ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/5689/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ясиновського І.Г.,
при секретарі судового засідання - Петренко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області до Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод", третя особа - ОСОБА_1 про відшкодування переплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
23 вересня 2013 року Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод", третя особа - ОСОБА_1 про відшкодування переплати пенсії у розмірі 4627,52 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що за наслідками проведення перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії громадянинові ОСОБА_1, у ній виявлені недостовірні дані, які були використані для призначення пенсії останньому, що призвело до її завищення та переплати на суму 4627,52 грн. У добровільному порядку сума вказаної переплати на розрахунковий рахунок позивача не перерахована, що стало підставою для звернення до суду.
Позивач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, у прохальній частині позову просив розгляд справи провести за відсутності його представника.
Відповідач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча неодноразово повідомлявся про час та місце судового розгляду належним чином.
Третя особа у судове засідання не з'явилась, надала клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Кременчуці Полтавської області та отримує пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Для розрахунку заробітку для призначення пенсії було враховано заробітну плату згідно довідки №5617 від 11.12.2003 року, виданої відповідачем.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261, порядку подання і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України від 09.07.2003 року № 1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877, а також на підставі заяви третьої особи проведена перевірка ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" характеру виконуваної роботи та умов праці для підтвердження права працівника на пільгове пенсійне забезпечення та довідок про заробітну плату. Вказану перевірку проведено з відома голови правління ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" Д.О. Черненко.
За результатами перевірки складений акт від 15.10.2012 року № 957, який підписаний керівником відповідача, яким підтверджено, що первинні документи, використані при проведенні перевірки, достовірні, надані в повному обсязі, а додаткових (інших) документів, що свідчать про діяльність страхувальника за період, що перевіряється, немає.
За результатами перевірки встановлено завищення заробітної плати у сумі 802,06 грн. 15.10.2012 року відповідачем надано нову довідку № 1606, дані якої відповідають даних первинних документів ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод". Внаслідок перерахунків пенсії за період з 01.01.2004 року по 30.11.2012 року виникла переплата пенсії ОСОБА_1 у розмірі 4627,52 грн.
Оскільки кошти в добровільному порядку відповідачем не відшкодовано, УПФУ в м. Кременчуці Полтавської області звернулось до суду з позовом про їх стягнення.
Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Основними завданнями Пенсійного фонду України, зокрема, є призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів.
Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, визначено, що управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
З 01.01.2004 року пенсійне забезпечення громадян здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV, яким визначено порядок нарахування та проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній не момент виникнення спірних правовідносин) для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Частиною 1 статті 40 вказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для нарахування ОСОБА_1 пенсії була врахована видана ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" довідка про заробітну плату за період роботи з 1991 року по 1995 рік. Обчислення пенсії проведено із середньомісячного заробітку для обчислення пенсії.
В подальшому розмір пенсії змінювався в автоматичному режимі відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, відповідно до вимог статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із врахуванням величини середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та в зв'язку із індексацією пенсії. Розмір фактично виплачених сум пенсії (помісячно) підтверджується довідкою про суми виплаченої пенсії третій особі.
У зв'язку із видачею ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" нової довідки від 15.10.2012 року № 1606 із внесенням вірних сум заробітку за вказаний період, громадянинві ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії.
Таким чином, у зв'язку із видачею відповідачем в 2003 році довідки про заробітну плату, що містила недостовірні відомості, виникла переплата пенсії у сумі 4627,52 грн.
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Відповідно до положень статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Частиною 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Отже, проаналізувавши викладені правові норми, суд прийшов до висновку, що обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок надання недостовірних даних, покладено на страхувальника, як на особу, яка надала зазначені дані.
Відтак, ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" зобов'язане відшкодувати позивачу переплату пенсії в вказаній вище сумі, що виникла в результаті видачі підприємством довідки про заробітну плату № 5617 від 11.12.2003 року, що містила недостовірні відомості.
Разом з тим, станом на момент розгляду справи відповідачем в добровільному порядку не повернуто до УПФУ в м. Кременчуці Полтавської області кошти по переплаті пенсії в розмірі 4627,52 грн.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
З огляду на викладене, позовні вимоги УПФУ в м. Кременчуці Полтавської області є законними, обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області до Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод", третя особа - ОСОБА_1 про відшкодування переплати пенсії задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" (код ЄДРПОУ 05756783) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області переплати пенсії за період з 01.01.2004 року по 30.11.2012 року в сумі 4627,52 грн (чотири тисячі шістсот двадцять сім гривень 52 коп.) на розрахунковий рахунок № 25606300120462 в ФПОУ АТ "Ощадбанк", МФО 331467, ЄДРПОУ 37895789.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови виготовлено 14 жовтня 2013 року.
Суддя І.Г. Ясиновський