Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2013 р. Справа №818/7051/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представників позивача - Ткач В.В.,
- Квітка Г.І.,
представника відповідача - Васильченко М.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/7051/13-a за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ряснянське" до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ряснянське" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Ряснянське") звернулося до суду з позовом до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі по тексту - відповідач, Сумська ОДПІ), в якому просило визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції №0000012310/0/112/23 від 06.02.2008.
При цьому, дана справа була предметом розгляду судів першої, апеляційної та касаційної інстанції.
Так, постановою Господарського суду Сумської області від 09.04.2008 (т. 6, а.с. 48-51) в задоволенні позову було відмовлено.
Ухвалою Харківського апеляційного суду від 29.01.2009 (т. 6, а.с. 88-92) вищезазначена постанова Господарського суду Сумської області була залишена без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 22.07.2013 (т. 6, а.с. 123-126) постанову Господарського суду Сумської області від 09.04.2008 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2009 було скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
В судовому засіданні представник позивача підтримав свої вимоги та зазначив, що вимоги Закону України "Про податок на додану вартість" щодо сутності механізму відшкодування податку на додану вартість виконані платником ТОВ "Ряснянське" повністю у складених ним податкових деклараціях з податку на додану вартість за вересень - листопад 2007 року, а тому оскаржене податкове повідомлення-рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість не відповідає вимогам законодавства, діючого на час виникнення спірних правовідносин.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях (т.6 а.с.34-35, 152-153), зазначив, що позивачем безпідставно включено до загальної декларації за вересень-жовтень 2007 року зазначені суми ПДВ, цей факт вплинув на визначення суми бюджетного відшкодування, заявленого позивачем за жовтень-листопад 2007 року. У результаті перевірки не підтверджено ТОВ "Ряснянське" суми бюджетного відшкодування за жовтень 2007 року в сумі 98 951 грн., за листопад 2007 року в сумі 38 041 грн.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що ТОВ «Ряснянське» є спеціалізованим підприємством з розведення свиней. Основні покупці вирощених свиней - переробні підприємства, продаж м'яса здійснюється живою вагою. Дані обставини підтверджуються даними, викладеними в акті перевірки № 8/23/30841386/6 від 28.01.2008 (т.1 а.с.51-85).
З 18.01.2008 по 24.01.2008 посадовими особами Сумської міжрайонної державної податкової інспекції (правонаступником якої являється відповідач) проведена позапланова документальна виїзна перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень - листопад 2007 року. Результати перевірки викладені в акті "Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ "Ряснянське" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість розрахунковий рахунок за вересень-листопад 2007 року" № 8/23/30841386/6 від 28.01.2008 (т.1 а.с.51-85).
На підставі акту перевірки Сумською МДПІ було складено податкове повідомлення-рішення №0000012310/0/ 112/23 від 06.02.2008, яким ТОВ "Ряснянське" зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на суму 136992,00 грн. (т.1 а.с.86).
Підставою для прийняття посадовими особами податкового органу оскарженого рішення послугували висновки про порушення платником податків вимог п. 7.7.1, п. 7.4.1 ст. 7 Закону України "Про ПДВ" та п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого Постановою КМУ № 805 від 12.05.99 р., які пов'язані з тим, що підприємство при формуванні загальної податкової декларації по ПДВ включило в розрахунок податкового кредиту суму податку, сплаченого в ціні придбаних ТМЦ, робіт, послуг, які використані в господарській діяльності по виробництву м'яса з метою реалізації живою вагою переробним підприємствам, що призвело до безпідставного завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ на загальну суму 136992,00 грн.
Разом з тим, суд не може погодитись з такими висновками посадових осіб податкового органу з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що ТОВ "Ряснянське" сплатило суму податкового кредиту з ПДВ у розмірі 98951,00 грн. у вересні 2007 р. та 38041,00 грн. у жовтні 2007 р., тобто у місяцях, які є попередніми до тих, в яких були заявлені суми бюджетного відшкодування ПДВ. Ці суми були включеними позивачем до загальної декларації з ПДВ.
Сума податкового кредиту з ПДВ була визначена на підставі отриманих податкових накладних, сплата ПДВ у складі вартості придбаних ТМЦ повністю підтверджується платіжними дорученнями, касовими чеками та квитанціями до прибуткових касових ордерів, отриманими податковими накладними. Дані обставини підтверджуються первинними документами бухгалтерського та податкового обліку та не заперечуються сторонами.
Відповідно до п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) до 1 січня 2008 року сума ПДВ, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Тобто, встановлено спеціальні режими оподаткування (спрямування та використання сум ПДВ) для операцій, здійснюваних:
- переробними підприємствами усіх форм власності з реалізації ними молока та м'ясопродуктів, виготовлених із молока та м'яса в живій вазі, поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками (абзац перший п.11.21 ст.11 названого Закону);
- сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах (абзац другий цього ж пункту).
Встановлений у абзаці другому п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» режим оподаткування передбачає залишення нарахованих на ціну реалізованої продукції сум ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету, у розпорядженні сільськогосподарських підприємств для підтримки власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.
За змістом наведеної норми умовами для застосування встановленого нею податкового режиму є виникнення у платника ПДВ за наслідками здійснених господарських операцій зобов'язання зі сплати до бюджету певних сум податку та можливість подальшого фактичного використання таких коштів для визначених законодавством цілей.
Разом з тим, відповідно пп.6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість», до 1 січня 2008 року за нульовою ставкою оподатковуються операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання та поставки переробним підприємствам аналогічної імпортованої продукції.
Таким чином, при здійсненні операцій з реалізації молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам відповідно до пп.6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість» із нарахуванням ПДВ за нульовою ставкою у платника податку фактично не виникає обов'язок зі сплати до бюджету грошових коштів, які могли б ним акумулюватись і використовуватись у порядку, визначеному Порядком нарахування коштів.
Отже, спеціальний режим оподаткування, передбачений абзацом другим п.11.21 ст.11 названого Закону та встановлене у пункті 12 Порядку нарахування коштів правило щодо складання окремої податкової декларації поширюється на операції з реалізації молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах, які оподатковуються ПДВ за ставкою 20 %, і не охоплює операції, здійснювані відповідно до пп.6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість» за нульовою ставкою ПДВ.
Встановлення законодавцем нульової ставки ПДВ для операцій з поставки молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам (підпункт 6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість») із одночасним доповненням статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» пунктом 11.21, який передбачав виплату останніми сільськогосподарським виробниками тваринницької продукції дотацій, було заходом підтримки товаровиробників, які здійснюють такі операції.
Таким чином, виплата зазначених дотацій сільськогосподарським товаровиробникам, які поставляють молоко та м'ясо в живій вазі за нульовою ставкою ПДВ, не є бюджетним відшкодуванням ПДВ, сплаченого цими товаровиробниками постачальникам товарів (послуг), що використані для цілей таких поставок, і не позбавляє такого платника права на віднесення зазначених сум податку до податкового кредиту загальної податкової декларації з ПДВ, за якою здійснюються розрахунки із державним бюджетом.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про невідповідність оскарженого податкового повідомлення-рішення вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим воно підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Ряснянське" до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції №0000012310/0/112/23 від 06.02.2008, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 136992,00грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 23.09.2013 року.
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов