Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2013 р. Справа №805/13424/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 годин 09 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Зикун Ю.В., представників позивача Лемяскіної Л.М., Чуприни В.В., представників відповідачів Павленка І.І., Буданцова А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське», Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И В:
13 серпня 2013 року позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача-1, Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське», відповідача-2, Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка», про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю). Позовні вимоги вмотивовані тим, що під час позапланової перевірки були встановлені численні порушення вимог «Правил безпеки у вугільних шахтах», які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. З посиланням на статтю 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позивач просив застосувати до відповідачів заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення роботи з проведення вантажного хідника блоку 8 та заборони експлуатації стрічкового конвеєра 1ЛТП 1000 №1 по конвеєрному штреку центральної панелі блоку 8 ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали, просили його задовольнити. Додаткового пояснили, що згідно спільного наказу відповідачів останні відповідальні за охорону та безпеку праці під час проведення вантажного хідника блоку 8 та експлуатації конвеєра, тому заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) слід застосовувати до двох відповідачів. Під час перевірки була встановлена невідповідність стрічкового конвеєра 1ЛТП 1000 №1 та №2 «Правилам безпеки у вугільних шахтах», але для припинення їх експлуатації достатньо заборонити експлуатацію тільки конвеєра №1. Заперечував проти відстрочення зупинення стрічкового конвеєра 1ЛТП 1000 №1 для його демонтажу, оскільки демонтаж обов'язково супроводжується експлуатацією останнього, але експлуатація конвеєра без усунення виявлених порушень неможлива. Доказів зупинення роботи з проведення вантажного хідника блоку 8 до Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості не надано.
У судовому засіданні представник відповідача-1 Павленко І.І. позов не визнав, вказував на те, що під час перевірки дійсно були встановлені порушення «Правил безпеки у вугільних шахтах», які допущені відповідачем-2. Просив відмовити в задоволенні позову до відповідача-1.
Представник відповідача-2 Буданцов А.В. позов визнав та пояснив, що відповідач-2 виконує роботи з проведення вантажного хідника блоку 8 на підставі договору підряду, укладеного з відповідачем-1. Для виконання умов договору підряду відповідачем-2 використовується обладнання відповідача-1, зокрема, стрічкові конвеєри. Відповідачем-2 зупинені роботи з проведення вантажного хідника блоку 8 і тому стрічкові конвеєри мають бути демонтовані, але для цього потрібен час до 8 листопада 2013 року. Представник відповідача-2 просив відстрочити зупинення стрічкового конвеєру до 8 листопада 2013 року у зв'язку з його демонтажем та перенесенням в інше місце.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
30 березня 2012 року між Публічним акціонерним товариством «Шахтоуправління «Покровське» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» був укладений «Договор строительного подряда №1212гп на выполнение строительно-монтажных работ и горнотехнических работ по проведению выработок по объектам ПАО «Шахтоуправление «Покровское» (а.с. 66-73).
26 грудня 2012 року Публічним акціонерним товариством «Шахтоуправління «Покровське» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» був виданий спільний наказ №3300ТБ «Про безпечне виконання спільних робіт ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» та Відокремленим підрозділом «Управління підземне гірничо-монтажних та підготовчих робіт» Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» (а.с. 80-87).
1 січня 2013 року між Публічним акціонерним товариством «Шахтоуправління «Покровське» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» був укладений «Договор №1505 шп аренды оборудования» (а.с. 74-79).
30 серпня 2013 року генеральний директор Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» звернувся до начальника Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції в вугільній промисловості із заявою про проведення позапланових перевірок охорони праці та промислової безпеки на об'єктах ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 1 по 20 вересня 2013 року (а.с. 23).
30 серпня 2013 року наказом №1841 Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості була призначена позапланова перевірка стану охорони праці, промислової безпеки на прохідницьких та допоміжних дільницях ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» (а.с. 25).
6 вересня 2013 року Західною державною регіональною гірничотехнічною інспекцією у вугільній промисловості було видано направлення на проведення перевірки (а.с. 24).
6 вересня 2013 року посадовими особами позивача складений «Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №022/1-1/07-801» (далі Акт), яким встановлено 26 порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, 20 з яких створюють загрозу життю та здоров'ю людей (а.с. 26-30).
При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII «Про охорону праці» (далі - Закон №2694) передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 1 «Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно пункту 6 Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідно до пункту 1 «Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 2 грудня 2011 року Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України та їй підпорядковується.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2694 охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з частини 1 статті 6 Закону № 2694 умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства. Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (частина 1 статті 13 Закону № 2694).
За приписами статті 27 Закону №2694 нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Згідно пункту 1.4 розділу І «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, (далі - Положення) заборона виконання робіт - зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб'єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації; виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин; користування надрами шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження).
Пунктом 2.26 розділу ІІ Положення встановлено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України від 5 квітня 2007 року №877-V, в редакції Закону України №406-VII від 04.07.2013, «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
22 березня 2010 року наказом №62 Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду були затверджені «Правила безпеки у вугільних шахтах», які на теперішній час діють в редакції наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України №960 від 07.09.2011.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу І «Правил безпеки у вугільних шахтах» (далі - Правила) ці Правила поширюються на діючі та такі, що будуються, реконструюються, закриваються, та закриті гідрозахисні шахти, підприємства і організації, які виконують роботи на вугільних шахтах, незалежно від форм власності. Вимоги Правил обов'язкові для всіх працівників, які беруть участь у проектуванні, будівництві та експлуатації шахт, гірничих виробок, будівель, споруд, машин, обладнання, приладів і матеріалів, а також для осіб, робота або навчання яких пов'язані з відвідуванням шахт. Ці Правила встановлюють порядок безпечного ведення гірничих робіт і використання гірничошахтного, транспортного та електротехнічного обладнання, провітрювання та протиаварійного захисту гірничих виробок, забезпечення пилогазового режиму, виробничої санітарії та охорони праці.
Відповідно до пункту 2 глави 2 розділу IV Правил гірничошахтне обладнання допускається до експлуатації за умови відповідності його вимогам цих Правил, технічним, гігієнічним та екологічним вимогам, викладеним у нормативних документах.
Суд приймає визнання позову представником відповідача-2, оскільки ці дії не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що порушення вимог «Правил безпеки у вугільних шахтах», встановлені під час перевірки, створюють загрозу життю працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка», які виконують роботи з проведення вантажного хідника блоку 8 та експлуатують стрічковий конвеєр 1ЛТП 1000 №1 по конвеєрному штреку центральної панелі блоку 8 ПАТ «Шахтоуправління «Покровське».
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню, оскільки заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) мають застосовуватися тільки до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка».
Позовні вимоги до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» не підлягають задоволенню, тому що порушення вимог «Правил безпеки у вугільних шахтах» були допущені Товариством з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка».
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Питання розподілу судових витрат вирішити в порядку, встановленому статтями 88, 94 Кодексу адміністративного судочинства України
Керуючись статтями 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зупинити роботу Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» (місцезнаходження: 83023, м. Донецьк, проспект Павших Комунарів, будинок 102, код ЄДРПОУ 35711134) з проведення вантажного хідника блоку 8 Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське».
Зупинити експлуатацію Товариством з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» (місцезнаходження: 83023, м. Донецьк, проспект Павших Комунарів, будинок 102, код ЄДРПОУ 35711134) стрічкового конвеєра 1ЛТП 1000 №1 по конвеєрному штреку центральної панелі блоку 8 Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське».
В інший частині позову відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (83001, м. Донецьк, вулиця Артема, 97, код ЄДРПОУ 37968280) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійка.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 11 жовтня 2013 року.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.