
u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2009 р. Справа № 2-а-12321/08/2170
Кат. 2.11.5
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Бездрабко О.І.,
при секретарі: Луговій Т.П.,
за участю:
представника позивача Шуми І.О.,
представників відповідача Бевзи В.І., Казначеєвої А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом міського комунального підприємства "Херсонелектротранс" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні про скасування податкових повідомлень - рішень,
встановив:
МКП "Херсонелектротранс" (позивач) звернулося із адміністративним позовом до ДПІ у м.Херсоні (відповідач), в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення №№ 0003271503/2, 0003281503/2, 00033291503/2 від 29.07.2008 р., так як стягнення земельного податку та застосування штрафних санкцій не відповідає діючому законодавству, мотивуючи це тим, що наказом Деркомзему № 18/15/21/11 від 27.01.2006 р. збільшено коефіцієнт використання земельних ділянок з 0,8 до 1,0. 22.05.2008 р. відповідачем було пороведено камеральні перевірки та складено акти про порушення ст.14 Закону України "Про плату за землю", внаслідок чого МКП "Херсонелектротранс" донараховано до сплати земельного податку за 2006, 2007, 2008 р.р. та щтрафні санкції. Однак відповідачем не взято до уваги, що наказ Держкомзему введений у дію 16.04.2006 р., а податок і штрафні санкції застосовані за весь 2006 р., не враховані вимоги ст.18 Закону України "Про плату за землю", яка встановлює можливість стягнення податку не більше ніж за два попередні роки. Також зазначає, що МКП "Херсонелектротранс" ніхто не повідомляв про збільшення коефіцієнту з 0,8 до 1,0.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у запереченнях.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 22.05.2008 р ДПІ у м.Херсоні були проведені камеральні перевірки податкового розрахунку земельного податку МКП "Херсонелектротранс" за 2006, 2007, 2008 р.р., за результатами яких складено акти №№ 1592/15-3/03328635, 1593/15-3/03328635, 1594/15-3/03328635. Перевірками виявлено зменшення позивачем розміру плати за землю внаслідок неврахування вимог наказу Держкомзему № 18/15/21/11 від 27.01.2006 р., яким змінено коефіціент функціонального використання земельних ділянок підприємств транспорту та зв"язку з 0,8 до 1,0. Внаслідок цього ДПІ у м.Херсоні донарахувало відповідачу за 2006 р. 9230 грн. та застосувало 461,53 грн. штрафних санкцій, за 2007 р. - 1431,45 грн. та застосувало 701,57 грн. штрафних санкцій, за 2008 р. - 14360,73 грн. та застосувало 718,03 грн. штрафних санкцій.
Зазначені дії ДПІ у м.Херсоні щодо донархування земельного податку та застосування штрафних санкцій грунтуються на вимогах законодавства України.
Так, відповідно до ст.2 Закону України від 03.07.1992 р. № 2535-ХІІ "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Положеннями ст.7 даного Закону передбачено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Згідно ст.13 вказаного Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Листом Держземагентства України від 10.01.2008 р. № 14-22-6/55 повідомлено власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель. Зокрема, у ньому зазначено, що нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2008 р. за 2007 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації 1,028, який розрахований виходячи з середньорічного індексу інфляції за 2007 рік - 112,8 % відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого згаданою постановою Кабінету Міністрів України. Для забезпечення справляння земельного податку та орендної плати, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок у 2008 році грошова оцінка земель населених пунктів, яка проведена за вихідними даними станом на 01.04.1996 р., та грошова оцінка сільськогосподарських угідь, яка проведена станом на 01.07.1995 р., підлягає індексації станом на 01.01.2008 р на коефіцієнт 2,623, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 1996 р. - 1,703, 1997 р. - 1,059, 1998 р. - 1,006, 1999 р. - 1,127, 2000 р. - 1,182, 2001 р. - 1,02, 2005 р. - 1,035 та за 2007 р. - 1,028. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалася.
На запит ДПІ у м.Херсоні від 28.03.2008 р. № 4294/9/15-334 по МКП "Херсонелектротранс", управління земельних ресурсів у м.Херсоні надало нормативну грошову оцінку 1 кв. м земельної ділянки станом на 01.01.2008 р. (лист від 16.04.2008 р. № 01-1024). Застосувавши коефіцієнт індексації 1,028 до нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., проведено нарахування податкових зобов"язань на 2008 р. у сумі 70175,86 грн., на 2007 р. - 68264,67 грн., на 2006 р. - 9230,60 грн.
Таким чином, ДПІ у м.Херсоні не допущено порушень законодавства при прийнятті податкових повідомлень-рішень №№ 0003271503/2, 0003281503/2, 00033291503/2 від 29.07.2008 р.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що підприємство не знало про підвищення коефіцієнту плати за землю до 1,0, а тому нараховувала його виходячи з коефіцієнту 0,8, так як дане твердження спростовується копією листа, направленого керівнику МКП "Херсонелектротранс" 26.07.2007 р. за № 9631/10/15-329, яке отримано відповідачем, у якому зазначалося саме про зміну коефіцієнту з 0,8 до 1,0 та про необхідність надання до ДПІ у м.Херсоні уточнюючого розрахунку земельного податку на 2006 р., у якому потрібно було внести зміни з 16.04.2006 р. та на 2007 р.
Також необгрунтованими є доводи позивача про безпідставне донарахування ДПІ у м.Херсоні земельного податку протягом усього 2006 р., оскільки такі твердження не відповідають дійсності, так як згідно довідки розрахунку земельного податку на 2006 р., МКП "Херсонелектротранс" донараховано земельний податок та застосовано штрафні санкції починаючи з 16.04.2006 р., тобто з дня набрання чинності наказу Держкомзему № 18/15/21/112 від 27.01.2006 р.
Посилання позивача на сплив строків давності, передбачених ст.18 Закону України "Про плату за землю" не застосовується до даних правовідносин, оскільки у зазначеній статті вказується на платників, яких своєчасно не було притягнуто до оплати земельного податку. МКП "Херсонелектротранс" вже протягом декількох років сплачує земельний податок, однак протягом 2006, 2007, 2008 р.р. без урахування збільшення коефіцієнту, а тому не підпадає під суб"єктний склад вказаної статті.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити у задоволенні позову.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її складання у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитися через 5 днів.
Дата підписання постанови 06.02.2009 р.
Суддя Бездрабко О.І.