Постанова № 34010223, 18.09.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
805/12415/13-а
Номер документу
34010223
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2013 р. Справа № 805/12415/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкової заборгованості у розмірі 2023739,42 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулися до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкової заборгованості у розмірі 2023739,42 грн., а саме заборгованості з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1573720,24 грн. та заборгованості з плати за землю з юридичних осіб у розмірі 450019,18 грн.

В обґрунтування заявлених вимог податковим органом зазначено, що за Державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія» обліковується сума податкового боргу у загальному розмірі 2023739,42 грн, який утворився у зв'язку з несплатою податкового зобов'язання з плати за землю з юридичних осіб у розмірі 450019,18 грн. та з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1573720,24 грн., самостійно визначених платником у податкових деклараціях. Оскільки відповідачем добровільно суму податкового боргу до бюджету не сплачено, посилаюсь на норми Податкового кодексу України, Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області просили суд стягнути зазначену суму боргу у судовому порядку.

У судове засідання сторони не з'явились з невідомих суду причин.

Разом із тим, 13.09.2013 р. через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду від Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» надійшла заява, в якій останні просять суд розглянути справу у відсутності їх представника, із позовними вимогами відповідач погоджується у повному обсязі.

Також, 18.09.2013 р. через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду від Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області було подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Приймаючи до уваги положення ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, та ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом, а також ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній доказів.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстроване як юридична особа 02.09.2004 року, код ЄДРПОУ 33161769 та перебуває на обліку Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку як платник податків з 10.09.2004 р. за № 106.

Як вбачається з матеріалів справи, за Державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія» рахується податковий борг зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1573720,24 грн.

Так, підприємством до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області було подано наступні податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин:

- декларація № 9024692931 від 29.04.2013 р. на суму 628002,05 грн. (строк сплати - 20.05.2013 р.);

- декларація № 9024695237 від 29.04.2013 р. на суму 93299,19 грн. (строк сплати - 20.05.2013 р.);

- декларація № 9024697655 від 29.04.2013 р. на суму 92959,67 грн. (строк сплати - 20.05.2013 р.);

- декларація № 9045795701 від 29.07.2013 р. на суму 616017,27 грн. (строк сплати - 19.08.2013 р.);

- декларація № 9045807233 від 29.07.2013 р. на суму 50751,16 грн. (строк сплати - 19.08.2013 р.);

- декларація № 9045804944 від 29.07.2013 р. на суму 92690,90 грн. (строк сплати - 19.08.2013 р.).

Тобто, відповідачем самостійно визначено суму податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, але у відповідача, у зв'язку з несплатою узгодженої суми податку, виникла заборгованість у розмірі 1573720,24 грн.

Крім того, підприємством до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області було подано наступні податкові розрахунки заборгованості з плати за землю з юридичних осіб:

- податковий розрахунок № 9006020640 від 17.02.2012 р. на суму 180560,31 грн.;

- податковий розрахунок земельного податку № 9005621189 від 12.02.2013 р. на суму 269031,77 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання з плати за землю з юридичних осіб податковим органом було нараховано пеню у розмірі 427,10 грн. (зворотній бік облікової картки платника податку земельного боргу з юридичних осіб станом на 31.08.2013 р.).

Таким чином, загальна сума заборгованості Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» перед бюджетом становить 2023739,42 грн. (449592,08 грн. (сума податкового зобов'язання з плати за землю з юридичних осіб) + 1573720,24 грн. (сума податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин) + 427,10 грн. (пеня)).

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Так, відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України. Зокрема, кодекс визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового Кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації та уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Порядок та строки сплати податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначені розділом ХІ Податкового кодексу України.

Так, підпунктом 263.11.1 пункту 263.11. статті 263 Податкового кодексу України передбачено, що звітним (податковим) періодом з плати за користування надрами для видобування корисних копалин є календарний квартал.

Зазначеним підпунктом також визначено, що податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин подається органу державної податкової служби до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків.

Як передбачено підпунктом 49.18.2 пунктом 49.18 статті 49 розділу ІІ Податкового кодексу України, податкові декларації, розрахунки, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до вимог пункту 263.12 статті 263 Податкового кодексу України платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби.

В порушення вищенаведених правових норм, самостійно задекларовані податкові зобов'язання зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин у встановлений законодавством термін відповідачем до бюджету сплачено не було.

Згідно з підпунктом 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Відповідно до ст. 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Згідно п. 285.2 ст.285 кодексу базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

В порушення вищенаведених правових норм, самостійно задекларовані податкові зобов'язання зі сплати за землю з юридичних осіб у встановлений законодавством термін відповідачем до бюджету сплачено не було, у зв'язку з чим податковим органом нарахована пеня.

В силу пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.

Згідно з п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

З метою погашення податкового боргу на адресу відповідача було направлено податкову вимогу від 02.08.2012 р. № 142 на суму 52121,21 грн.

Дана вимога була отримана відповідачем, про що свідчать матеріали справи.

Відомостей щодо оскарження вказаної вимоги матеріали справи не містять.

Отже, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкової заборгованості, не призвели до її погашення.

Станом на час розгляду справи загальна сума податкового боргу становить 2023739,42 грн., що також визнається відповідачем.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (п. 87.2 п. 87.1 ст. 87 ПК України).

Органами уповноваженими здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, згідно з п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, є виключно органи державної податкової служби.

Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України).

Згідно п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Частинами 3, 4 ст. 112 КАС України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Оскільки визнання відповідачем позовних вимог не суперечить закону та не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача загальної суми податкового боргу у розмірі 2023739,42 грн.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2-11, 69-71, 94, 98, 112, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкової заборгованості у розмірі 2023739,42 грн. - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (код ЄДРПОУ 33161769) до Державного бюджету України кошти з рахунків у банківських установах, які обслуговують платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з плати за землю з юридичних осіб у розмірі 450019 (чотириста п'ятдесят тисяч дев'ятнадцять) грн. 18 коп.

Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (код ЄДРПОУ 33161769) до Державного бюджету України кошти з рахунків у банківських установах, які обслуговують платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1573720 (один мільйон п'ятсот сімдесят три тисячі сімсот двадцять) грн. 24 коп.

Постанова прийнята, складена і підписана у нарадчій кімнаті 18 вересня 2013 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ткаченко Т.С.