Постанова № 34010313, 04.10.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2013
Номер справи
810/4881/13-а,
Номер документу
34010313
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2013 року 810/4881/13-а

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу

за позовом

Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області

до

Комунального підприємства Білоцерківської міської ради "Білоцерківводоканал"

про

стягнення заборгованості,

в с т а н о в и в:

Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради "Білоцерківводоканал" про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, штрафної санкцій та пені в сумі 306573,40 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за червень-липень 2013 року, штрафної санкції та пені. Вказана заборгованість підтверджується даними звітів, поданих відповідачем особисто до органів Пенсійного фонду, а також рішеннями про застосування штрафних санкцій.

Відповідач позову не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких просив суд у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що управління Пенсійного фонду вже скористалось правом на стягнення цієї суми боргу, оскільки у міського відділу ДВС Білоцерківського МРУЮ перебуває на виконанні вимога про сплату боргу №Ю-522 від 01.08.2013.

У судове засідання сторони не з’явились, натомість в матеріалах справи наявні клопотання сторін про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, якщо всі особи, які беруть участь у справі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

За таких обставин, судом визнано за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.

Всебічно та об’єктивно дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство Білоцерківської міської ради "Білоцерківводоканал" є юридичною особою та відповідно до вимог Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Так, Відповідачем до позивача було подано звіти про нарахування єдиного внеску за червень-липень 2013 року, в яких відповідачем самостійно визначено зобов’язання на загальну суму в розмірі 1346204,23 грн.

Заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування була частково погашена відповідачем на суму 1054692,83 грн.

За несвоєчасну сплату відповідачем єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування Управлінням Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області прийнято Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 02.08.2013 №6283 на загальну суму 1635 грн., від 07.08.2013 №6308 на загальну суму 5600 грн., від 08.08.2013 №6312 на загальну суму 3117 грн. та від 12.08.2013 №6325 на загальну суму 4710 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафної санкції та пені становить 306573,40 грн.

Аналогічні показники відображені у картці особового рахунку Підприємства.

Самостійно визначений відповідачем розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також нараховані штрафні санкції та пеня, у строк, встановлений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI, відповідачем не сплачено.

З матеріалів справи вбачається, що у зв’язку з порушенням відповідачем платіжної дисципліни Управлінням Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області на підставі частини четвертої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI було виставлено КП "Білоцерківводоканал" вимогу від 01.08.2013 № Ю-522 про сплату боргу в сумі 538760,76 грн.

Обов’язок щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у встановлені законодавством строки відповідачем не виконано, у зв’язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальний законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".

Згідно з статтею 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон України 08.07.2010 №2464-VІ) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Частиною першою статті 5 Закону України 08.07.2010 №2464-VІ встановлено, що взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Як вбачається з матеріалів справи, Комунальне підприємство Білоцерківської міської ради "Білоцерківводоканал" перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області та є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України 08.07.2010 №2464-VІ платник єдиного внеску, зокрема, зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Частиною п’ятою статті 7 зазначеного Закону передбачено, що єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Згідно частини восьмої статті 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Приписами частини дванадцятої статті 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

В силу приписів статті 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ сума єдиного внеску своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом, визнається недоїмкою по сплаті єдиного внеску.

Функції із забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску в силу статті 12 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ покладаються на Пенсійний фонд України.

Згідно з приписами частини першої статті 13 цього Закону, Пенсійний фонд України та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску та застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Так, порядок стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, передбачений статтею 25 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ.

Відповідно до статті 25 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VІ у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Так, начальником Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме: від 02.08.2013 №6283 на загальну суму 1635 грн., від 07.08.2013 №6308 на загальну суму 5600 грн., від 08.08.2013 №6312 на загальну суму 3117 грн. та від 12.08.2013 №6325 на загальну суму 4710 грн.

В силу положень частини чотирнадцятої статті 25 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI, суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, Рішення від 02.08.2013 №6283, від 07.08.2013 №6308, від 08.08.2013 №6312 та від 12.08.2013 №6325 отримані відповідачем 02.08.2013, 10.08.2013 та 14.08.2013, що підтверджується підписом головного бухгалтера на рішенні від 02.02.2013 та повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Таким чином, загальна сума заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за червень-липень 2013 року, зі сплати штрафної санкції та пені, що підлягає сплаті відповідачем, становить 306573,40 грн.

Наявність заборгованості у вказаному вище розмірі підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини 4 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

На час вирішення спору по суті жодних доказів сплати відповідачем заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, штрафної санкції та пені в сумі 306573,40 грн. суду не надано.

Щодо доводів відповідача, що у міському відділі ДВС Білоцерківського МРУЮ на виконанні перебуває вимога про сплату боргу №Ю-522 від 01.08.2013, а відтак, на думку відповідача, його буде притягнуто до подвійної відповідальності, суд зазначає наступне.

Частиною п’ятнадцятою статті 25 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI передбачено, що суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.

Як було встановлено судом, вимога про сплату боргу була прийнята позивачем 01.08.2013.

В той же час, судом встановлено, що до вказаної вимоги не було включено суми штрафу та пені, оскільки рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені були прийняті позивачем після прийняття вимоги про сплату боргу від 01.08.2013.

При цьому, частиною четвертою статті 25 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI визначено, що у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

Крім того, вказаною частиною статті 25 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Отже, позивач звернувшись з даним позовом до суду діяв у відповідності до вимог Закону України від 08.07.2010 №2464-VI.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до Управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області в розмірі 306573,40 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; заборгованість у вказаному вище розмірі підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день винесення рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", статтями 69, 70, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області - задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства Білоцерківської міської ради "Білоцерківводоканал" (код ЄДРПОУ 35615226) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, штрафної санкції та пені в сумі 306573 (триста шість тисяч п’ятсот сімдесят три) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Балаклицький А. І.