ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" жовтня 2013 р.Справа № 924/590/13
Господарський суд Хмельницької області у колегіальному складі:
головуючий суддя Олійник Ю.П., ., суддя Гладюк Ю.В. , суддя Заярнюк І.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Шепетівського міжрайонного прокурора м. Шепетівка в інтересах держави в особі Шепетівської міської ради м. Шепетівка
до Публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат" м.Шепетівка
про внесення змін до пункту 9 договору оренди земельної ділянки від 28.04.2012, укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат"
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління Держземагенства у Шепетівському районі
Представники сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився
від третьої особи - не з'явився.
за участю прокуратури - Андрущенко О.Ю. за посвідченням №001721.
У судовому засіданні відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Прокурор в інтересах позивача у позовній заяві та представники прокуратури і позивача у судових засіданнях просять внести зміни до п.9 укладеного між позивачем та відповідачем договору оренди земельної ділянки від 28.04.12, що полягають у встановленні орендної плати у розмірі 63,46грн. в рік. Посилаються на те, що згідно рішення міської ради від 25.06.12 встановлена ставка орендної плати за землі виробничого використання у розмірі 12% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що становить для відповідача 63,46грн. Зазначають, що відповідач не погодився на пропозицію позивача про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, тому на підставі ст.30 Закону України "Про оренду землі" позивач звернувся до суду для вирішення питання про зміни умов договору.
Позивач у письмових поясненнях по справі та представник у судових засіданнях зазначають, що рішенням XXV сесії Шепетівської міської ради від 25 червня 2012 р. № 14 „Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності несільськогосподарського призначення" затверджено нові ставки орендної плати за земельні ділянки на території м. Шепетівки. Пунктом 2 додатку до зазначеного рішення встановлена ставка орендної плати за землі виробничого використання в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі. Дане рішення згідно вимог Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" оприлюднене на офіційному веб-сайті Шепетівської міської ради та в міському інформаційно-рекламному тижневику „Шепетівка" від 28 червня 2012 року № 26 (40). Відповідно до п.п. 288.5.1 та 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших земельних ділянок, наданих в оренду, -12 відсотків нормативної грошової оцінки. Згідно з ч. 1 та абз. 1 ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Пунктом 12 договору оренди землі від 28 квітня 2012 року передбачено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі, зміни ставок орендної плати. Пункт 34 частини 1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Із зазначених норм законодавства України випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень. Тому ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень. Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Звертають увагу, що абз. 1 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин" (в редакції від 16.01.2013р.) визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
У додаткових письмових поясненнях позивач зазначає, що абз.2 п.12 договору оренди землі від 28 квітня 2012 року передбачено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни розмірів земельного податку, ставок орендної плати, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. При цьому слова „визначених законодавством" в абз. 2 п. 12 договору стосуються лише слів „коефіцієнтів індексації". Згідно договору оренди земельної ділянки від 28.04.2012 в оренду передана земельна ділянка загальною площею 10 кв. м; нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 528,87 грн. (п.п. 2, 5). В п.п. 9, 10 договору орендну плату встановлено в сумі 15,87 грн. в рік. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Рішенням XXV сесії Шепетівської міської ради від 25 червня 2012 р. № 14 „Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності несільськогосподарського призначення" затверджено нові ставки орендної плати за земельні ділянки на території м. Шепетівки. Пунктом 2 додатку до зазначеного рішення встановлена ставка орендної плати за землі виробничого використання в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки землі. Дане рішення, згідно вимог Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", оприлюднене на офіційному веб-сайті Шепетівської міської ради та в міському інформаційно-рекламному тижневику „Шепетівка" від 28 червня 2012 року № 26 (40).
Відповідач у відзиві на позов та його представник у судових засіданнях проти позову заперечують, посилаються на те, що регуляторами відносин пов'язаних з орендою землі виступають Закон України «Про оренду землі», як спеціальний нормативно-правовий акт, а також Земельний та Цивільний кодекси України, як загальні нормативно-правові акти. Посилаються на те, що згідно з ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, а згідно з ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. При цьому ЦК України встановлює лише дві підстави для зміни договору за рішенням суду, а саме: істотне порушення умов договору іншою стороною (ч. 2 ст. 651 ЦК України); істотна зміна обставин (ст. 652 ЦК України). Вказують, що жодна з вищенаведених підстав не зазначена прокурором підставою подання позову у даній справі. Підставу для зміни договору оренди землі прокурор вбачає у пункті 12 договору, але не зазначає, яку саме з 4-ох.
Заперечуючи проти позову, відповідач просить врахувати, що у п.п. 8, 9 договору оренди землі від 28.04.2012 та розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності грошова оцінка яких проведена станом на 20.07.2010 року, передбачений розмір орендної плати на рівні трикратного розміру земельного податку, а саме 3% від нормативно грошової оцінки землі на строк дії договору , тобто, до 27.04.2017 року. Такий розмір орендної плати відповідає вимогам чинного Податкового кодексу щодо розмірів орендної плати. Обгрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на рішення позивача від 25.06.2012 року №14 «Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності не сільськогосподарського призначення», яке не є рішенням нормативно-правового характеру, не носить обов'язковий характер та не складає частину національного законодавства, що регулює сплату орендної плати. При цьому згідно з п.35 ч. 1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надано повноваження міським радам лише встановлювати ставки земельного податку. Тоді як в силу положень Податкового кодексу України (пп. пп. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України) земельний податок та орендна плата є різними поняттями. Податковим кодексом України орендну плату за землі державної та комунальної власності включено до плати за землю та віднесено до загальнодержавних податків та зборів (п. 9.1 ст. 9 ПК України). Саме Податковим кодексом України встановлено граничні розміри орендної плати (ст. 288 ПК України) та п.п. 288.4, 288.5 ст.288 ПК України передбачено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Тому рішення органів місцевого самоврядування не можуть регулювати питання справляння податків та зборів загальнодержавного значення (в тому числі і орендну плату), оскільки не є частиною податкового законодавства. Законодавчою підставою для внесення змін до договорів оренди землі, в частині розміру орендної плати є лише зміна розмірів ставок орендної плати визначених законодавством, а рішення Шепетівської міської ради не складають частину законодавства України з питань загальнодержавних податків та зборів, тому не можуть змінювати розміри орендної ставки. Відповідно, підстави для задоволення позову відсутні.
Третьою особою - Управлінням Держземагенства у Шепетівському районі подано клопотання про розгляд справи без участі представника на підставі наявних у справі документів. При цьому поданий позов підтримує у повному обсязі.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Рішенням XXII сесії Шепетівської міської ради від 29.03.12 №28 вирішено передати відповідачу на умовах оренди земельну ділянку площею 10кв.м. по вул. Старокостянтинівське шосе, 31, для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних споруд строком на 5 років.
28.04.12 між позивачем та відповідачем підписаний договір оренди землі, згідно якого позивач як орендодавець надає, а відповідач як орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних споруд, яка знаходиться у м. Шепетівка, вул. Старокостянтинівське шосе площею 10кв.м. строком на 5 років.
Згідно п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 528,87грн., а згідно п.9 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та становить 15,87грн. в рік.
Земельна ділянка передана відповідачу по акту приймання-передачі, підписаному сторонами 24.05.12.
До договору позивачем доданий розрахунок розміру орендної плати у розмірі 15,87грн., виходячи із трикратного розміру земельного податку (5,29грн.)
Згідно з п.12 договору розмір оредної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, ставок орендної плати, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених закнодаством.
Рішенням XXV сесії Шепетівської міської ради від 25.06.12 №14 29.03.12 затверджені ставки орендної плати за земельні ділянки на території м. Шепетівки, зокрема, на землі виробничого призначення - 12% від нормативної грошової оцінки землі. Рішення оприлюднене у №26(40) міського інформаційно-рекламного щотижневика "Шепетівка" від 28.06.12.
На підставі даного рішення позивач звернувся до відповідача листом від 08.01.13 з пропозицією внесення змін до договору оренди від 28.04.12, листом від 16.01.13 позивачем надіслана відповідачу для підписання додаткова угода до договору оренди від 28.04.12 про встановлення орендної плати у розмірі 63,46грн. в рік.
У відповіді від 28.01.13 відповідач відмовився від підписання додаткової угоди запропонованих позивачем умовах, посилаючись на те, що сторонами у договорі погоджено розмір орендної плати до 27.04.17., а договором не передбачено таку підставу для перегляду розміру орендної плати, як одностороннє прийняття рішення орендодавця.
У зв'язку з відмовою відповідача внести зміни у договір позивач звернувся для вирішення даного питання до суду.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, суд приймає до уваги таке.
Відповідно до ст.21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Крім того, Податковим кодексом України (пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288) встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно зі ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Частинами першою, другою ст. 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Судом приймається до уваги, що п.12 даного договору передбачено право перегляду розміру орендної плати на вимогу однієї із сторін у разі зміни розмірів земельного податку, ставок орендної плати, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодаством. Зі змісту даної норми вбачається, що під час укладення договору волевиявлення обох сторін було спрямоване на те, що зміна ставок орендної плати потягне за собою зміну розмірів орендної плати, встановлених договорами. Тому твердження відповідача про необгрунтоване ініціювання позивачем внесення змін до договорів оренди в односторонньому порядку є безпідставним.
Пунктом "а" частини першої ст. 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Як визначено частиною першою ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. При цьому, п. 34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Виходячи зі змісту вищезазначених норм законодавства питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.
Як передбачено частиною першою ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. При цьому згідно з частиною першої ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
У зв'язку з цим судом враховується рішення ХХV сесії Шепетівської міської ради № 14 від 25.06.2012 р. „Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності несільськогосподарського призначення", згідно з яким радою затверджено нові ставки орендної плати за землі виробничого використання (12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки).
Судом враховується, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Така ж правова позиція у п.2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" .
Тому, оскільки орендна плата за земельні ділянки держаної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна розміру орендної плати (ставок) за наявності рішення органу місцевого самоврядування про підвищення ставок орендної плати є підставою для внесення змін до договору.
Враховуючи відстуність доказів, що свідчать про нечинність рішення ХХV сесії Шепетівської міської ради № 14 від 25.06.2012 р. „Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності несільськогосподарського призначення" або його скасуваня , останнє є підставою для ініціювання позивачем внесення змін до договору оренди щодо підвищення розміру орендної плати у судовому порядку.
При цьому судом також приймаються до уваги правові позиції, викладені у постановах Вищого господарського суду України від 13.02.2013р. у справі № 17/5005/5337/2012, від 16.07.13 у справі №5019/344/12, постанові Верховного суду України від 30.05.2011р. по справі № 17/299-10.
За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
У зв'язку із задоволенням позову згідно зі ст. 49 ГПК України на відповідача покладаються судові витрати по сплаті судового збору шляхом стягнення їх до Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської міської ради, м. Шепетівка Хмельницької області до публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат", м. Шепетівка Хмельницької області , Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління Держземагенства у Шепетівському районі, про внесення змін до пункту 9 договору оренди земельної ділянки від 28.04.2012р. задовольнити.
Внести зміни до п.9 укладеного між Шепетівською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р., замінивши цифри "15,87грн. в рік" цифрами "63,46грн. в рік".
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат" (м.Шепетівка, вул. Старокостянтинівське шосе,31, код 00373391) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів - УДКСУ у м.Хмельницькому, рахунок отримувача № 31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 1147,00грн. (одна тисяча сто сорок сім гривень 00 коп.). Видати наказ, який надіслати до державної податкової інспекції.
Повне рішення складене 10.10.2013р.
Головуючий суддя Ю.П. Олійник
Суддя Ю.В. Гладюк
Суддя І. В. Заярнюк
Віддрук: 4 прим.:
1 - до справи,
2 -позивачу (м. Шепетівка, вул. Червоноармійська , 43)
3 -відповідачу (м. Шепетівка, вул. Старокостянтинівське шосе, 31) рекомендованим з врученням
4- Третій особі ( м. Шепетівка, вул.. К.Маркса, 47)