Рішення № 34086646, 07.10.2013, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
07.10.2013
Номер справи
924/421/13
Номер документу
34086646
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" жовтня 2013 р.Справа № 924/421/13

за позовом прокурора Дунаєвецького району, м.Дунаївці Хмельницької області в інтересах держави в особі Маківської сільської ради, с. Маків Дунаєвецького району Хмельницької області

до товариства з обмеженою відповідальністю "Овіка-2005", м. Хмельницький

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.10.2005р.

Головуючий суддя Смаровоз М.В.

Суддя Дячук Т.В.

Суддя Яроцький А.М.

Представники:

позивача: Муляр І.В. - за дорученням від 19.08.2013р.;

відповідача: Кульгук І.Г. - президент товариства;

прокуратури: Андрущенко О.Ю. - за посвідченням від 04.12.2012р.

У судовому засіданні 07.10.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі. Повний текст рішення складено 11.10.2013р.

Як вбачається з позовної заяви, поданої прокурором Дунаєвецького району в інтересах держави в особі Маківської сільської ради, прокурор просить суд внести до укладеного між Маківською сільською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Овіка-2005" договору оренди земельної ділянки від 18.10.2005р., зареєстрованого Дунаєвецьким районним відділом Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 22.11.2005р. за № 040575300069, наступні зміни: пункт 8 договору викласти в наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем в сумі 475,2 грн. на місяць".

В обґрунтування позовних вимог робиться посилання, зокрема, на те, що 18.10.2005р. між Маківською сільською радою (орендодавцем) та товариством з обмеженою відповідальністю "Овіка-2005" (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований Дунаєвецьким районним відділом Хмельницької регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру" 22.11.2005р. за № 040575300069. Відповідно до умов даного договору орендна плата вноситься орендарем у сумі 220 грн. на місяць. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється без урахування індексів інфляції. Орендна плата вноситься у строк до 20 числа кожного місяця. Розмір орендної плати переглядається у разі погіршення стану орендованої ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально, та в інших випадках, передбачених законом. Прокурор у позові звертає увагу на те, що згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір орендної плати встановлюється у договорі, але річна сума платежу не може бути меншою, для інших категорій земель, трикратного розміру земельного податку. Також, ст. 275 Податкового кодексу України визначено розміри ставок податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, та вказано, що ставку податку за земельні ділянки диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради, виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті. Також, як зазначено у позові, відповідно до рішення десятої сесії Маківської сільської ради VI скликання № 4-10/2011 від 29 грудня 2011р., ставку земельного податку на земельні ділянки в межах с. Маків, грошову оцінку яких не проведено, затверджено у розмірі 0,864 грн. за 1 м кв. Як стверджує прокурор, відповідно до п.8 договору товариство з обмеженою відповідальністю „Овіка-2005" сплачує за оренду земельної ділянки 2640 грн. в рік, тоді як відповідно до вимог ст. 288 Податкового кодексу сума орендної плати має бути не менша 5702,4 грн. в рік.

Крім того, як зазначено у позовній заяві, листами від 28.07.2009р., 15.03.2011р., 12.03.2012р., 22.05.2012р. Маківська сільська рада зверталась до товариства з обмеженою відповідальністю „Овіка-2005" з пропозиціями привести розмір орендної плати за договором у відповідність з вимогами законодавства з посиланням на зміну ставки земельного податку та відповідними розрахунками. Однак, відповідь від товариства з обмеженою відповідальністю „Овіка-2005" на адресу Маківської сільської ради не надходила. Вказується, що в телефонній розмові директор вказаного товариства Кульгук І.Г. повідомив Маківському сільському голові Кушніру А.А., що не має наміру укладати додаткову угоду. Враховуючи те, що внаслідок невідповідності розміру орендної плати чинному законодавству завдано шкоду державі, недоотримано коштів за 2011 рік, 2012 рік та січень місяць 2013 року в розмірі 6380 грн., унеможливлено виконати дохідну частину бюджету, позов заявлено прокурором.

Враховуючи вищевикладене, посилаючись на ст.ст. 651, 652 ЦК України, ст.188 ГК України, ст.ст. 275, 288 Податкового кодексу України, прокурор просить позов задовольнити.

10.06.2013р. представником позивача подано заяву від 07.06.2013р., в якій позивач просить внести зміни до позовних вимог: слова „п. 8 договору викласти в наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем в сумі 475,2 грн. на місяць" - виключити. Замість виключеного викласти: „п. 8 договору викласти в наступній редакції: „Орендна плата складає трикратний розмір земельного податку, обрахованого згідно законодавства на відповідний рік".

Прокурор у своєму письмовому зверненні до суду від 10.06.2013р. № 111-835 вих.-13 проти внесених змін до позовних вимог, а саме викладу п. 8 договору в наступній редакції: „Орендна плата складає трикратний розмір земельного податку, обрахованого згідно законодавства на відповідний рік" не заперечує.

Представники прокуратури та позивача в судовому засіданні 07.10.2013р. підтримали вищезазначені заяви, подані 10.06.2013р., тому означені заяви про зміну позовних вимог прийнято судом з огляду на зміст ст.22 ГПК України.

Таким чином, представники прокуратури та позивача просять суд задовольнити позовні вимоги та внести до укладеного між Маківською сільською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Овіка-2005" договору оренди земельної ділянки від 18.10.2005р., зареєстрованого Дунаєвецьким районним відділом Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 22.11.2005р. за № 040575300069, наступні зміни: пункт 8 договору викласти в наступній редакції: „Орендна плата складає трикратний розмір земельного податку, обрахованого згідно законодавства на відповідний рік".

Відповідач у відзиві на позов від 16.05.2013р. та його представник у судовому засіданні проти позову заперечує, вказуючи, зокрема, що стаття 58 Конституції України визначає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті. Оскільки, Податковий кодекс України не містить прямої вказівки про обов'язковість переукладення договорів оренди землі, тому до діючих договорів повинно застосуватись законодавство, яке діяло на час укладення договору і його перегляд лише через зміну законодавства неконституційний. Також, зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін, зазначив відповідач. В зв'язку з тим, що ТОВ „Овіка-2005" протягом всього часу дії договору належним чином виконує обов'язки за договором та сплачує орендну плату, підстав для його перегляду немає. Крім того, ТОВ „Овіка-2005" на протязі шести років не здійснює господарської діяльності, а всі платежі здійснюються за рахунок особистих коштів Кульгука І.Г., тому підвищення розміру орендної плати за землю приведе до того, що місцевий бюджет взагалі не буде отримувати коштів від цієї земельної ділянки.

Враховуючи наведене, відповідач просить відмовити в позові.

У клопотанні від 16.05.2013р. представник відповідача вказав, що для встановлення розміру орендної плати суттєве значення має кількість населення села Маків. Також, зазначено, що в довідці, наданій суду Маківською сільською радою вказано, що кількість населення 3442, на сайті Верховної ради України значиться, що кількість населення села Маків - 3250 осіб, а в паспорті села Маків, що опубліковано на сайті Дунаєвецької районної ради, зазначено 3186 осіб. Тому, президент ТОВ „Овіка-2005" Кульгук І.Г. просить витребувати в органів державної статистики та перепису населення офіційну інформацію про кількість населення, проживаючого в селі Маків Дунаєвецького району. Крім того, просить додатково від органів місцевого самоврядування витребувати поіменно інформацію про кількість жителів села Маків, які виїхали на роботу за межі області і постійно не проживають за місцем реєстрації. Також, 29.08.2013р. представником відповідача подано клопотання № 86-0, в якому зазначено, що в результаті вивчення питання кількості жителів с. Маків в зв'язку із збільшенням орендної плати встановлено, що на офіційному сайті Хмельницької обласної державної адміністрації за 2011 рік рахується: кількість населення с. Маків складає 3227 осіб; кількість дітей шкільного та дошкільного віку 497 осіб; кількість виборців 2430 осіб. З вищевикладеного вбачається, що 300 осіб виборчого віку відсутні в списках жителів села Маків. По даним жителів с. Маків, більше 50 осіб виїхали із села на заробітки за межі України, не знявшись з обліку. Тому, представник відповідача просить суд витребувати від офіційних органів підтверджуючі дані про кількість жителів с. Маків.

Крім того, представник відповідача просить суд витребувати від Маківської сільської ради рішення сесії по заяві ТОВ „Овіка-2005" (вих № 018-О від 20.08.2008р.) щодо передачі у власність земельної ділянки, яка знаходиться під будівлею ТОВ „Овіка-2005" по вул. Садовій, 1 корпус 2 в с. Маків, як це передбачено ст. 120 Земельного кодексу України.

16.05.2013р. президентом ТОВ „Овіка-2005" Кульгуком І.Г. подано клопотання № 7-0 до господарського суду Хмельницької області, в якому вказано, що на підставі ст. 271.2 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. Тому, ТОВ „Овіка-2005" просить витребувати від позивача докази оприлюднення рішення для встановлення часу набрання ним чинності, і додатково просить витребувати протокол та рішення сесій, якими затверджувались ставки податку.

У клопотанні від 10.06.2013р. представник відповідача просить суд виправити описки в ухвалах суду, а саме: в ухвалі від 23.04.2013р., де представником від прокуратури зазначено Дацюк І.В., та в ухвалі від 18.05.2013р., де представником від прокуратури зазначено Андрущенко О.Ю., та зазначити: „Представник прокуратури не з'явився", оскільки в матеріалах справи відсутні довіреності на представлення ними інтересів прокурора Дунаєвецького району в суді.

07.10.2013р. представником відповідача подано клопотання, в якому, керуючись ст. 49 ГПК України, просить суд зупинити провадження у справі до розгляду пов'язаної справи за позовом ТОВ „Овіка-2005" до Маківської сільської ради, Маківського сільського голови Кушніра А.А. про визнання бездіяльності незаконною та скасування рішення десятої сесії Маківської сільської ради 6 скликання № 4-10/2011 від 29.12.2011р., на підставі якого подано позов, що розглядається в господарському суді.

Представниками прокуратури та позивача в судоовому засіданні 07.10.2013р. не було підтримано вищенаведені клопотання ТОВ „Овіка-2005".

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено таке.

Між Маківською сільською радою (орендодавцем) та товариством з обмеженою відповідальністю „Овіка-2005" (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки від 18.10.2005р. (зареєстрований Дунаєвецьким районним відділом Хмельницької регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру" 22.11.2005р. за № 040575300069), відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування цеху по розливу столової води, яка знаходиться в с. Маків, вул. Садова, 1, корпус 2 (п.1 договору).

Згідно з п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,22 га.

Договір укладений на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про новий намір продовжити його дію (п.7 договору).

Згідно з п.8 договору орендна плата вноситься орендарем у сумі 220 грн. на місяць.

Відповідно до п. 10 договору, орендна плата вноситься у строк до 20 числа кожного місяця.

Згідно з п. 11 договору, розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі: погіршення стану орендованої ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Як передбачено п. 13 договору, земельна ділянка передається в оренду для обслуговування цеху по розливу столової води.

Відповідно до п. 30 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Згідно з п. 31 договору, дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викуп земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності у порядку, встановленому законом; ліквідація юридичної особи - орендаря. Договір припиняється також і в інших випадках, передбачених законом.

Як передбачено п. 32 договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також на інших підставах, визначених законом.

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 37 договору).

20.08.2008р. президент ТОВ „Овіка-2005" Кульгук І.Г. надіслав лист № 018-0, адресований Маківському сільському голові Кушніру А.А., в якому просить розглянути на сесії Маківської сільської ради питання про передачу у власність ТОВ „Овіка-2005" земельної ділянки площею 0,22 га, яка орендується ТОВ „Овіка-2005" в селі Маків, вул. Садова, 1 корпус, 2.

У листах Маківського сільського голови Кушніра А.А. від 28.07.2009р., 15.03.2011р., 12.03.2012р., адресованих президенту ТОВ „Овіка-2005" Кульгуку І.Г., відзначено про необхідність підписати додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 18.10.2005р., в якій привести розмір орендної плати у відповідність з чинним законодавством України.

Рішенням Х сесії Маківської сільської ради VІ скликання від 29.12.2011р. № 4-10/2011 „Про встановлення ставок земельного податку земель населених пунктів Маківської об'єднаної територіальної громади" вирішено встановити такі ставки земельного податку в населених пунктах Маківської об'єднаної територіальної громади: зокрема, с. Маків - 0,864 грн. за 1 м кв.

23.01.2013р. виконавчим комітетом Маківської сільської ради видано довідку № 48 про те, що станом на 01.01.2012р. в с. Маків проживало 3442 чол. населення.

В матеріалах справи також наявні копії: проекту додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 18.10.2005р., свідоцтв про державну реєстрацію юридичних осіб, акту встановлення меж земельної ділянки та зон обмежень від 11.07.2005р., акту приймання-передачі земельної ділянки 18.10.2005р., оглядового плану земельної ділянки, договору про встановлення земельного сервітуту від 11.11.2005р., рішень Маківської сільської ради від 26.05.2010р. № 3-30/2010, від 14.01.2011р. № 5-4/2011, проекту мирової угоди від 10.06.2013р. тощо.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Як встановлено судом, у клопотанні від 10.06.2013р. представник відповідача просить суд виправити описки в ухвалах суду, а саме: в ухвалі від 23.04.2013р., де представником від прокуратури зазначено Дацюк І.В., та в ухвалі від 18.05.2013р., де представником від прокуратури зазначено Андрущенко О.Ю., та зазначити: „Представник прокуратури не з'явився", оскільки в матеріалах справи відсутні довіреності на представлення ними інтересів прокурора Дунаєвецького району в суді.

Судом відзначається, що відповідно до ст.89 ГПК України суддя за заявою сторони або за своєю ініціативою виправляє допущені в рішенні, ухвалі описки чи арифметичні помилки, не зачіпаючи суті рішення.

Оскільки, виходячи зі змісту статті 29 ГПК України, а також п.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. № 7 „Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам", прокурори беруть участь у судовому засіданні на підставі службових посвідчень, посилання відповідача на те, що відсутність довіреностей на представлення Дацюк І.В. та Андрущенком О.Ю. інтересів прокурора Дунаєвецького району в суді свідчить про допущення судом описок, є необгрунтованим. Тому суд не вбачає підстав для виправлення описок в ухвалах суду в даній справі від 23.04.2013р. та від 18.05.2013р.

Також, судом встановлено, що представником відповідача заявлено клопотання, у яких він просить суд витребувати докази (зокрема, підтверджуючі дані про кількість жителів с. Маків, рішення сесії Маківської сільської ради по заяві ТОВ „Овіка-2005" щодо передачі у власність земельної ділянки, докази оприлюднення рішення щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, протокол та рішення сесій, якими затверджувались ставки податку).

При розгляді даного клопотання судом враховується, що відповідно до ст.38 ГПК України сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, що перешкоджають його наданню; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має підприємство чи організація; 4) обставини, які може підтвердити цей доказ. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.

Суд вважає, що, зважаючи на зміст наявних матеріалів справи та позовних вимог, беручи до уваги невідповідність вищевказаних клопотань положенням ст.38 ГПК України, клопотання відповідача про витребування доказів не підлягають задоволенню.

З приводу клопотання відповідача від 07.10.2013р. про зупинення провадження у даній справі до розгляду Дунаєвецьким районним судом пов'язаної справи (за позовом ТОВ „Овіка-2005" до Маківської сільської ради, Маківського сільського голови Кушніра А.А. про визнання бездіяльності незаконною та скасування рішення десятої сесії Маківської сільської ради 6 скликання № 4-10/2011 від 29.12.2011р.) судом відзначається, що матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження того, що станом на час вирішення господарським судом спору у провадженні Дунаєвецького районного суду знаходиться зазначена відповідачем справа. Тому підстави для зупинення провадження у справі згідно з ч.1 ст.79 ГПК України відсутні.

При вирішенні спору по суті судом береться до уваги таке.

Відповідно до ст.21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Крім того, Податковим кодексом України (пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288) встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно зі ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Частинами першою, другою ст. 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Також, судом відзначається, що частиною першою ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Пунктом "а" частини першої ст. 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Як визначено частиною першою ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. При цьому, пункт 34 частини першої ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Зі змісту вищезазначених норм законодавства випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.

Як передбачено частиною першою ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. При цьому, згідно з частиною першої ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладені приписи закону та встановлені судом факти, враховуючи наявність рішення Х сесії Маківської сільської ради VІ скликання від 29.12.2011р. № 4-10/2011 „Про встановлення ставок земельного податку земель населених пунктів Маківської об'єднаної територіальної громади", суд вважає, що позивач вправі був вимагати від орендаря приведення договору оренди земельної ділянки від 18.10.2005р. у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Разом з тим, як встановлено судом, представники прокуратури та позивача просять суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 18.10.2005р., пункт 8 договору виклавши в наступній редакції: „Орендна плата складає трикратний розмір земельного податку, обрахованого згідно законодавства на відповідний рік".

Проте, згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору. Також, відповідно до вищезгаданої ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Однак, представники прокуратури та позивача просять суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 18.10.2005р., з урахуванням яких такі істотні умови договору як конкретний розмір орендної плати, форма її платежу, порядок її внесення тощо залишаться поза регулюванням договору, оскільки новою редакцією п. 8 договору ці умови не визначені. Крім того, незазначення у п.8 договору конкретного розміру місячної орендної плати суперечитиме положенням п.10 договору (щодо строків та порядку внесення орендної плати), оскільки це унеможливить розуміння сторонами договору тієї обставини, у яких саме частинах і в якому конкретному розмірі має вноситись орендна плата у строк до 20 числа кожного місяця (як це встановлено п.10 договору, внесення змін до якого в даній справі не ініційовано).

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.10.2005р. є необгрунтованими.

Крім того, при прийнятті рішення судом взято до уваги правові позиції, викладені у постановах Вищого господарського суду України від 06.07.2011р. № 5005/444/2011, від 30.11.2011р. № 39/5005/8696/2011.

З огляду на вищевикладене, у позові слід відмовити.

У зв'язку з відмовою в позові, враховуючи приписи ст.49 ГПК України, п.4.6. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", судовий збір підлягає стягненню з позивача в доход Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові прокурора Дунаєвецького району, м.Дунаївці Хмельницької області в інтересах держави в особі Маківської сільської ради, с. Маків Дунаєвецького району Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Овіка-2005", м. Хмельницький про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.10.2005р. відмовити.

Стягнути з Маківської сільської ради (с. Маків Дунаєвецького району Хмельницької області, вул. Чапаєва, буд. 22, ідентифікаційний код 04406466) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів -УДКСУ у м. Хмельницькому, рахунок отримувача № 31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 1147 грн.

Видати наказ.

Головуючий суддя М.В. Смаровоз

Суддя Т.В. Дячук

Суддя А.М. Яроцький

Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу; 3 - відповідачу; 4 - прокуратура.