Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2013 р. Справа №805/13782/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год. 45 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі: судді Бєломєстнова О.Ю., при секретарі Сімонові Д.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області до Державного підприємства "Селидіввугілля" (в особі відокремленого підрозділу "Шахта Україна") про стягнення заборгованості зі сплати страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 5 253 797, 05 грн.
за участю: представника позивача - Стельника Д.В.
представника відповідача - Тимофеева Е.В.
В С Т А Н О В И В :
Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області звернулося до суду з позовною заявою до Державного підприємства "Селидіввугілля" (в особі відокремленого підрозділу "Шахта Україна") про стягнення заборгованості зі сплати страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 5253797,05 грн. Зазначену суму відповідач своєчасно не сплатив до Пенсійного фонду України, тому позивач просить стягнути її з відповідача.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання прибув, визнав позовні вимоги у повному обсязі та просив відстрочити погашення заборгованості строком на 3 роки.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника відповідача суд встановив:
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затвердженого Президентом України.
Згідно з пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 384/2011, Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Пунктом 7 цього Положення встановлено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідач - Державне підприємство "Селидіввугілля", ЄДРПОУ 33426253, зареєстрований виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області, є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010, яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку вказаного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до ч. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 (далі - Закон № 1058) страхувальник зобов'язаний, зокрема, нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до частини 6 статті 20 Закону № 1058 страхувальники, зокрема, зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.
Частинами 4-6 статті 20 вказаного Закону визначено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Згідно з частиною 12 статті 20 Закону № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до Закону № 1058 постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі - Інструкція).
Пунктом 11.11 вказаної Інструкції передбачено, що платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції (рядок 8 розрахунку).
Відповідно до частини 2 статті 106 Закону № 1058 суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Заборгованість відповідача зі сплати страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з березня по грудень 2010 року склала 4447422,82 грн., що підтверджується додатком 23 до пункту 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України
Відповідно до п. 10 ст. 106 Закону № 1058 за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, зазначених у частині дев'ятій цієї статті, сум інвестиційного доходу, одержаного від інвестування коштів Накопичувального фонду, за несвоєчасне перерахування за платіжними документами виконавчих органів Пенсійного фонду та несвоєчасне зарахування на банківські рахунки сум коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду, які використовуються на цілі, передбачені цим Законом, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування) та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (неперерахованих) сум. За порушення вимог, передбачених частиною дванадцятою статті 20 цього Закону, накладається штраф у розмірі суми страхових внесків, яка підлягає сплаті страхувальником.
У відповідності до вищезазначеної норми позивачем були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків від 21.01.2011 року № 12, від 25.02.2012 року № 51, від 25.02.2011 року № 52, від 31.05.2011 року № 129, від 31.05.2011 року № 130, від 31.05.2011 року № 131, від 29.11.2010 року № 126, від 31.12.2010 року № 504, від 27.12.2010 року № 494, від 27.12.2010 року № 495, від 21.01.2011 року № 13, від 25.02.2011 року № 53, від 31.05.2011 року № 130 на загальну суму 806280,91 грн.
Зазначені рішення відповідачем отримані та у встановленому законом порядку не оскаржені.
Крім того, відповідно до ст.. 20 Закону № 1058 обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Так, актом перевірки від 30.05.2011 року № 34/06 відповідачу були донараховані страхові внески у загальній суму 93,32 грн. Зазначений акт перевірки відповідачем отриманий та у встановленому законом порядку не оскаржений.
Сума заборгованості зі сплати страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування складає 5253797,05 грн., що підтверджується карткою особового рахунку відповідача.
У разі, якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Частиною 15 статті 106 Закону визначено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
З урахуванням встановлених обставин у справі суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області до Державного підприємства "Селидіввугілля" (в особі відокремленого підрозділу "Шахта Україна") про стягнення заборгованості зі сплати страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 5 253 797, 05 грн. підлягають задоволенню.
Що стосується заяви відповідача про відстрочення виконання судового рішення на 3 роки, суд зазначає наступне.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що на даний момент підприємство знаходиться в складній фінансово-економічній ситуації, що пов'язано з незбалансованістю економіки підприємства у 2013 році та попередніх роках. Згідно звіту про фінансові результати на 30 червня 2013 року та за 1 квартал 2013 року заявник є збитковим підприємством. Майно підприємства знаходиться у податковій заставі, що ускладнює виконання рішення суду.
Крім того, згідно договору поставки вугілля № - 04-13/1-ЕНЦ укладеного з ДП «Вугілля України» вантажоотримувачем є Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго» де сталася аварія, у зв'язку з чим підприємство припинило приймання вугілля.
Також підприємство внесено до Реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", що підтверджується випискою з нього.
Крім того, відділом Державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції накладено арешти на більшу частину грошових коштів заявника, які заходяться у банківських установах, що ускладнює виконання судового рішення.
На підставі зазначеного, відповідач просить суд встановити порядок виконання судового рішення шляхом відстрочення виконання судового рішення на 3 роки.
Представник позивача проти заяви не заперечував.
З наданих заявником документів, аналізу поточного виробничого стану ДП "Селидіввугілля" та пояснень представників сторін, вбачається, що фінансовий стан підприємства не стабільний, фінансово залежить від бюджетного фінансування.
Поряд з цим має місце зниження ринкових цін на товарну вугільну продукцію, отримані доходи не покривають проведених витрат, що в кінцевому результаті призвело до збиткової діяльності, що обумовлює наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення. Ці обставини визначені сторонами у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Така необхідність виникла у зв'язку із забезпеченням можливості виконання судового рішення.
Кодекс адміністративного судочинства України/ встановлює обов'язковість судового рішення як одного з основних положень адміністративного процесу і закріплює його значення як принципу адміністративного судочинства, адже виконання судового рішення є кінцевою метою судового захисту особи.
Обов'язковість судових рішень гарантується, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, Конституції та року законів України, як право на судовий захист.
В даному випадку стягнення суми заборгованості призведе до того, що під загрозою може опинитися виробнича діяльність підприємства, у зв'язку з чим судове рішення залишиться невиконаним.
Суд зазначає, що відстрочення виконання рішення - це перенесення його виконання на більш пізній час у зв'язку з існуванням обставин, за наявності яких вчасне виконання завдає шкоди правам або інтересам боржника або інших осіб. Підставами для відстрочення виконання може бути стан здоров'я боржника, тимчасове скрутне матеріальне становище, перебування на утриманні непрацездатних осіб та інші поважні причини, які утруднюють вчасне виконання рішення суду.
Тому суд, виходячи з сукупності наявних у матеріалах справи доказів, за для забезпечення можливості виконання рішення у повному обсязі, вважає заяву відповідача про встановлення порядку виконання судового рішення шляхом відстрочення виконання судового рішення на 3 роки обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
Керуючись, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області до Державного підприємства "Селидіввугілля" (в особі відокремленого підрозділу "Шахта Україна") про стягнення заборгованості зі сплати страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 5 253 797, 05 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Селидіввугілля" (ЄДРПОУ 33426253, адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул.. К. Маркса, 41) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області (ЄДРПОУ 23336854, адреса 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Павлика Морозова, 6) заборгованості зі сплати страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 5253797,05 грн. (п'ять мільйонів двісті п'ятдесят три тисячі сімсот дев'яносто сім тисяч гривень 05 коп.).
Відстрочити виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2013 р. щодо стягнення заборгованості зі сплати страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 5 253 797, 05 грн. на 3 (три) роки з дня набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 30 вересня 2013р. Постанова виготовлена в повному обсязі 07 жовтня 2013р.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.