ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2013 року Справа № 803/1817/13-a
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Кравчик В.В.,
за участю представника позивача Ліщука А. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс- Ковельавто" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс- Ковельавто" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за 2012 рік в загальному розмірі 7920,88 грн.
В судовому засіданні представником позивача подано письмову заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить стягнути з ТзОВ "Транс-Ковельавто" адміністративно-господарську санкцію у сумі 7078,72 грн. та пеню у сумі 183,18 грн., всього на загальну суму 7261,90 грн. за січень-листопад 2012 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до частини 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-ХІІ від 21.03.1991 року (далі - Закон України №875-ХІІ) передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу на рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Вищезгадані підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у відповідності до частини 2 статті 19 вищезгаданого Закону, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів. Згідно рядка 01 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність працюючих за 2012 рік фактично складала 9 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність складала 0 осіб. Таким чином, відповідачем не був виконаний норматив для працевлаштування, не забезпечена середньооблікова чисельність інвалідів у кількості 1 особи. За невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів на підставі статті 20 Закону України №875-ХІІ та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю відповідачу було нараховано до сплати 7078,72 грн. адміністративно-господарських санкцій та пеню в сумі 183,18 грн., всього на загальну суму 7261,90 грн. В добровільному порядку вищевказана адміністративно-господарська санкція та пеня відповідачем сплачена не була.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві та просив суд їх задовольнити в повному обсязі. По суті пояснив, що відповідач не здійснив передбачених чинним законодавством заходів щодо створення умов для працевлаштування інвалідів та заходів щодо інформування центу зайнятості про наявну можливість на підприємстві для працевлаштування одного інваліда в 2012 році, чим позбавив можливості виконання центром зайнятості обов'язку стосовно безпосереднього працевлаштування інвалідів. При уточненні позовних вимог вказав, що з відповідача підлягає стягнення адміністративно-господарських санкцій за січень-листопад 2012 року, оскільки з грудня 2012 року на даному підприємстві став працювати інвалід ІІ групи ОСОБА_2, який на підприємство влаштувався самостійно.
Відповідач - ТзОВ "Транс-Ковельавто" позову не визнав, зазначаючи у своїх письмових запереченнях від 09.09.2013 року, що 30.11.2012 року на посаду кур'єра був призначений ОСОБА_2 Також зазначив, що ТзОВ "Транс-Ковельавто" займається автомобільними вантажними перевезеннями на автомобілях вантажопідйомність яких складає від 5 до 22 тон, а тому працевлаштування інвалідів на посади водіїв-експедиторів не є можливим, оскільки в їх обов'язки входить важка фізична праця. Підтвердив, що на протязі 2012 року їх підприємство до Ковельського міськрайонного центру зайнятості не подавало звіти про наявність вакансій. Просив розгляд справи проводити за відсутності представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.
Згідно з положенням частини 1 статті 19 Закону України № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частиною 2 статті 19 Закону України № 875-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першої цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 Закону України № 875-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 Закону, щороку до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу місць для працевлаштування інвалідів, згідно Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07 №70 (далі - Порядок), сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Згідно пункту 2 Порядку, обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з Інструкцією щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженою наказом Мінпраці України 10 лютого 2007 року №42. Вищевказаний звіт подається роботодавцями щороку до 01 березня відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в яких вони зареєстровані.
Судом встановлено, що ТзОВ "Транс-Ковельавто" є юридичною особою, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 № 551018, яка використовує найману працю, а відтак відповідно до норм Закону України № 875-ХІІ повинне самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу та подавати звіт до центру зайнятості.
Як вбачається із матеріалів справи, зокрема зі звіту форми № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, середньооблікова чисельність працюючих за 2012 рік у відповідача фактично складала 9 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складала 0 осіб. Відповідно до вимог Закону України № 875-ХІІ, норматив для працевлаштування відповідачем інвалідів складає 1 особа, який відповідачем не виконаний, оскільки, згідно з частиною 5 статті 19 цього ж Закону, виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною 1 цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
23 серпня 2013 року позивачем до Ковельського міськрайонного центру зайнятості подано лист за вихідним №1036-/06-07, в якому просив повідомити чи зверталося ТзОВ "Транс-Ковельавто" до центру зайнятості з інформацією про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а також про вільні та робочі місця, на яких може використовуватися праця інвалідів у 2012 році та чи направлялись центом до роботодавця інваліди.
З листа Ковельського міськрайонного центру зайнятості № 1892/01-23 від 10.09.2013 року вбачається, що протягом 2012 року ТзОВ "Транс-Ковельавто" не подавало інформацію про наявність вільних робочих місць щодо працевлаштування інвалідів за формою №3-ПН "Звіт про наявність вакансій".
Згідно розрахунку сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за січень-листопад 2012 року становить 7078,72 грн. (643,52 грн. - середньомісячна заробітна плата за місяць х 11 місяців), виходячи з фонду оплати праці, яка роботодавцем на даний час в добровільному порядку не сплачена. Крім того, відповідно до пункту 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, за несвоєчасну сплату підприємством суми адміністративно-господарських санкцій нарахована вірно пеня в сумі 183,18 грн.
Отже, загальна сума заборгованості по штрафних санкціях та пені, яка відповідачем не погашена, так як доказів про це суду не надано, становить 7261,90 грн. (7078,22 грн. х 183,18 грн.)
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач не здійснив передбачених чинним законодавством заходів щодо створення умов для працевлаштування інвалідів та заходів щодо інформування вищезазначених органів про наявну можливість на підприємстві для працевлаштування одного інваліда в 2012 році, чим позбавив можливості виконання органами, зазначеними в статті 18 Закону України № 875-ХІІ, свого обов'язку стосовно безпосереднього працевлаштування інвалідів.
Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Фонду соціального захисту інвалідів України, його територіального органу Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, пред'явлені до ТзОВ "Транс-Ковельавто" про стягнення адміністративно господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за січень-листопад 2012 року на суму 7078,72 грн., пені в сумі 183,18 грн., всього на загальну суму 7261,90 грн. є обґрунтовані та підтверджуються належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 158, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Ковельавто" (45000, Волинська обл., м. Ковель, вул. М. Левицького, 97/6, код ЄДРПОУ 37598061) на користь держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в дохід Державного бюджету 7078,72 грн. адміністративно-господарських санкцій; 183,18 грн. пені, всього на загальну суму 7261,90 грн. за січень-листопад 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 17 вересня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич