Постанова № 34072441, 14.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
805/13984/13-а
Номер документу
34072441
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 жовтня 2013 р. Справа № 805/13984/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора міста Докучаєвська Донецької області в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» про стягнення коштів,

в с т а н о в и в :

У вересні 2013 року прокурор міста Докучаєвська Донецької області в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що актом перевірки (протоколом) від 26 березня 2013 року №02/17-03-1 державного інспектора з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області встановлено факт невиконання відкритим акціонерним товариством «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» п.п. 1, 2, 4 припису від 22 січня 2013 року №02/16-05-5, строк виконання якого закінчився. Акт перевірки (протокол) складено в присутності уповноваженої особи відповідача, отримано та підписано без зауважень.

На підставі акту перевірки винесено постанову від 03 квітня 2013 року №02/17-01-64 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання на суму 5100 грн., зазначено про встановлений законодавством 30-денний строк для її виконання.

Сума штрафу в установлений законодавством строк сплачена не була.

У зв’язку з наведеним просив стягнути з відповідача штраф в розмірі 5100 грн.

Позивач подав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження без участі його представника.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.

Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.

Судом встановлено, що 22 січня 2013 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області на підставі акту перевірки від 22 січня 2013 року №02/16-05-5 відносно відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479», яке є юридичною особою, винесено припис №02/16-05-5 про усунення порушень вимог законодавства про електроенергетику, яким встановлено терміни усунення порушень.

Припис отримано відповідачем в день його складання.

26 березня 2013 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області проведено позапланову перевірку виконання вимог припису від 22 січня 2013 року №02/16-05-5, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) від 26 березня 2013 року №02/17-03-1, в якому відображено факт не виконання припису у частині:

п. 1 провести навчання з питань «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» особи відповідальної за електрогосподарство відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479», згідно гл. 4 п. 1.4 та п. 2.17 «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» (термін усунення порушень – 22 лютого 2013 року);

п. 2 призначити особу, яка буде заміщувати відповідального за електрогосподарство відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» із четвертою групою з електробезпеки, яка пройшла навчання з питань «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» згідно гл. 4 п.1.4 «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» (термін усунення порушень – 22 лютого 2013 року);

п. 4 надати до Волноваського відділення інспекції Держенергонагляду в Донецькій області копії протоколів профілактичних випробувань та вимірювань електроустаткування відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479», згідно з гл. 7 п. 13.1 та п. 13.5 «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» (термін усунення порушень – 28 лютого 2013 року).

Акт перевірки (протокол) складено в присутності уповноваженої особи відповідача, отримано та підписано без зауважень.

На підставі акту перевірки за невиконання вимог припису від 22 січня 2013 року №02/16-05-5 (пунктів 1, 2, 4 припису) старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області винесено постанову від 03 квітня 2013 року №02/17-01-64 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, якою накладено штраф у розмірі 5100 грн.

Вказана постанова отримана відповідачем 11 квітня 2013 року. Суму штрафу сплачено не було.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право:

вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства;

видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання;

зупиняти експлуатацію електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж через їх незадовільний технічний стан та/або організацію їх експлуатації шляхом видання споживачам електричної та теплової енергії та суб'єктам електроенергетики вмотивованого письмового рішення посадової особи, уповноваженої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики щодо неприпустимості продовження такої експлуатації. Підставою для такого зупинення є загроза життю або здоров'ю працівників і населення або наявність передумов для виникнення надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру;

застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці;

одержувати на письмовий запит безоплатно відповідно до законодавства необхідні для виконання покладених на нього завдань інформацію, пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час здійснення державного нагляду (контролю). Зазначений письмовий запит повинен містити вичерпний перелік інформації, пояснень, довідок тощо, які підлягають наданню у відповідь на запит, та посилання на нормативно-правові акти, з метою виконання яких здійснюється збір інформації;

вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного енергетичного нагляду (контролю);

приймати рішення про відбір зразків частин енергетичного обладнання у разі його пошкодження та призначати експертизу енергетичних об'єктів і технічну діагностику енергетичного обладнання (його окремих частин);

надавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії консультативну допомогу з питань, що належать до його компетенції, та розглядати спірні питання, що виникають між суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії;

фіксувати процес проведення заходу чи кожну окрему дію за допомогою засобів аудіо- та відеотехніки.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Згідно з ч. 3 ст. 27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 6 ст. 27 зазначеного Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Санкції, передбачені, зокрема ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: НКРЕ (Національна комісія регулювання електроенергетики); державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Пунктом 5 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи, зокрема за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Припис суб’єкта владних повноважень відповідачем не оскаржувався та виконаний не був.

Отже, відповідно до наведених вимог законодавства невиконання приписів є підставою для накладення штрафу.

Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Положень, які б встановлювали пільги щодо сплати штрафу за порушення в сфері електроенергетики в залежності від статусу підприємства, установи, організації, чи його фінансового стану, законодавство не містить.

Суб’єктом владних повноважень за порушення вимог законодавства – не виконання припису на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов прокурора міста Докучаєвська Донецької області в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» (код ЄДРПОУ 03116358) на користь Державного бюджету України (р/р №31118106700039, ДКУ м. Докучаєвська ГУ ДКСУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 38006339, одержувач: державний бюджет м. Докучаєвська) штраф в розмірі 5100 (п’ять тисяч сто) грн.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Логойда Т. В.