Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 801/5151/13-а
09.10.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Іщенко Г.М. ,
Омельченка В. А.
секретар судового засідання Даніліна К.В.
за участю сторін:
представник позивача - Державної податкової інспекції у м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби - Юсупова Ніяра Іскандерівна, довіреність № 669/10/10-24 від 09.09.13
представник відповідача - Публічного акціонерного товариства "Євпаторійський хладокомбінат" - Знаткова Юлія Сергіївна, довіреність № б/н від 12.06.13
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Петренко В.В. ) від 16.07.13 у справі № 801/5151/13-а
за позовом Державної податкової інспекції у м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби (вул. Д.Ульянова, 2 Б, Євпаторія, Автономна Республіка Крим,97416)
до Публічного акціонерного товариства "Євпаторійський хладокомбінат" (вул. 51 Аамии, 2,Євпаторія,Автономна Республіка Крим,97420)
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.07.13 у задоволенні позовних вимог Державної податкової інспекції у м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства "Євпаторійський хладокомбінат" про стягнення - відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.07.13 та прийняти нове рішення.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні 09.10.13 представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги з підстав, зазначених в ній.
Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Під час апеляційного розгляду справи була здійснена заміна позивача - Державної податкової інспекції у м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби на належного позивача - Євпаторійську об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у АР Крим.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Публічне акціонерне товариство "Євпаторійський холодокомбінат" є юридичною особою, яка зареєстрована 31.10.1997 року Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.5).
Згідно довідки від 13.04.2011 року вих..№133/29-045, відповідач перебуває на податковому обліку у ДПІ у м. Євпаторії АР Крим ДПС з 20.12.1991 року за №01-01 (а.с.6).
Матеріалами справи підтверджується, що згідно податкової декларації земельного податку за 2012 р. від 15.02.12 .№9005401549, відповідачем самостійно нараховані, в т.ч. станом на: 30.04.12 - 18562,75 грн. (за березень 2012 р.); 30.05.12 - 18562,75 грн. (за квітень 2012 р.), 30.06.12 - 18562,75 грн. (за травень 2012 р.), 30.07.12 - 18562,75 грн. (за червень 2012 р.); 30.08.12 - 18562,75 грн. (за липень 2012 р.); 30.09.12 - 18562,75 грн. (за серпень 2012 р.); 30.10.12 - 18562,75 грн. (за вересень 2012 р.); 30.11.12 - 18562,75 (за жовтень 2012 р.); 30.12.12 - 18562,75 грн. (за листопад 2012 р.); 30.01.13 - 18562,72 грн. (за грудень 2012 р.) (а.с.8-11).
Згідно наданої відповідачем податкової декларації земельного податку від 15.02.2013 року за 2013 рік №9005401549, відповідачем самостійно нараховані, в т.ч. станом на: 02.03.13- 9510,77 грн. (за січень 2013 р.); 30.03.13 - 9510,77 грн. (за лютий 2013р.) (а.с.12-15).
Відповідно до підпункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі акту перевірки від 04.04.11р. № 299/15-3 (а.с.19-20) було винесене податкове повідомлення-рішення №0000871503 від 04.04.12 у сумі 418,70 грн. штрафних санкцій за не своєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на землю (а.с.17).
Матеріалами справи підтверджується, що податкове повідомлення-рішення №0000871503 було отримано відповідачем 04.04.12, згідно підпису на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с.16).
Сума у розмірі 418,70 грн. частково була погашена. Непогашений залишок за податковим повідомленням-рішенням № 0000871503 від 04.04.12 складає 110,18 грн.
На підставі акту перевірки від 07.05.12р. № 515/15-3/05397172 (а.с.23-24) було винесене податкове повідомлення-рішення№000146503 від 07.05.12 у сумі 1606,00 грн. та штрафних санкцій за не своєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на землю (а.с.21). Податкове повідомлення-рішення №000146503 було отримано Відповідачем 07.05.12, згідно підпису на корінці податкового повідомлення-рішення.
На підставі акту перевірки від 03.07.12р. № 853/15-3/05397172 (а.с.27-28) було винесене податкове повідомлення-рішення №0002581503 від 03.07.12 у сумі 2394,25 грн. та штрафних санкцій за не своєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на землю (а.с.25). Податкове повідомлення рішення №0002581503 було отримано відповідачем 03.07.12, згідно підпису на корінці податкового повідомлення-рішення.
На підставі акту перевірки від 07.08.12р. № 1129/15-3/05397172 (а.с.31-32) було винесене податкове повідомлення-рішення №0002881503 від 07.08.12 у сумі 180,00 грн. та штрафних санкцій за не своєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на землю (а.с.29). Податкове повідомлення рішення №0002881503 було отримано Відповідачем 07.08.12, згідно підпису на корінці податкового повідомлення-рішення.
На підставі акту перевірки від 03.09.12р. № 1321/15-3/05397172 (а.с.36-37) було винесене податкове повідомлення-рішення №0003401503 від 04.09.12 у сумі 312,00 грн. та штрафних санкцій за не своєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на землю (а.с.34). Податкове повідомлення рішення №0003401503 було отримано Відповідачем 04.09.12, згідно підпису на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с.33).
На підставі акту перевірки від 19.10.12р. № 1593/15-3/05397172 (а.с.40-41) було винесене податкове повідомлення-рішення №0003961503 від 19.10.12 у сумі 800,00 грн. та штрафних санкцій за не своєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на землю (а.с.38). Податкове повідомлення рішення №0003961503 було отримано Відповідачем 20.10.12, згідно підпису на корінці податкового повідомлення-рішення.
На підставі акту перевірки від 05.11.12р. № 1690/15-3/05397172 (а.с.44-45) було винесене податкове повідомлення-рішення №0004031503 від 05.11.12 у сумі 478,00 грн. та штрафних санкцій за не своєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на землю (а.с.42). Податкове повідомлення рішення №0004031503 було отримано Відповідачем 05.11.12, згідно підпису на корінці податкового повідомлення-рішення.
На підставі акту перевірки від 19.12.12р. № 2158/15-3/05397172 (а.с.47-48) було винесене податкове повідомлення-рішення №0004491503 від 19.12.12 у сумі 430,69 грн. та штрафних санкцій за не своєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на землю (а.с.46). Податкове повідомлення рішення №0004491503 було отримано Відповідачем 19.12.12, згідно підпису на корінці податкового повідомлення-рішення.
Також, на підставі ст. 129 Податкового кодексу України, відповідачу була нарахована пеня у розмірі 938,68 грн.
Таким чином, за відповідачем склалася заборгованість по сплаті земельного податку, штрафних санкцій та пені за затримку сплати земельного податку у сумі 211 898,81 грн.
Перевіряючи обґрунтованість дій та рішень органу владних повноважень, судова колегія зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі по тексту -ПК України).
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Як встановлено п. 46. 1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, відповідно до п. 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 31.11 статті 31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 34 Податкового кодексу України встановлено, що податковим періодом може бути календарний рік, календарний квартал, календарний місяць, календарний день.
Податковий кодекс України встановлює у розділі XIII обов'язок землекористувачів сплачувати земельний податок.
Так, пунктом 285.1 статті 285 Податкового кодексу України передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно з 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України ).
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.59.3 ст.59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п.59.4 ст.59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Аналіз наведених норм та обставин, дає судовій колегії право на висновок, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки орган державної податкової служби виносить податкову вимогу на кожну суму такого податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу було направлено податкову вимогу №96 від 12.03.12 року на суму 16 628,95 грн., яку отримано відповідачем 19.03.12, відповідно до відмітки на корінці поштового повідомлення про вручення (а.с.50).
12.10.2012 р. ДПІ у м. Євпаторія АРК ДПС був складений акт опису майна у податкову заставу №14/19-0, відповідно до якого було описане майно відповідача, а саме адміністративно-побутовий корпус на загальну суму 81 698,87 грн. (а.с.58-59).
Відповідно до Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №38289808 від 16.10.2012 року було накладено публічне обтяження на активи платника податків, згідно з актом опису №14/19-0 від 12.10.2012 року (а.с.60).
23.05.2012 р. ДПІ у м. Євпаторія АРК ДПС був складений акт опису майна у податкову заставу №7/19-0, відповідно до якого було описане майно відповідача, а саме склад продовольчий літ "В", зарядна станція літ "М", опалюваний склад, на загальну суму 43 568,47 грн. (а.с.65-66).
Відповідно до Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №36195021 від 25.05.2012 року було накладено публічне обтяження на активи платника податків згідно з актом опису №7/19-0 від 23.05.2012 року (а.с.67).
Позивач просить надати дозвіл на погашення податкового боргу відповідача за рахунок його майна, що перебуває в податковій заставі, з приводу чого судова колегія зазначає наступне.
Права органів державної податкової служби визначені статтею 20 Податкового кодексу України. Цією статтею, окрім інших прав, податковим органам надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.1 ст.95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби.
Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Відповідно до приписів п. 95.1 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Органи державної податкової служби мають право звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби у розмірі суми податкового боргу або його частини, орган державної податкової служби має право звернення до суду щодо надання йому дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі (п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 та п. 95.3 ст. 95 ПК України ).
З урахуванням викладеного, погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі можливо лише за чітким дотриманням податковим органом послідовності виконання вимог п.п.95.1, п.95,2, п.95.3 статті 95 Податкового кодексу України, а саме: право на звернення до суду про надання дозволу на погашення всієї суми заборгованості може бути реалізовано податковим органом за наявності рішення суду про стягнення заборгованості за вказаною сумою податкового боргу.
Як підтверджується матеріалами справи, Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.08.12 (справа №2а- 9540/12/0170/28), яка набрала законної сили 20.10.2012 року, задоволено адміністративний позов ДПІ у м. Євпаторії АР Крим ДПС до Публічного акціонерного товариства "Євпаторійський холодокомбінат" про стягнення з розрахункових рахунків 87645,01 грн. заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної комунальної власності (а.с.51-52).
На виконання постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.08.12 р. у справі №2а- 9540/12/0170/28 ДПІ у м. Євпаторія АРК ДПС 20.03.13 р. були виставлені інкасові доручення (розпорядження):
- №51 на суму 87645,01 грн. до АТ "ПІРЕУС БАНК МКБ" про стягнення податкового боргу з рахунку відповідача (повернено без виконання) (а.с.54);
- №52 на суму 87645,01 грн. до АТ "ПІРЕУС БАНК МКБ" про стягнення податкового боргу з рахунку відповідача (повернено з частковим виконанням на суму 31,01 грн.) (а.с.54).
Загальна сума податкового боргу відповідача становить 211 898,81 грн., але черговість заходів щодо погашення податкового боргу, шляхом стягнення коштів з платника податків дотримана в частині 87 645,01 грн.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, позивачем не надано суду належних та допустимих доказів недостатності у платника податків коштів для погашення податкового боргу.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно із п. 88.1 та п. 88.2 ст. 88 Податкового кодексу України, метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу (п.п. 89.1.2. п. 89.1 ст. 89 ПКУ)
Відповідно до ч. 2 п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису, опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Статтею 91 п. 91.1. Податкового кодексу України встановлено, що керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.
З урахуванням викладеного та враховуючи норми Податкового кодексу України, податковий борг може бути погашений як за рахунок грошових коштів так і за рахунок майна платника податків.
Згідно п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
П. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України ).
Колегія суддів звертає увагу, що для виникнення у податкового органу права на стягнення заборгованості за рахунок майна платника податків необхідно настання двох подій, а саме: наявність рішення суду щодо стягнення коштів, які перебувають у власності платника податку, та недостатність у платника податків коштів для погашення податкового боргу.
З огляду на зазначене, судова колегія приходить до висновку, що звернення до суду з позовними вимогами щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків передує звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності платника податку як на рахунках банка у безготівковій формі, так і готівкові кошти, і тільки в разі недостатності коштів, податковий орган має право звернутися до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.
Загальна сума податкового боргу відповідача становить 211898,81грн, за рішенням Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.08.2012 року у справі №2а-9540/12/0170/28, яка набрала законної сили 20.10.2012 року, з відповідача стягнуто суму у розмірі 87645,01грн. Відносно податкового боргу відповідача у сумі 124 253,80 грн., позивач не може звертатись до суду з позовом про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, у разі відсутності судового рішення щодо стягнення на всю суму грошових коштів, які перебувають у власності платника податку, та доказів недостатності у платника податків коштів для погашення податкового боргу.
Позивачем, в порядку передбаченому ст. 71 КАС України, не надано доказів вилучення готівки у відповідача або її відсутності у касі підприємства, отже питання наявності у відповідача готівкових коштів позивачем не з'ясовувалось, відповідні заходи по вилученню готівки позивачем не вживались.
Орган державної податкової служби на підставі рішення суду, відповідно до п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України, здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1244 від 29.12.2010 р. затверджено Порядок стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу.
Згідно п. 2 зазначеного Порядку, вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками органу державної податкової служби (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2-95.4 статті 95 Податкового кодексу України. Рішення органу державної податкової служби про погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення готівки приймається за встановленою формою.
В порушення даної норми позивач не складав рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення готівки за встановленою формою та суду такого рішення не надано.
Отже, стягнення податкового боргу платника податків за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, є окремим заходом погашення податкового боргу платника податків.
Разом з тим, позивачем не надано доказів вжиття усіх заходів стягнення податкового боргу зокрема шляхом вилучення або встановлення факту відсутності готівкових коштів, належних відповідачу, за місцем здійснення ним господарської діяльності.
З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку про недоведеність позивачем достатніх доказів обґрунтованості позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки суперечать вимогам діючого законодавства та не підтверджені матеріалами справи.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198,205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.07.13 у справі № 801/5151/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 14 жовтня 2013 р.
Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва
Судді підпис Г.М. Іщенко
підпис В.А.Омельченко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва