328/2970/13-ц
10.10.0203
провадження номер 2/328/615/13
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
10 жовтня 2013 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді: Петренко Л.В
при секретарі: Фещенко Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом приватного підприємства Чайка до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,
в с т а н о в и в:
21.08.2013 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просив стягнути з відповідача заборгованість за надані житлово-комунальні послуги за період з 01.08.2011 року по 01.09.2013 року в розмірі основного боргу 919,49 грн., інфляційних втрат 10,79 грн., трьох відсотків річних 57,51 грн., судовий збір 114,70 грн., а всього 1102 грн. 49 коп.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачка проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 є споживачем житлово-комунальних послуг в розумінні ч.1 ст. 1 Закон України Про житлово-комунальні послуги від 24.06.2004 року.
Виконавчим комітетом Токмацької міської ради визначено виконавцем комунальних послуг ПП Чайка, а також встановлені тарифи на комунальні послуги. Рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради № 146 від 22.05.2008 року встановлено перелік послуг по обслуговуванню будинків та прибудинкових територій та їх вартість. Свої зобов'язання щодо надання житлово-комунальних послуг підприємства виконували та виконують у повному обсязі, що підтверджується актами виконаних робіт. Відповідач свої зобов'язання щодо участі у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території не виконують, у зв'язку з чим утворилась заборгованість 01.18.2011 року по 01.09.2013 року в розмірі 919,49 грн., інфляційних втрат 10,79 грн., трьох відсотків річних 57,51.
26.09.2013 позивач подав заяву про уточнення позовних вимог в частині уточнення суми судового збору, де просив стягнути 229,40 грн.
У зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язання по сплаті витрат за житлово-комунальні послуги позивач звернувся до суду з даним позовом.
Позивач у судове засідання не зявився та надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав з викладених у ньому підстав, проти заочного рішення не заперечував.
У судові засідання по цій справі відповідач ОСОБА_1 повторно (12.09.2013 року о 13-30 годині, 26.09.2013 року о 09-20 годині та 10.10.2013 року о 14-00 годині) не з'явилася, причину своєї неявки суд не повідомила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином на ці дати, у зв'язку з чим, судом визнана неповажною причина неявки відповідача у дані судові засідання.
Також відповідач не надав суду будь-яких клопотань про відкладення розгляду цієї справи, заяв про визнання позову або заперечень проти позову.
Згідно із ч. 4 ст. 169 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
При вищевикладених обставинах, на підставі ст. 224 ЦПК України суд ухвалив провести заочний розгляд даної цивільної справи за відсутністю відповідача по наявних у справі матеріалах та доказах.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст. 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги утримання будинків і прибудинкових територій є господарською діяльністю, спрямованою на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та (або) ремонту будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, передбачених законодавством.
Згідно зі ст. 179 ЖК Української РСР користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду ЖБК, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються КМ України.
Відповідно до п. 13 постанови КМ України від 12.07.2005р. № 560 Про затвердження порядку формування тарифів і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій витрати на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання визначаються відповідно до укладених договорів між власником (балансоутримувачем) будинку або його уповноваженою особою та організацією, яка здійснює експлуатацію внутрішньобудинкових систем. Перелік робіт з технічного обслуговування внутрішньо будинкових систем тепло-, водопостачання та зливної каналізації визначається центральним органом виконавчої влади з питань ЖКГ.
Згідно із ч. 1 ст. 10 Закону України Про приватизацію державного житлового фонду, Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями власники приватизованого житла в багатоквартирних будинках є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і повинні сплачувати свою частку витрат у загальних квартирах на утримання будинку та прибудинкової території пропорційно до займаної площі. Послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій зобов'язані сплачувати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир.
Згідно із статтею 382 Цивільного кодексу України власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.
Відповідно до статті 360 Цивільного кодексу України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.
Витрати житлово-експлуатаційних підприємств на утримання житла включають витрати на здійснення комплексу робіт, спрямованих на створення необхідних умов для проживання людей і забезпечення збереження жилих будівель та технічного обладнання. До цих робіт належать підготовка до весняно-літнього та осінньо-зимового періодів, прочищення димарів та газоходів, наладка та регулювання технічного обладнання будинку, обстеження стану несучих і огороджувальних конструкцій тощо.
Частиною 3 ст. 31 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначено, що органи місцевого самоврядування затверджують ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири № 20 по Куйбишева, 43 в м. Токмак, зареєстрована в квартирі і є споживачем, послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території.
Виконавчим комітетом Токмацької міської ради ПП Чайка доручено управління, обслуговування, експлуатація, облік житлового фонду Токмацької міської ради, здійснення нарахувань і збір з мешканців квартир витрат на утримання будинку і споруд та прибудинкової території.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України Про житлово-комунальні послуги повноваження щодо визначення виконавця житлово-комунальних послуг належать органам місцевого самоврядування.
Рішенням Виконавчого комітету Токмацької міської ради № 250 (а.с. 6) ПП Чайка визначено виконавцем послуг по утриманню будинків і споруд та прибудинкової території. Будинку № 43 по вулиці Куйбишева в м. Токмак надаються послуги з утримання будинку та прибудинкової території виконавцем послуг.
Перелік послуг та нарахування витрат на утримання будинку та прибудинкової території здійснювалося на підставі встановлених рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради за №146 від 22.05.2008 року тарифів за житлово-комунальні послуги.
Утримання будинків і прибудинкових територій це є господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Утримання будинків і прибудинкових територій це є господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Таким чином, оплату послуг з утримання житла зобов'язані здійснювати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир.
Статтею 66 Житлового кодексу Української РСР встановлено, що плата за користування житлом обчислюється виходячи із загальної площі квартири.
Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 560, передбачено, що розмір тарифів (нормативних витрат, пов'язаних з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій) визначається згідно з Типовим переліком послуг та по кожному будинку окремо, залежно від кількісних показників фактичного надання послуг з урахуванням забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій.
Ці витрати не залежать від того, чи проживає особа у квартирі (власник або наймач), чи ні. Це витрати на утримання будинку та прибудинкової території.
Позивач свої зобовязання на надання житлово-комунальних послуг будинку № 43 по вул. Куйбишева ПП Чайка виконує в повному обсязі, що підтверджується доданими актами виконаних робіт. Недоотримані кошти за надані послуги призводять до неможливості своєчасного та більш якісного здійснення ПП Чайка своїх обовязків по наданню послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Відсутність необхідних коштів призводить до порушення графіку проведення ремонтних робіт, заміни та оновлення обладнання.
Відповідно до ст. 18 Закону України Про житлово-комунальні послуги у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору строк або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі. Акт-претензія споживача подається виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає письмово споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій.
З правової позиції, яка висловлена Судовою палатою у цивільних справах Верховного Суду України, при розгляді справи № 6-6ц13 слідує, що власники та наймачі зобовязані сплачувати витрати на утримання будинку та прибудинкової території.
Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем укладено договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги споживач зобовязаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобовязується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобовязується оплатити виконавцеві зазначену послугу.
Відповідно до положень ст.ст. 526, 530 ЦК України зобовязання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 32 Закону України Про житлово-комунальні послуги плата за комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору.
Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку відповідач не здійснювала оплату за надані послуги з утримання будинку і прибудинкової території, внаслідок чого утворилася заборгованість 01.08.2011 року по 01.09.2013 року в розмірі 919,49 грн.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.
Правовідносини, які склалися між сторонами є грошовим зобов'язанням, у якому, серед інших прав і обов'язків сторін на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов'язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч. 1 ст. 509 ЦК України) - сплату грошей за надані послуги.
Виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов'язань, на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання.
Закріплена в п. 10 ч. 3 ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, встановлених у ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Застосування положень ч. 2 ст. 625 ЦК України до спірних правовідносин також кореспондується із закріпленими в п. 3 ч. 1 ст. 96 ЦПК України нормами, відповідно до яких однією з вимог, за якими може бути видано судовий наказ, є вимога про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих на суму заборгованості.
В постанові Верховного Суду України від 20.06.2012 року була висловлена правова позиція щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Тому, з урахуванням наведеного, поряд з основною сумою боргу, з відповідача слід стягнути на користь ПП Чайка індекс інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, що становить інфляційні втрати 10,79 грн., три відсотка річних складають 57,51 грн.
За таких обставин, суд, оцінюючи зібрані по справі докази, дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача ПП Чайка судові витрати зі сплати судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам в розмірі 229,40 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов приватного підприємства Чайка до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт СВ № 929212, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає за адресою: запорізька обасть, АДРЕСА_1 на користь приватного підприємства Чайка юридична адреса: 71709, м. Токмак, Запорізька область, вул. Куйбишева, 31, на р/р 26004301001879, Токмацьке ТВБВ 10007/0242 Запорізької філії ВАТ Ощадбанк м. Токмак, МФО 313957, ЄДРПОУ 30802389, заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг у розмірі основного боргу 919,49 грн., інфляційних втрат -10,79 грн., трьох відсотків річних 57,51 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт СВ № 929212, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає за адресою: запорізька обасть, АДРЕСА_1 на користь приватного підприємства Чайка юридична адреса: 71709, м. Токмак, Запорізька область, вул. Куйбишева, 31, на р/р 26004301001879, Токмацьке ТВБВ 10007/0242 Запорізької філії ВАТ Ощадбанк м. Токмак, МФО 313957, ЄДРПОУ 30802389, судовий збір у розмірі 229,40 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом
Суддя: /підпис/
згідно з оригіналом:
Суддя