ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" жовтня 2013 р.Справа № 916/790/13Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Пироговського В.Т.,
суддів Лавриненко Л.В., Філінюка І.Г.
секретар судового засідання Райлян І.Г.
за участю представників учасників процесу:
від Виконкому Ізмаїльської міської ради Одеської області - Самусєва О.М.
від Одеського обласного територіального відділення АМК України - Попова Г.В.
розглянувши апеляційну скаргу
Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області
на рішення господарського суду Одеської області
від 10.06.2013 р.
у справі № 916/790/13
за позовом Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області
до Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
про визнання недійсним рішення
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 16.09.2013р. прийнята до провадження та призначена до розгляду на 08.10.2013р. апеляційна скарга виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області на рішення господарського суду Одеської області від 10.06.2013 р. у справі № 916/790/13.
Учасники процесу повідомлені про час і місце засідання господарського суду апеляційної інстанції, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, реєстром вихідної кореспонденції Одеського апеляційного господарського суду за 18.09.2013р.
Відповідно до приписів ст.85 ГПК України в судовому засіданні 08.10.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області із позовом про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення АМК України від 24.01.2013р. № 02-рш по справі № 98-01/2012.
Рішенням господарського суду Одеської області від 10.06.2013р. зі справи № 916/790/13 (суддя Погребна К.Ф.) у задоволені позову відмовлено повністю.
Судове рішення вмотивовано необґрунтованістю позовних вимог, а також безпідставністю доводів виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, які грунтуются на довільному та неправильному тлумаченні положень чинного законодавства України.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду, виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради Одеської області звернувся до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Одеської області від 10.06.2013 року з даної справи та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов визнавши недійсним рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення АМК України від 24.01.2013р. № 02-рш по справі
№ 98-01/2012, посилаючись на незаконність та необґрунтованість оскарженого рішення та на порушення судом норм матеріального і процесуального права.
Зокрема на думку особи, яка подала апеляційну скаргу, рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області від 24.02.2011 року № 336 (з додатком) прийнято на підставі ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», тобто в межах повноважень органів місцевого самоврядування та на підставі діючого законодавства, що не враховано судом.
Крім того, в апеляційній скарзі зазначено, що чинне законодавство не містить норми, яка б забороняла підприємствам питного водопостачання припинення подачі питної води споживачам, у разі порушень зобов'язань за договором.
В апеляційній скарзі також зазначено, що судом при прийняті оскаржуваного рішення не враховані приписи цивільного законодавства України, а саме: ст.ст. 173-175, 179, 181, 627, 638, 901, 903 Цивільного кодексу України, якими передбачено порядок, можливості та права контрагентів при укладанні договорів, а також встановлено обов'язок виконання умов договору. При цьому, на думку особи, яка подала апеляційну скаргу, згідно із приписами п.п. 2,3 ст. 6 ЦК України, сторони мають права врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегулюванні цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власній розсуд.
Крім того, виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради Одеської області вважає, що рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення АМК України прийнято з порушенням Закону України «Про Антимонопольний комітет України», зокрема ст. 7, якою передбачено право тільки надавати обов'язкові для розгляду рекомендації органам влади, органами місцевого самоврядування, органам адміністративно-господарського управління та контролю, суб'єктам господарювання щодо припинення дій або бездіяльності, які містять ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції, та усунення причин виникнення цих порушень і умов, що їм сприяють.
В судовому засіданні представник виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області доводи викладені в апеляційної скарзі підтримав.
Представник Одеського обласного територіального відділення АМК України проти апеляційної скарги заперечив, доводи викладені в скарзі вважає необґрунтованими та просить оскаржене судове рішення залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення, з підстав зазначених у відзиві на апеляційну скаргу.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне:
Рішенням адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення АМК України від 24.01.2013р. № 02-рш по справі № 98-01/2012 визнано, що дії виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області у вигляді затвердження своїм рішенням № 336 від 24.02.2011 року (з додатком) дозволу Комунальному підприємству «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» на припинення подачі питної води абонентам в разі несплати вартості наданих послуг в термін, встановлений договором, що призвело до вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції з боку Комунального підприємства «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», передбачених п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначених ч. 1 ст. 13 цього Закону, у вигляді внесення в договір таких умов, які не відповідають діючому законодавству, умовам Типового договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.05 року № 630 та фактичного припинення водопостачання, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ст. 17 Закону України « Про захист економічної конкуренції», що полягає у створенні умов для вчинення таких порушень Комунальним підприємством «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», а також зобов'язано виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради Одеської області у двохмісячний строк з дня отримання рішення припинити порушення законодавств про захист економічної конкуренції, зазначене у пункті 1 цього рішення, шляхом внесення змін до додатку рішення № 336 від 24.02.2011 року.
Із вказаного рішення адміністративної колегії вбачається, що в процесі розгляду справи № 57-01/2012, відкритої відносно Комунального підприємства «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», останнє листом від 11.06.2012 року № 904 (вх. № 2064/2012 від 15.06.2012 року) повідомило Одеське обласне територіальне відділення АМК України, що включення в зміст договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення умов про право виконавця припиняти подачу води в разі несплати споживачем вартості наданих послуг здійснюється згідно з додатком до рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області від 24.02.2011 року № 336, яким затверджені «Заходи щодо дотримання споживачами питної води режиму економії, обліку водоспоживання, цілості водопровідно-каналізаційних мереж Комунального підприємства «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (далі - Заходи). Зокрема, п. 7 Заходів передбачено: «Дозволити Комунальному підприємству «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» припиняти подачу питної води абонентам в разі несплати вартості наданих послуг в термін, встановлений договором» (а.с. 10-12).
За висновком органу АМК України, такі дії виконавчого комітету є вчиненням порушень законодавства про захист економічної конкуренції, які полягають у створенні умов для вчинення таких порушень Комунальним підприємством «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства».
Вказані обставини, стали підставою прийняття рішення органом АМК України від 24.01.2013 року № 02-рш, яке оскаржене до господарського суду та судовим рішенням від 10.06.2013 року у задоволенні позову виконавчому комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області відмовлено.
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду погоджується із висновками господарського суду по справі № 916/790/13 та зазначає:
Згідно із ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Із вказаними приписами Конституції кореспондуються вимоги ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування», якою передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Чинне спеціальне законодавство України, яким передбачено порядок постачання питної води, надання послуг з питного водопостачання зокрема: Закон України «Про питну воду та питне водопостачання», Закон України «Про житлово-комунальні послуги», Постанова Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, яким затверджено «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», Наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 року № 190, яким затверджені «Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» - не містить приписів, які надають право відключати від питного водопостачання абонентів за винятком самовільного приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення. В інших випадках зокрема у разі неналежного виконання споживачами умов договору відповідальність за несвоєчасну сплату житлово-комунальних послуг настає у вигляді нарахування пені у розмірах встановлених законом або договором.
Отже посилання виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, що прийняття рішення від 24.02.2011 року № 336 (з додатком), яким передбачено включення до договорів питного водопостачання умов, які передбачають відключення абонентів у разі несплати наданих послуг, здійснено у відповідності із приписами чинного законодавства не відповідає фактичним обставинам, а рішення виконкому суперечить у зазначеній частині вказаним вище законам, Постанові Кабінету Міністрів України та Наказу Міністерства.
За таких обставин, висновок адміністративної колегії, щодо порушення виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради Одеської області приписів ст. 17 Закону України «Про захист економічної конкуренції», якою передбачено - забороняються дії чи бездіяльність органів місцевого самоврядування, органів адміністративно - господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), що полягають у схиленні суб'єктів господарювання, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно - господарського управління та контролю до порушень законодавства про захист економічної конкуренції, створенні умов для вчинення таких порушень чи їх легітимації, відповідає фактичним обставинам справи та чинному законодавству України, про що вірно зроблено висновок господарським судом Одеської області в оскаржуваному судовому рішенні від 10.06.2013 року.
Доводи апеляційної скарги стосовно перевищення повноважень і неправомірності рішення АМК України про зобов'язання виконавчого комітету внести зміни до додатку до рішення від 24.02.2011 року № 336, так як таке рішення суперечить ст. 7 Закону України «Про антимонопольний комітет України», колегією суддів не приймаються до уваги оскільки суперечать приписам ч.1 ст. 48 Закону України «Про захист економічної конкуренції», якою передбачено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про зобов'язання органу влади, органу місцевого самоврядування, органу адміністративно - господарського управління та контролю скасувати або змінити прийняте ним рішення чи розірвати угоди, визнані антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно - господарського управління та контролю.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення від 10.06.2013 року у справі № 916/790/13 прийнято із правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права та з повним дослідженням всіх обставин справи, у зв'язку з чим оскаржене рішення господарського суду Одеської області слід залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись ст.ст. 85,99,101-105 ГПК України, колегія суддів
Постановила:
Рішення господарського суду Одеської області від 10.06.2013року зі справи № 916/790/13 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови підписано 10.10.2013р.
Головуючий суддя В.Т. Пироговський Судді Л.В. Лавриненко І.Г. Філінюк