Постанова № 34115508, 07.10.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2013
Номер справи
812/6811/13-а
Номер документу
34115508
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

6.3

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 жовтня 2013 року Справа № 812/6811/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Качуріної Л.С.,

при секретарі - Шибаєвій Т.В.,

в присутності сторін:

від позивача: Саввіна В.В., довіреність від 20.04.2011 № 6/01-06-1420

від відповідача: Карабут М.С., довіреність від 19.08.2013 № 02.1-1.5/272

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду звернулося Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області, в якому просило:

- визнати протиправним рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області від 05.07.2013 року № 3694457 про відмову у державній реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська на не житлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м.;

- зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області провести державну реєстрацію права власності за територіальною громадою м. Алчевська на не житлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м;

- постановити окрему ухвалу і направити її Реєстраційній службі Алчевського міського управління юстиції Луганської області та Реєстраційній службі Головного управління юстиції у Луганській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

06.06.2013 року представником Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради була подана до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області заява про проведення державної реєстрації права власності за Територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську, по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м. Управління разом із заявою подало необхідні для державної реєстрації документи (довідки Управління від 18.05.2013 року № 6/01-06-1659 про введення в експлуатацію об'єкту, від 04.04.2013 року № 6/01-06-1176 про балансову вартість об'єкту, довідка архівного відділу Алчевської міської ради від 13.03.2013 року № 64/55, технічний паспорт на об'єкт, виданий 13.03.2013 року, «Акт прийому-передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність» від 01.12.2002 року), їх копії , платіжні доручення про внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав та про сплату державного мита. Заява зареєстрована відповідачем за реєстраційним номером № 1473641, та цього ж дня представнику Управління надана картка прийому заяви № 2916063.

27.06.2013 року відповідачем винесено рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та її обтяжень на зазначений об'єкт у зв'язку з тим, що не подано документ, що підтверджує виникнення, перехід або припинення права власності.

Також позивач зазначив, що ним були надані відповідачу всі необхідні документи проведення державної реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська на не житлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м.

Так, позивачем було надано відповідачу копію рішення Алчевської міської ради депутатів від 05.12.2001 року № 39/26 «О дачи согласия на передачу в коммунальную собственность объектов социальной инфраструктуры, состоящих на балансе ОАО «Алчевский металлургический комбинат».Згідно вказаного рішення Алчевська міська рада надала згоду на безоплатну передачу у комунальну власність Територіальної громади м. Алчевська об'єктів соціальної інфраструктури, що перебувають на балансі ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» згідно переліку, у тому числі будинок № 49 по вул. Горького у м. Алчевську.

На виконання цього рішення згідно акту прийому-передачі від 01.12.2002 року будинок № 49 по вул. Горького у м. Алчевську прийнятий у комунальну власність Територіальної громади м. Алчевська Луганської області.

Однак, відповідачем 05.07.2013 року було прийнято рішення за № 3694457 про відмову у державній реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська на не житлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м.; з яким позивач не згоден та просить визнати його протиправним.

У судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні викладеним в позові та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У судове засідання прибув представник відповідача, який надав заперечення на адміністративний позов та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, пояснивши, що під час розгляду заяви про державну реєстрацію права власності на нежитлове приміщення № 117 по вулиці Горького, 49, у місті Алчевську Луганської області та прийняттю рішення про відмову у державній реєстрації прав державним реєстратором не було порушено норм чинного законодавства.

Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 КАС України, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.

Систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (ч.1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень»).

Згідно із пунктом 3 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 року №395/2011, формування і забезпечення реалізації політики з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень є одним з основних завдань Міністерства юстиції України (далі положення № 395).

Пунктом 7 положення № 395 передбачена реалізація повноважень Мін'юсту України безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції.

Указом Президента України № 401/2011 від 06.04.2011 року затверджено Положення про Державну реєстраційну службу України (далі Положення № 401).

Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади.

Згідно із п.7 Положення № 401 Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.

На виконання повноважень закріплених в п. п. 9 п.10 Положення № 401 Укрдержреєстром затверджено Положення про реєстраційну службу Алчевського міського управління юстиції.

Згідно із п.2.2.18 Положення про реєстраційну службу Алчевського міського управління юстиції до завдань відповідача віднесено здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно (а. с. 46).

Відповідач в даному випадку є суб'єктом владних повноважень, які в даних правовідносинах реалізують повноваження державного реєстратора, надані Законом України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень» (далі Закон № 1952), та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

За визначенням статті 2 Закону № 1952, державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно є офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також порядок надання інформації з Державного реєстру прав встановлює Кабінет Міністрів України (ч.13 ст. 15 Закону України № 1952-IV).

Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом (ч.1 ст. 16 Закону України № 1952-IV).

Відповідно до ч.3 ст. 16 Закону України № 1952-IV разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.

При отриманні заяви та документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, проводиться реєстрація заяви у базі даних про реєстрацію заяв та запитів із зазначенням дати і часу реєстрації (ч.5 ст. 16 Закону України № 1952-IV).

Згідно із положеннями ч.3 ст. 17 Закону України № 1952-IV, документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою (ч.1 ст. 19 Закону України № 1952-IV).

Відповідно до ст. 15 Закону України № 1952-IV, Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок № 703).

Згідно із п.26 Порядку № 703, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.

Відповідно до п. 27 Порядку № 703 передбачено, що документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є:

1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат;

2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;

3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;

4) свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, видані нотаріусом, чи їх дублікати;

5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до цього Порядку;

6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;

7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією до набрання чинності цим Порядком;

8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;

9) державний акт на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою;

10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;

11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди;

12) заповіт, яким встановлено сервітут на нерухоме майно;

13) закон, яким встановлено сервітут на нерухоме майно;

14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;

15) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;

16) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

Судом встановлено, що 06.06.2013 року Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради подало до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області заяву про проведення державної реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську, по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м., разом з документами необхідними для реєстрації прав власності на майно передбаченими діючим законодавством (а. с. 14).

27.06.2013 року Реєстраційною службою Алчевського міського управління юстиції у Луганській області було зупинено розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень поданої 06.06.2013 року Управлінням економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради у зв'язку з не поданням усіх необхідних документів, а саме: не було подано документ, що підтверджує виникнення, перехід або припинення права власності на нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: Луганська область, м. Алчевськ, вул. Горького, 49 (а. с. 43-44).

Рішенням державного реєстратора Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції у Луганській області від 05.07.2013 року № 3694457 було відмовлено позивачу у державній реєстрації права власності за Територіальною громадою м. Алчевська на не житлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м. з підстав неподання позивачем документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності (а. с. 41).

Під час розгляду справи судом було встановлено, що позивачем разом із заявою про проведення державної реєстрації права власності від 06.06.2013 року було надано відповідачу копію рішення Алчевської міської ради депутатів від 05.12.2001 року № 39/26 «О дачи согласия на передачу в коммунальную собственность объектов социальной инфраструктуры, состоящих на балансе ОАО «Алчевский металлургический комбинат», згідно якого Алчевська міська рада надала згоду на безоплатну передачу у комунальну власність Територіальної громади м. Алчевська об'єктів соціальної інфраструктури, що перебувають на балансі ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» відповідно до переліку, у тому числі будинок № 49 по вул. Горького у м. Алчевську.

На виконання цього рішення згідно акту прийому-передачі від 01.12.2002 року будинок № 49 по вул. Горького у м. Алчевську прийнятий у комунальну власність Територіальної громади м. Алчевська Луганської області.

Відповідно до ч.ч. 4-6 ст. 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» об'єкти соціальної інфраструктури передаються з державної в комунальну власність разом з майном підприємств, що обслуговували ці об'єкти, у тому числі основними фондами, ремонтно-будівельними базами, майстернями, транспортними засобами, прибиральною технікою, в частині, що визначається комісією з питань передачі об'єктів, яка здійснює передачу. Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо). Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі, а у випадках, передбачених законом, - з дня державної реєстрації такого права.

Частиною 2 статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідного до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Незважаючи на те, що позивач просив тільки визнати протиправним рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області від 05.07.2013 року № 3694457 про відмову у державній реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська на не житлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м., суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог для повного захисту прав позивача, та, з урахуванням положень п.1 ч.2 ст. 162 КАС України, визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області від 05.07.2013 року № 3694457 та зобов'язати державного реєстратора Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області провести державну реєстрацію права власності за територіальною громадою м. Алчевська на не житлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м.

Щодо позовних вимог відносно постановлення судом окремої ухвали, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.

Це означає, що зазначена частина статті містить перелік вимог, що можуть міститися у конкретному адміністративному позові.

Вимога позивача про постановлення окремої ухвали, згідно ст.. 166 КАС України,не є вимогою адміністративного позову, перелік яких визначений КАС України.

Окрема ухвала - це судове рішення адміністративного суду, яке опосередковує виявлені судом під час розгляду справи порушення закону, тобто нормативно сформульоване право суду постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії або бездіяльності яких визнаються протиправним (мають ознаки правопорушення). Окрема ухвала є реагуванням на ті порушення, що не можуть бути усунені постановою, а також на причини й умови вчинення порушень, з метою запобігання їх повторенню.

Виходячи з наведеного, судом не вбачається підстав для винесення окремої ухвали відносно відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Питання по судових витратах зі сплати судового збору судом не вирішується, оскільки позивач є суб'єктом владних повноважень, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 07 жовтня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 11 жовтня 2013 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області від 05.07.2013 року № 3694457 про відмову у державній реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська на не житлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м.

Зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області провести державну реєстрацію права власності за територіальною громадою м. Алчевська на не житлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м.

В інших частинах позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 11 жовтня 2013 року.

Суддя Л.С. Качуріна