508

3- відповідачу/відповідачам: Гощанська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби вул. Незалежності, 31,смт.Гоща,Рівненська область,35400

4- Заявнику апеляційної інстанції Гощанська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області

5-третій особі

6- Представнику