Постанова № 34111350, 07.10.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
07.10.2013
Номер справи
801/6470/13-а
Номер документу
34111350
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 жовтня 2013 р. (10:19) Справа №801/6470/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С.О., за участю секретаря Павленко Н.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства "Дим"

до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим

про визнання незаконною та скасування постанови,

за участю представників:

позивача - Чубко Я. В., паспорт НОМЕР_1,

відповідача - Латишев А.В., довіреність № 07/1-01 від 02.01.2013 р.

Суть спору:

Приватне підприємство "Дим" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АРК про визнання незаконною та скасування постанови № 84 про накладення штрафу в розмірі 20646,00 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при винесенні постанови про накладення штрафу на ПП "ДИМ" за вчинення правопорушення, передбаченого пп. 1 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" не було прийнято до уваги, що роботи по розміщенню літнього кафе з господарським блоком за адресою м. Феодосія, с. Коктебель, вул. Морська, 87 були виконані ще в травні 2012 р., та на момент проведення перевірки не проводилися. Крім того, спираючись на звіт про проведення технічного огляду будівельної конструкції та інженерних мереж, позивач звертає увагу на те, що самі споруди класифікуються як тимчасові, та проведення робіт по їх розміщенню не потребує наявності зареєстрованої органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт, у зв'язку з чим, вважає, що ПП "ДИМ" було незаконно притягнуто до відповідальності.

Відповідач проти позовних вимог заперечує з огляду на те, що вказаний об'єкт неможливо віднести до тимчасової споруди, оскільки згідно характеристик та можливих економічних втрат, пов'язаних з припиненням або втратою цілісності останнього, спірний об'єкт належить до І-ої категорії складності. З огляду на це, відповідач зазначив, що ПП "ДИМ" порушено вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності через те, що будівельні роботи на об'єкті I категорії складності здійснювалися без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а отже й постанова про накладення штрафу за вказане порушення є правомірною та відповідає вимогам чинного законодавства.

Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

29.05.2013 р. на підставі вимоги Прокуратури АР Крим від 14.05.2013 р. вих. № 07/1-1185 вих. 13 та направлення для проведення позапланової перевірки № 338 від 15.05.2013 р. Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності Приватним підприємством "Дим" на об'єкті будівництва нежитлової будівлі літнього кафе з господарським блоком, які розташовані за адресою м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Морська, 87, за результатами якої складено відповідний акт.

Згідно висновків вказаного акта, в ході перевірки було встановлено порушення позивачем пп. 1 п. 4 ч. 2 ст. 2 ЗУ "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" через виконання будівельних робіт нежитлової будівлі літнього кафе з господарським блоком, І-ої категорії складності без права на виконання останніх. У зв'язку з цим, 29.05.2013 р. головним державним інспектором Східного інспекційного відділу Інспекції ДАБК в АР Крим Бабкіною Н.В. складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а також видано припис № 267 про усунення відповідних порушень, який отримано директором ПП "ДИМ".

Постановою Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим № 84 від 05.06.2013 р. позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пп. 1 п. 4 ч. 2 ст. 2 ЗУ "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 20646,00 грн.

Позивач, не погоджуючись з вказаною постановою, звернувся до суду з вимогою про визнання її протиправною та скасування.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості позовних вимог з огляду на наступне.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. № 3038 (далі - Закон України № 3038).

Частиною 2 ст. 4 Закону України № 3038 передбачено, що суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Положеннями ч. 1 ст. 26 Закону України № 3038 встановлено, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.

Згідно ч. 5 вказаної статті проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України № 3038 замовник має право виконувати будівельні роботи після:

1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування;

2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;

3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

При цьому, законодавець у частинах 1, 2 ст. 36 Закону України № 3038 зазначає, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації. Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами по суті, Приватним підприємством «Дим» не реєструвалася декларація про початок виконання будівельних робіт в органі державного архітектурно-будівельного контролю.

При цьому, позивач в обґрунтування позовних вимог посилається відсутність необхідності реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт, оскільки спірна споруда класифікується як тимчасова, з чим неможливо погодитися з огляду на наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 28 Закону України № 3038 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 N 244 (далі - Порядок № 244).

Згідно визначення, наведеного в п. 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Абзацем 8 п. 1.4 Порядку № 244 встановлено, що стаціонарна ТС - споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв. м.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 Порядку № 244 підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

Відповідно до п. 2.6 Порядку №244 для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:

- схему розміщення ТС (додаток 1);

- ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1);

- схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України";

- технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви (п. 2.7 Порядку №244).

Розміщення ТС самовільно забороняється (п. 2.31 Порядку №244).

Ухвалою про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду від 12.08.2013 р. суд витребував у позивача наступні документи: паспорт прив'язки тимчасової споруди (ТС) - будівлі літнього кафе з господарським блоком 1-ї категорії складності в м. Феодосія, с. Коктебель, вул. Морська, 87; схему розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Проте, відповідні вимоги суду позивачем виконані не були та документи не надані.

Слід звернути увагу на те, що, дійсно, розміщення тимчасових споруд не потребує реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Однак, аналізуючи вищенаведені норми, суд доходить до висновку, що віднесення об'єкту будівництва до такої категорії як "тимчасова споруда" здійснюється за наявності кількох характеристик такого об'єкту, як-то:

- виготовлення об'єкту виключно з полегшених конструкцій;

- тимчасовий характер встановлення споруди, без улаштування фундаменту;

- обмеження площі об'єкту, яке встановлюється на рівні до 30 кв. м. по зовнішньому контуру споруди;

- обмеження щодо поверховості об'єкту - не більше одного;

- наявність закритого приміщення для тимчасового перебування людей (для стаціонарної ТС).

З матеріалів справи вбачається, що спірний об'єкт є двоповерховою спорудою загальною площею 353,7 кв. м., що підтверджується даними технічного паспорту БТІ та наданим позивачем звітом про проведення технічного огляду будівельної конструкції та інженерних мереж, виконаним Архітектурним бюро "Крамаров Тектонік Групп" у 2012 році.

При цьому, суд звертає увагу на те, що у вказаному звіті зазначено про відсутність під об'єктом фундаменту та одночасно повідомлено, що основою є бетонна стяжка товщиною 200 мм.

Згідно з Додатком 1 «Загальна характеристика основних конструктивних елементів, інженерного обладнання та оздоблення будинків» до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 р. N 127, фундамент - це підземна частина будинку, через яку передається навантаження від його надземної частини на грунт. Фундаменти бувають: стрічкові неперервні монолітні (бутові на складному, цементному або вапняному розчині, бутобетонні, бетонні, залізобетонні), стрічкові неперервні збірні (бетонні та залізобетонні), стовпчаті (бутові, бетонні та залізобетонні, дерев'яні стільці), перехресні бетонні та залізобетонні, пальові збірні забивні (залізобетонні, дерев'яні) буронабивні, коренеподібні.

Аналогічне визначення наведено до пункті 3 Додатку до п. 2 наказу Фонду державного майна України та Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23 грудня 2004 р. N 2929/227.

В технічному паспорті БТІ також зазначено, що як літер «Л» (літнє кафе), так і літер «М» (госпблок) мають в якості фундаменту бетонну стяжку (а. с. 65) площами 180,6 кв. м. та 74,8 кв. м. відповідно, у зв'язку з чим суд критично ставиться до викладеної Архітектурним бюро "Крамаров Тектонік Групп" у відповідному звіті інформації про відсутність фундаменту під будівлею.

За таких обставин, збудований позивачем об'єкт не відповідає законодавчо визначеним критеріям тимчасової споруди, оскільки є двоповерховим, має фундамент та площа об'єкта перевищує 30 кв. м.

Звідси, посилання позивача на відсутність необхідності реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт в органі державного архітектурно-будівельного контролю суд вважає непереконливими.

Відповідно до абз. 2 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також наведення недостовірних даних у зазначеній декларації на об'єктах I категорії складності - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат.

За таких обставин, враховуючи підтвердження матеріалами справи факту виконання позивачем будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, суд вважає обґрунтованим застосування до ПП "Дим" штрафу в розмірі 20646,00 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

При цьому, суд не може прийняти до уваги посилання позивача на те, що будівельні роботи були завершені ним ще у 2012 році, оскільки відповідно до пункту 13-1 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 р. N 244, штраф може бути накладено на суб'єктів містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час розгляду справи відповідачем були надані належні та допустимі докази на підтвердження правомірності викладеного в акті перевірки висновку щодо порушення ПП "Дим" пп. 1 п. 4 ч. 2 ст. 2 ЗУ "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", у зв'язку з чим, суд вважає правомірним застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 20646,00 грн.

Судові витрати у вигляді сплаченого судового збору суд в порядку статті 94 КАС України залишає за позивачем.

В судовому засіданні 07.10.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 14.10.2013 р.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.