ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 жовтня 2013 року № 826/11386/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Васильченко І.П., суддів Вєкуа Н.Г., Головань О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю фірма «Промінвест Пластик» до Державної реєстраційної служби України, Реєстраційної служби Рубіжанського міського управління юстиції Луганської області провизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної реєстраційної служби України, Реєстраційної служби Рубіжанського міського управління юстиції Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачами безпідставно і протиправно відмовлено у реєстрації права власності на нерухоме майно.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі. Справа призначена до судового розгляду на 07.08.2013 року.
В судовому засіданні 07.08.2013 року представником позивача подано заяву про зміну предмету позову, якою останній просив суд визнати дії посадової особи відповідача 1 - Державної реєстраційної служби України з питання відмови в проведенні державної реєстрації об'єкта нерухомого майна за адресою: Луганська обл., м. Рубіжне, пл. Хіміків, 2 Д незаконними; визнати незаконними дії посадової особи відповідача 2 - Реєстраційної служби Рубіжанського міського управління юстиції з приводу направлення документів, поданих ТОВ фірмою «ПРОМІНВЕСТ ПЛАСТИК» для проведення реєстраційних дій щодо об'єкта нерухомого майна за адресою: Луганська обл., м. Рубіжне, пл. Хіміків, 2 Д до Державної реєстраційної служби України для прийняття рішення, а також неприйняття ніякого рішення за наслідками розгляду вищезазначених документів; зобов'язати відповідача 2 - Реєстраційну службу Рубіжанського міського управління юстиції - вчинити дії з внесення змін до Державного реєстру прав у відомості щодо об'єкта адресою: Луганська область, м. Рубіжне, площа Хіміків, 2 Д, що є власністю Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «ПРОМІНВЕСТ ПЛАСТИК» (ідентифікаційний код 30989828) та зазначити форму власності: приватна, і видати витяг з Державного реєстру прав.
У зв'язку з неявкою представника відповідача, зміною предмету позову та залученням до участі у справі в якості відповідача 2 Реєстраційну службу Рубіжанського міського управління юстиції, розгляд справи судом відкладений на 11.09.2013 року.
В судове засідання 11.09.2013 року представники сторін не з'явились, про час і місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Через відділ документообігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян Окружного адміністративного суду міста Києва від Державної реєстраційної служби України надійшли заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову з підстав його необґрунтованості.
Оскільки в судове засідання не прибули всі особи, що беруть участь у справі, суд, в порядку частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглядати справу в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши наявні в ній докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для прийняття рішення, судом встановлено наступне.
27.05.2013 року позивач звернувся до Реєстраційної служби Рубіжанського міського управління юстиції Луганської області з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що знаходиться за адресою: Луганська область, місто Рубіжне, площа Хімків, будинок 2 Д.
Рішенням № 3142619 від 13.06.2013 року позивачу відмовлено у державній реєстрації права власності. В обґрунтування прийнятого рішення державний реєстратор зазначив, що подані документи не відповідають вимогам або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
18.06.2013 року Державна реєстраційна служба України, повідомила позивача, що за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 27.05.2013 року та документів, поданих для державної реєстрації прав до реєстраційної служби Рубіжанського міського управління юстиції Луганської області, державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служба України Гуляєвим О.О. відповідно до вимог статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 16 та 23 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703, пункту 5 Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 02.04.2013 року № 607/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 02.04.2013 року за № 534/23066, прийняте рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 13.06.2013 року № 3412619.
Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. При цьому, під нерухомим майном розуміються земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Відповідно до частини 4 статті 3 Закону права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Згідно договору купілі-продажу нежитлових будівель № 1324 від 17.12.2003 року ТОВ фірма «Промінвест Пластик» (покупець) купив нежитлові будівлі зазначені в технічному паспорті як: насосна літ. «Е», «Д», «Ж», цегляну, вартістю 766,00 (сімсот шістдесят шість) грн.. без ПДВ; будівля механічної майстерні з навєсом літ. «Б», «В», «Г» цегляну, вартістю 9376,00 (дев'ять тисяч триста сімдесят шість) грн. без ПДВ; будівлю цеху сульфату амонію літ «А», -«А5», цегляну, з/б плити загальною площею 5647,7 кв.м., вартістю 368497,00 (триста шістдесят вісім тисяч чотириста дев'яносто сім) грн., що знаходиться в місті Рубіжному Луганської області площа Хімків 2 Д.
Державна реєстрація права власності на об'єкт нерухомого майна здійснена 19.12.2003 року, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Частиною 7 статті 3 Закону встановлено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації права власності та інших речових прав, крім випадків, установлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом; у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 24 Закону у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позивачем подано до Реєстраційної служби Рубіжанського міського управління юстиції Луганської області необхідні документи для проведення реєстраційних дій, а відповідачем в порушення норм Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», направлено документи подані позивачем до Державної реєстраційної служби України для прийняття відповідного рішення, а тому позовні вимоги про визнання дії посадової особи Державної реєстраційної служби України з питання відмови в проведенні державної реєстрації об'єкта нерухомого майна за адресою: Луганська обл., м. Рубіжне, пл. Хіміків, 2 Д протиправними та визнання протиправними дії посадової особи Реєстраційної служби Рубіжанського міського управління юстиції з приводу направлення документів, поданих ТОВ фірмою «ПРОМІНВЕСТ ПЛАСТИК» для проведення реєстраційних дій щодо об'єкта нерухомого майна за адресою: Луганська обл., м. Рубіжне, пл. Хіміків, 2 Д до Державної реєстраційної служби України для прийняття рішення, а також неприйняття ніякого рішення за наслідками розгляду вищезазначених документів підлягають задоволенню.
Позивач просить суд зобов'язати Реєстраційну службу Рубіжанського міського управління юстиції - вчинити дії з внесення змін до Державного реєстру прав у відомості щодо об'єкта адресою: Луганська область, м. Рубіжне, площа Хіміків, 2Д, що є власністю Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «ПРОМІНВЕСТ ПЛАСТИК» (ідентифікаційний код 30989828), та зазначити форму власності: приватна, і видати витяг з Державного реєстру прав.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо внесення змін до Державного реєстру прав є виключною компетенцією уповноваженого органу.
Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Таким чином, вищевказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 69, 70, 71,158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії посадової особи Державної реєстраційної служби України з питання відмови в проведенні державної реєстрації об'єкта нерухомого майна за адресою: Луганська обл., м. Рубіжне, пл. Хіміків, 2Д - протиправними.
Визнати протиправними дії посадової особи Реєстраційної служби Рубіжанського міського управління юстиції щодо направлення документів, поданих ТОВ фірмою «ПРОМІНВЕСТ ПЛАСТИК» для проведення реєстраційних дій щодо об'єкта нерухомого майна за адресою: Луганська обл., м. Рубіжне, пл. Хіміків, 2Д, до Державної реєстраційної служби України для прийняття рішення та неприйняття рішення за наслідками розгляду вищезазначених документів.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.П. Васильченко
Судді Н.Г. Вєкуа
О.В.Головань