ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" вересня 2013 р. 09 год.38 хв.Справа № 821/1454/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О., за участю представників позивачів Марченко Н.О., Зосімової Л.В., представника відповідача Ноздрачов Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонської міської громадської організації "Союз Чорнобиль України", Південного регіонального відділення Міжнародного благодійного фонду Інвалідів Чорнобиля до Херсонської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та посвідчення недійсним,
встановив:
Херсонська міська громадська організація "Союз Чорнобиль України" та Південне регіональне відділення Міжнародного благодійного фонду Інвалідів Чорнобиля звернулись до адміністративного суду з позовом, в якому просять визнати дії Херсонської обласної державної адміністрації з видачі громадянину ОСОБА_4 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії серії НОМЕР_1 незаконними, відповідне посвідчення визнати нечинним.
Позовні вимоги ґрунтуються на численних зверненнях учасників міської громадської організації "Союз Чорнобиль України" до Південного регіонального відділення Міжнародного благодійного фонду Інвалідів Чорнобиля щодо факту необґрунтованої видачі ОСОБА_4 посвідчення громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, та неправомірності надання йому статусу чорнобильця. Позивачі зазначають, що дане посвідчення та статус чорнобильця ОСОБА_4 отримав на підставі довідки Донецького виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Донецьквугілля" № 32 від 03.12.1991, як колишній інженер ІІ відділу МВП УРСР. ОСОБА_4 до перебування в м. Чорнобилі мав посадовий оклад 494 крб., за період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 20.05.1986 по 04.06.1986 йому нараховано заробітну плату за травень 1392 крб. 64коп., червень 380 крб. 92 коп. Загальна сума склала 1773 крб. 56 коп. Позивачі наполягають на тому, що зазначена довідка не може бути підставою для видачі посвідчення та набуття статусу чорнобильця, оскільки вона не має вказівки на зону відчуження, відповідачем порушені вимоги ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений Постановою КМ України від 20.01.1997 № 51.
В судовому засіданні представники позивача наполягали на задоволенні позову.
Херсонська обласна державна адміністрація (відповідач) проти позову заперечує, мотивуючи безпідставністю заявлених позовних вимог та зазначає, що посвідчення гром-ну ОСОБА_4 як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, було видано правомірно та правильність видачі була перевірена на засіданні тимчасової комісії при Херсонській обласній державній адміністрації, тому відповідачем не порушувались вимоги діючого законодавства під час видання гром-ну ОСОБА_4 посвідчення 24.12.1992 року за НОМЕР_1 на підставі довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження, що передбачено п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 21.01.1997 № 51.
В судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши позиції учасників процесу, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступні обставини.
На підставі отриманого листа від голови Херсонської міської громадської організації "Союз Чорнобиль Україна" Зосімової Л.В., Південне регіональне відділення Міжнародного благодійного фонду Інвалідів Чорнобиля на численні звернення "чорнобильців" звернулось 12.10.2012 до Державної фінансової інспекції в Херсонській області зі зверненням щодо встановлення соціальної справедливості, провести перевірку документів ОСОБА_4, який є керівником Херсонської обласної організації Всеукраїнської суспільної організації інвалідів "Союз Чорнобиль України", на підставі яких йому надано статус "чорнобильця" та на підставі яких він отримує пенсію в сумі понад 10000 грн. на місяць. В даному листі зазначено про те, що підставою для надіслання такого звернення стало твердження "чорнобильців" про те, що гром. ОСОБА_4 ніякого відношення до подій ліквідації Чорнобильської АЕС не має, як і не має права ставити свій підпис на реєстрах видачі чорнобильських посвідчень. Зазначені особи вважають, що порушуються їх конституційні права, оскільки від рішення ОСОБА_4 залежить видача документів, на підставі яких виплачуються пільги, а також останній не має законних підстав доступу до особових справ "чорнобильців". Просили притягнути до адміністративної відповідальності винних осіб.
В своєму листі "Про розгляд звернення" від 12.11.12 № 21-04-17-16/6650 Державна фінансова інспекція в Херсонській області повідомила Південне регіональне відділення Міжнародного благодійного фонду Інвалідів Чорнобиля про те, що під час перевірки законності встановлення гром. ОСОБА_4 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не встановлено порушень діючого законодавства. Пенсія та статус учасника ліквідації Чорнобильської АЕС призначена відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 21.01.1997 № 51, Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Якщо і встановлено на підставі довідок про підвищену оплату праці в зоні відчуження № 32 від 03.12.1991 та № 32 від 07.06.1993, виданих Донецьким виробничим об'єднанням по видобутку вугілля "Донецьквугілля", розбіжність між термінами перебування в зоні відчуження, то дані обставини не вплинули на загальну кількість днів роботи в зоні, посвідчення видано на підставі довідки № 32, а не довідки 34/27. Також зазначено, що ОСОБА_4 є інвалідом війни ІІІ групи (посвідчення серії НОМЕР_2 від 13.06.1994), яке йому присвоєно на підставі довідки ОблМСЕК № 153207 від 24.05.1994, в якій було вказано, що захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків військової служби при ліквідації аварії на ЧАЕС. Щодо виявлення факту можливої фальсифікації, підробки вказаних вище документів, ДФІ в ХО зазначила, що до компетенції ДФІ така перевірка не входить, роз'яснено право на звернення до судових та правоохоронних органів. Стосовно перевірки виданого Херсонським військовим комісаріатом посвідчення ветерана військової служби серії НОМЕР_3 від 04.10.2003 роз'яснено право на звернення до Херсонської прокуратури або до суду, оскільки перевірити дані обставини не вдалось у зв'язку із відмовою комісаріату в наданні документів на перевірку.
Щодо призначення та виплати ОСОБА_4 пенсії по інвалідності ДФІ в Херсонській області зазначено, що з 01.01.2006 ОСОБА_4 отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок захворювання, отриманого при виконанні службових обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі фактичних збитків згідно ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та враховуючи рішення суду від 18.01.2002. З 05.03.1993 отримував пенсію по інвалідності ІІІ групи від захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. з 01.08.1995 виплату пенсії було поновлено в управлінні праці та соціального захисту населення, з 01.06.2005 виплату пенсії призначено у зв'язку з призначенням пенсії Міноборони України. З 01.10.2012 до виплати розмір пенсії ОСОБА_4 становить 8560,00 грн. Розрахунок пенсії проводиться згідно довідки № 284 від 07.10.1998 і доповнення до неї № 290 від 16.10.1998, виданих ВО "Донецьквугілля", на підставі рішення суду від 18.01.2002 по справі №2-4924/01, яким було зобов'язано Суворовське УПСЗН провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 у бік збільшення з врахуванням включення до розміру заробітної плати для нарахування пенсії 60 % виплаченої премії, а також провести доплату з 01.12.1998 на підставі вказаної довідки № 290. ДФІ зроблено висновок, що на підставі наявних в пенсійній справі документів, пенсія ОСОБА_4 виплачується згідно з вимогами чинного законодавства.
Питання визначення законності надання права ОСОБА_4 візувати підписом реєстри виданих посвідчень не входить до компетенції ДФІ та зазначено, що останній згідно розпорядження голови Херсонської облдержадміністрації від 17.03.2011 № 146 (додаток 1) входить до складу комісії з розгляду питань щодо визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно розпорядження від 19.12.2011 № 688-ос він призначений радником голови Херсонської ОДА з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та відповідно до усного доручення голови, ОСОБА_4 має повноваження на погодження реєстрів виписаних ГУПСЗН посвідчень як голова Херсонської обласної організації ВГОІ "Союз Чорнобиль України".
Виходячи з вищевикладеного вбачається, що підставою для звернення позивачів до адміністративного суду стало з'ясування між особами, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, підстав обґрунтованості отримання статусу "чорнобильця" голови Херсонської обласної організації ВГОІ "Союз Чорнобиль України" ОСОБА_4, якому видане посвідчення Херсонською обласною державною адміністрацією, та встановлений розмір пенсії у сумі 10 000 грн. щомісячно. Суд вважає необхідним встановити наявність чи відсутність у позивачів права на звернення до суду з даною позовною заявою, оскільки позовні вимоги ґрунтуються на висновках зазначених вище у листах по відношенню до голови Херсонської обласної організації ВГОІ "Союз Чорнобиль України" ОСОБА_4
Суд зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Таким чином, суд захищає лише порушені права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. В даному спорі позивачі не обґрунтували належним чином які саме їх права порушені та якими діями Херсонської обласної державної адміністрації, яким саме чином видане ОСОБА_4 свідоцтво "чорнобильця" та виплата йому відповідної пенсії впливає на інтереси позивачів, порушує їх конституційні та законні права. Суд зазначає, що відносини у сфері отримання посвідчення та нарахування пенсії особам, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС розповсюджуються виключно між особами, які мали відношення до даної події та організацій, які присвоюють статус "чорнобильця" та здійснюють нарахування та виплату пенсії.
Херсонська міська громадська організація "Союз Чорнобиль Україна" є добровільним об'єднанням громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасників ліквідації аварії ЧАЕС першої, другої і третьої категорії, членів сімей померлих ліквідаторів, щодо яких смерть пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, які об'єдналися для вирішення і захисту своїх законних соціальних, економічних, медичних, екологічних та інших загальних інтересів та основною метою, якої є захист законних інтересів і надання допомоги членам організації та їх сім'ям у вирішенні соціально-побутових, медичних (економічних (матеріальних) та інших потреб.
Південне регіональне відділення є відділенням Міжнародного благодійного фонду інвалідів Чорнобиля, яке об'єднує громадян, а також трудові колективи підприємств, установ та організацій України та інших держав; є благодійною організацією з метою надання матеріальної та фінансової допомоги інвалідам Чорнобиля, членам їх сімей та сприяння виконання державних та відомчих рішень в питаннях поліпшення соціально-побутових умов і медичного забезпечення інвалідів Чорнобиля.
Суд вважає, що вказані вище організації, об'єднання громадян не можуть впливати на прийняття органами державної влади рішень по видачі посвідчень "чорнобильців" та призначення пенсії, об'єднання допомагають особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС у зібрані необхідної документації для призначення їм статусу "чорнобильця" та призначення пільг, пенсійних виплат, надають також іншу допомогу.
Невдоволення діями ОСОБА_4 як голови обласної громадської організації "Союз Чорнобиль України" щодо провадження резолюції на реєстрах посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та різниця у призначеній йому пенсії між особами, яким надано статус "чорнобильця", може бути підставою звернення до суду з позовними вимогами відповідних громадян до голови Херсонської обласної організації ВГОІ "Союз Чорнобиль України" ОСОБА_4 Стосовно нарахування пенсій "чорнобильцям", дані відносини виникають між суб'єктами, які отримали дану пенсію та державними організаціями, яким надано повноваження на їх призначення та скасування.
Суд приходить до висновку, що позивачі не довели суду, які саме їх інтереси та права порушені діями Херсонської обласної державної адміністрації по видачі посвідчення гр-ну ОСОБА_4
Крім того, обласна державна адміністрація не має повноважень вилучати посвідчення у "чорнобильця" навіть у випадку, коли вважає, що воно видане незаконно, оскільки не має компетенції давати оцінку правомірності видачі посвідчення. Внаслідок спливу часу відповідач не пояснив суду, на підставі якого правового акту індивідуального характеру було видане посвідчення. Посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства. Само посвідчення не є правовим актом управління, що приймається суб'єктом владних повноважень, а є формою юридично-значимих дій, які вчиняються на стадії виконання розпорядження чи рішень відповідного органу (облдержадміністрації чи іншого). Тобто, похідним документом і не є самостійною підставою виникнення правовідносин. Посвідчення не може бути визнано судом нечинним. На думку суду, для оскарження будь-якого правового акту індивідуального характеру, на підставі якого було видано посвідчення, пропущений строк, оскільки посвідчення було видано ще в 1992 році.
Суд вважає, що для позбавлення ОСОБА_4 статусу "чорнобильця" позивачі мають право звернутись до комісії при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації. Відповідно до Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердж. наказом Мінпраці № 187 від 17.05.2006, (яке діє на даний час) комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Основними завданнями комісії є розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії, перевірка правильності видачі посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Для цього комісія має право звертатися за допомогою до підприємств, установ, організацій для отримання документів і матеріалів, необхідних для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У разі встановлення комісією факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії воно на підставі рішення Комісії підлягає вилученню.
А у випадку бездіяльності комісії чи відмови в задоволенні звернення позивачів, останні можуть оскаржити таку бездіяльність або дії в судовому порядку.
На підставі викладеного в задоволенні позову відмовляється. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову про визнання неправомірними дій Херсонської обласної державної адміністрації з видачі громадянину ОСОБА_4 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та у визнанні нечинним посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії ОСОБА_4.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 жовтня 2013 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 10.3.2