Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/4730/13-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2013 року
Суддя Овруцького районного суду Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про збільшення розміру грошової компенсації , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить зобовязати відповідача здійснити донарахування їй грошової компенсації за втрачене домоволодіння №30 по вул. Центральній в с. Верпа Овруцького району з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1,18 та 1,34, визначивши остаточну суму у розмірі 92218 грн. 74 коп., мотивуючи тим, що вона з 2008 року перебуває на черзі для отримання компенсації, яку не отримала до даного часу. З моменту постановлення на чергу проведено індексацію житлового фонду з коефіцієнтами 1,18 та 1,34, а тому вона повинна була бути врахована. Однак, відповідач відмовив їй у нарахуванні індексації, що призвело до порушення її прав.
Представник відповідача надіслав заперечення проти позову, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши докази в справі, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 18.04.2008 року було зобовязано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації поставити позивача на чергу для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння №30 по вул. Центральній в с. Верпа Овруцького району в сумі 58322 грн., яке вона здала відповідно до ст.35 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч.1 п.8 Положення Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.97, яке діяло на час перебування позивача у черзі, у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 100 від 27.02.08 проведено індексацію обєктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 1.01.08.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 133 від 31.03.09 проведено індексацію обєктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 01.01.09.
З повідомлення управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації №07-04/4593 від 02.09.2013 року вбачається, що позивач перебуває на черзі на виплату компенсації за втрачене майно на радіоактивно забрудненій території в с. Верпа з 03.07.2008 року.
Разом з тим, їй відмовлено у виплаті індексації в звязку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.09 не передбачено виплати останньої.
Суд вважає вказану відмову протиправною з наступного.
Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
При цьому суд враховує вимоги ст.58 Конституції, яка передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Постанова КМУ № 1243 від 18.11.09 набрала чинності з 28.11.09 і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.
Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації з 2008 року і не отримала її до цього часу з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.09 слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
Порядком не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, а тому не можуть бути застосовані індекси, які прийняті з 28.11.09.
На підставі викладеного, отримана позивачем компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.09.
В той же час, посилання позивача на застосування індексу 1,18 станом на 1.01.08. суд вважає безпідставним, оскільки згідно наданої копії звіту про розрахунок вартості грошової компенсації, що врахована під час ухвалення вищевказаної постанови суду від 18.04.08, вартість компенсації в сумі 58322 грн. була визначена станом на 30.06.2007 року. Постановою суду було визначено вказаний розмір компенсації на час постановки у чергу, тобто на квітень 2008 року, відповідно після введення в дію наказу №100. Позивач при зверненні до суду розрахунок компенсації не оспорювала і не ставила питання про врахування індексу 1,18 під час розгляду справи або про переоцінку майна з урахуванням останнього, а тому відсутня вина державного органу і немає підстав для задоволення позову в цій частині.
На час прийняття вищевказаного Наказів № 133 позивачу не було виплачено 58322 грн., яка підлягає виплаті з коефіцієнтом 1,34.
З огляду на те, що функції щодо нарахування індексації віднесено до компетенції відповідача, суд не уповноважений здійснювати розрахунок сум виплат, а тому у вказаній частині вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 34 грн. 71 коп..
Керуючись ст.ст. 9-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести перерахунок ОСОБА_1 компенсації за втрачене домоволодіння №30 по вул. Центральній в с. Верпа Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнту індексації житлового фонду 1,34.
В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня її проголошення.
У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
ОСОБА_2