ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 жовтня 2013 р. (11:23) Справа №801/8618/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С.О., за участю секретаря Павленко Н.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Державного інспектора сільського господарства в АР Крим Фенько Олега Анатолійовича, Державної інспекції сільського господарства в АР Крим, Державного інспектора сільського господарства в АР Крим Овчинникова Руслана Олександровича
про визнання протиправними та скасування наказів, визнання незаконними дій,
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився;
відповідача (Державної інспекції сільського господарства в АР Крим) - Зигар Т.В., довіреність № 10-19/33 від 16.05.2013 р.;
відповідача (Державного інспектора сільського господарства в АР Крим Фенько Олега Анатолійовича) - не з'явився;
відповідача (Державного інспектора сільського господарства в АР Крим Овчинникова Руслана Олександровича) - не з'явився.
Суть спору:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Державного інспектора сільського господарства в АР Крим Фенько Олега Анатолійовича, Державної інспекції сільського господарства в АР Крим, Державного інспектора сільського господарства в АР Крим Овчинникова Руслана Олександровича про визнання протиправним та скасування наказу № 802/о від 04.06.2013 р. "Про проведення перевірки", приписів № 0320 від 05.06.2013 р. та № 0462 від 10.072013 р., а також визнання незаконними дій щодо: оформлення направлення на проведення позапланової перевірки гр. ОСОБА_1 № 792 від 04.06.2013 р.; складання 05.06.2013 р. акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства; складання 10.07.2013 р. акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем проведено перевірку з порушеннями чинного законодавства, оскільки відповідачем не отримано згоду Державної інспекції сільського господарства України на здійснення позапланової перевірки.
Відповідач позовних вимог не визнав з підстав, відображених у письмових запереченнях проти позову.
Позивач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був проінформований належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
ВСТАНОВИВ:
Державною інспекцією сільського господарства в АР Крим на підставі наказу № 802/о від 04.06.2013 р. та направлення № 792 від 04.06.2013 р. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні ОСОБА_1 земельної ділянки, що знаходиться на пляжі "Крижаний" (холодний) на території Фороської селищної ради АР Крим, за результатами якої складено акт від 05.06.2013 р. (а.с. 12).
Згідно з висновком вказаного акта позивачем порушено ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України у зв'язку з вчиненням самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,015 га шляхом самовільного будівництва на ній двоповерхової будівлі з цоколем в смт. Форос, між вул. Терлецького та пляжем "Крижаний" (холодний).
Задля усунення порушень земельного законодавства шляхом звільнення земельної ділянки від будівлі у термін до 30 календарних днів Державним інспектором сільського господарства в АР Крим Фенько О.А. винесено припис № 0320 від 05.06.2013 р. (а.с. 13).
З матеріалів справи вбачається, що 10.07.2013 р. Державним інспектором сільського господарства в АР Крим Овчинниковим Р.О. проведено перевірку з питання виконання припису № 0320 від 05.06.2013 р., за результатами якої складено відповідний акт (а.с. 14).
Враховуючи те, що позивачем не були усунені порушення земельного законодавства та виконані вимоги припису № 0320 від 05.06.2013 р., державним інспектором повторно складено припис № 0462 від 10.07.2013 р. із встановленням десятиденного строку для усунення вказаних порушень.
Позивач, не погоджуючись з вказаними діями, звернувся до суду з вимогою про визнання протиправним та скасування наказу № 802/о від 04.06.2013 р. "Про проведення перевірки", приписів № 0320 від 05.06.2013 р. та № 0462 від 10.07.2013 р., а також визнання незаконними дій щодо: оформлення направлення на проведення позапланової перевірки гр. ОСОБА_1 № 792 від 04.06.2013 р.; складання 05.06.2013 р. акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства; складання 10.07.2013 р. акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості позовних вимог з огляду на наступне.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначені Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 р. № 963 (далі - Закон України № 963).
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України № 963 державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до п. 1 "Положення про Державну інспекцію сільського господарства України", затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 459/2011, Держсільгоспінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держсільгоспінспекція) є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України та їй підпорядковується (п. 1 "Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 23.12.2011 N 770).
Тобто такі повноваження покладені на Держсільгоспінспекцію України, якій, в свою чергу, підпорядковується Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим.
Відповідно до абз. 2 п. а) ч. 1 ст. 6 Закону України № 963 до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Абзацем другим ч. 4 ст. 9 Закону України № 963 передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок.
Повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель закріпленні в статті 10 Закону України № 963.
Так, відповідно до ч. 1 зазначеної статті державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:
- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;
- у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до міліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;
- викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України;
- передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;
- проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;
- звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
З матеріалів справи вбачається, що наказ № 802/о від 04.06.2013 р. та направлення на проведення позапланової перевірки № 792 від 04.06.2013 р., були прийняті начальником Держсільгоспінспекції в АР Крим Кудіновим В.О. у зв'язку з отриманням листа Прокуратури АР Крим від 03.06.2013 р. № 05/3-8344. При цьому, акти про результати проведених перевірок та приписи щодо усунення порушень земельного законодавства, виявлених під час здійснених державними інспекторами заходів державного нагляду (контролю), складені на підставі вищезазначеного наказу № 802/о від 04.06.2013 р. та направлення на проведення позапланової перевірки № 792 від 04.06.2013 р.
Крім того, приписи № 0320 від 05.06.2013 р. та № 0462 від 10.07.2013 р. було видано Державними інспекторами сільського господарства в АР Крим Фенько О.А. та Овчинниковим Р.О. відповідно до вимог "Порядку оформлення, вручення (надсилання) приписів у разі виявлення порушень земельного законодавства", затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 19.02.2013 N 104 (далі - Порядок № 104).
Вказаним Порядком № 104 визначається процедура оформлення, вручення (надсилання) приписів керівникам юридичних осіб та фізичним особам (у тому числі керівникам суб'єктів господарювання та фізичним особам - підприємцям), які вчинили порушення земельного законодавства щодо використання та охорони земель усіх категорій та форм власності (далі - порушення земельного законодавства), реєстрації приписів, здійснення контролю за виконанням приписів.
Згідно визначення, наведеного в п. 1.2 Порядку № 104 припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога державного інспектора сільського господарства, яка оформляється, вручається (надсилається) керівникам юридичних осіб та фізичним особам (у тому числі керівникам суб'єктів господарювання та фізичним особам - підприємцям) щодо усунення порушень земельного законодавства.
З п. 2.1 Порядку № 104 вбачається, що з метою припинення порушення земельного законодавства та усунення його наслідків державний інспектор вручає (надсилає) особі, яка його здійснила, чи особі, яка є відповідальною за дотримання вимог земельного законодавства, припис за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.
Відповідно до п. 3.2 Порядку № 104 у разі невиконання припису протягом вказаного у ньому строку державний інспектор складає протокол про адміністративне правопорушення за невиконання припису. З метою припинення порушення земельного законодавства та усунення його наслідків державний інспектор повторно видає припис і встановлює новий строк з вимогою припинити порушення земельного законодавства та усунути його наслідки, але не більше 30 днів.
Як вже було зазначено, позовні вимоги ґрунтуються на твердженнях щодо здійснення вищеназваних заходів державного контролю з порушеннями вимог чинного законодавства, оскільки відповідачем не отримано згоду Державної інспекції сільського господарства України на здійснення позапланової перевірки, з приводу чого суд звертає увагу на таке.
Дійсно, абзацем 5 п. 3.2 Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.02.2013 N 132 передбачено, що підставами для здійснення позапланового заходу є отримання заяв, скарг чи звернень фізичних та юридичних осіб, у яких міститься інформація про порушення суб'єктом господарювання вимог земельного законодавства (із обов'язковим зазначенням суті порушення). Позаплановий захід у таких випадках проводиться за наявності згоди Державної інспекції сільського господарства України на його проведення.
Однак, під час посилання на вказану норму позивачем не було враховано, що дія зазначеного Порядку № 132 поширюється виключно на суб'єктів господарювання, до яких ОСОБА_1 не відноситься.
Так, пунктом 1.2 Порядку № 132 встановлено, що останній визначає процедуру планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, визначає організаційні заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірок, загальні вимоги до їх здійснення, а також вимоги до оформлення матеріалів за результатами проведених перевірок.
Цей Порядок поширюється на суб'єктів господарювання, господарська діяльність яких пов'язана з використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, в частині дотримання ними вимог земельного законодавства, встановленого законодавством порядку використання та охорони земель, а також на інспекційні органи в частині дотримання ними визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та цим Порядком процедур здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) (п. 1.5 Порядку № 132).
Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877, в свою чергу, визначені правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно визначення, наведеного в ч. 1 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці;
Під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (ч. 1 ст. 3 ГК України).
Аналізуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що ані норма Порядку № 132, якою позивач обґрунтовує свої вимоги, ані положення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (як нормативно-правового акта загального характеру по відношенню до спеціального підзаконного НПА - Порядку № 132), не поширюються на спірні правовідносини з огляду на відсутність у позивача статусу суб'єкта господарювання.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час розгляду справи відповідачем були надані належні та допустимі докази на підтвердження дотримання Державною інспекцією сільського господарства в АР Крим порядку проведення позапланової перевірки, встановленого діючим законодавством.
За таких обставин, суд не вбачає правових підстав для задоволення позову.
Судові витрати у вигляді сплаченого судового збору суд в порядку статті 94 КАС України залишає за позивачем.
В судовому засіданні 07.10.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 14.10.2013 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.