УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
11 жовтня 2013 року м. Черкаси справа № 823/3198/13-а
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Трофімова Л.В., перевіривши матеріали адміністративної справи №823/3198/13-а
за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2
до Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області (надалі - ГУ ДКСУ в Черкаській обл.)
про визнання дій незаконними, прийняв ухвалу.
Позивачі, звернувшись до суду з адміністративним позовом до ГУ ДКСУ в Черкаській обл., просять:
- визнати дії відповідача незаконними;
- відшкодувати моральну шкоду у сумі 20 000 грн.;
- забезпечити безоплатною правовою допомогою;
- винести окрему ухвалу.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суддя встановив, що вона не відповідає вимогам статті 106 КАС України.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України позовна заява повинна містити інформацію про те, які саме права, свободи або інтереси, на думку позивача, були порушені діями ГУ ДКСУ в Черкаській обл.. Позивачами до матеріалів позову не додано жодного документа чи іншого письмового доказу на підтвердження заявлених позовних вимог, що мають значення для правильного вирішення спору по суті, а також не зазначено про зміст порушених прав, свобод та інтересів кожного із позивачів.
Пунктом 2 ст. 48 КАС України адміністративна процесуальна дієздатність визначається як здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові та належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
До позовної заяви не додано документів, що підтверджують адміністративну процесуальну дієздатність позивачів.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, а також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати. Копію позовної заяви для відповідачів позивачами не надано, судовий збір не сплачено.
За звернення до Черкаського окружного адміністративного суду у призначенні платежу необхідно вказати: судовий збір (пункт____), за позовом (позивач____), ЧОАС, ідентифікаційний номер платників судового збору _; одержувач - УДКСУ у м.Черкасах Черкаської області, р/р 31212206784002, ЄДРПОУ 38031150, МФО 854018, банк ГУДКСУ у Черкаській області, код класифікації доходів бюджету 22030001. Законом України «Про судовий збір» (пп.3.1 ч.2 ст.4) встановлена ставка судового збору за подання до адміністративного суду: позову майнового - 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат; а позову немайнового характеру - 0,03 розміру мінімальної заробітної плати. Законом України «Про судовий збір» ( ч.1 ст.4) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» (ст.13) з 1 січня 2013р. установлена мінімальна заробітна плата у розмірі 1 147 грн.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві у разі необхідності викладається клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги.
Позивачами не надано до суду доказу того, що вони звертались до відповідного органу за забезпеченням правової допомоги та отримали відмову у забезпеченні правової допомоги. Позивачами не зазначено про порушення прав у ненаданні правової допомоги (заява, звернення, відповідь) з боку відповідача.
Правова допомога (ч. 3 ст. 105 КАС України) в адміністративних справах надається в оформленні позовної заяви на прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду. Для отримання правової допомоги в оформленні позовної заяви, позивачам слід звертатися до канцелярії Черкаського окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: 18000, м. Черкаси, бул. Шевченка 117, в каб. 203, графік роботи: понеділок - четвер з 08 год. 00 хв. до 17 год. 15 хв., п'ятниця з 08 год. 00 хв. до 16 год. 00 хв., перерва з 13 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв.
За приписами ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом.
За правилами ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Позивачі в обґрунтування позовних вимог не надали доказів їх звернення до відповідача та доказів того, коли і яким чином особи дізналася про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Відповідно до ст. 166 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визначаються протиправними.
Згідно ст. 1177 ЦК України майнова шкода, завдана майну фізичної особи внаслідок злочину, відшкодовується державою, якщо не встановлено особу, яка вчинила злочин, або якщо вона є неплатоспроможною. Умови та порядок відшкодування майнової шкоди, завданої майну фізичної особи, яка потерпіла від злочину, встановлюються законом.
Якщо злочин мав місце, то усунення його наслідків є обов'язком держави. Тому, для з'ясування спеціальних обставин необхідно надати відповідні докази.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.07.2012р. «Юніон Аліментаріас Сандерс С.А проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосується безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, що пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати усі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
За таких обставин позовна заява не відповідає вимогам адміністративного процесуального законодавства, а тому, згідно ст. 108 КАС України, підлягає залишенню без руху з наданням позивачам строку до 20 листопада 2013р. для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 106, 108 КАС України, суддя,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ГУ ДКСУ в Черкаській обл. про визнання дій незаконними залишити без руху.
Надати позивачам строк до 20 листопада 2013р. для усунення недоліків позовної заяви.
Роз'яснити позивачам, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачам.
Копію ухвали надіслати позивачам.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.В.Трофімова