Постанова № 33994763, 03.10.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2013
Номер справи
813/6600/13-а
Номер документу
33994763
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2013 року № 813/6600/13-а

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючого-судді Кухар Н.А.

секретар судового засідання Самборська Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова» про застосування заходів реагування, -

в с т а н о в и в :

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України звернулося у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме – зобов’язати його невідкладно зупинити виконання робіт з проведення канатної відкатки по 171 конвеєрному штреку лебідкою ЛВД-24 № 1 ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що як встановлено внаслідок проведеної перевірки, були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, на зварювальній дільниці, на механічній дільниці, у столярному відділені, що є порушенням норм ст. ст. 13,18 Закону України “Про охорону праці”. Зупинення виконання електрозварювальних робіт, відповідно до ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, допускається тільки на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності. Просив позов задовольнити.

Відповідач явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив, подав заяву в якій визнав позов в повному обсязі. Суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.

Розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

20.08.2013 року проведено перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на дільниці № 1 в лаві № 171 ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля».

За наслідками перевірки складено акт № 6.2-03/103 від 20.08.2013 року (далі - акт перевірки).

В акті перевірки зазначено, що під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:

- yе надійно закріплений захисний кожух рухомих частин лебідки ЛВД-24 №1 що встановлена на 171 конвеєрному штреку пл.п7н, що є порушенням п.6 гл.2 розд.ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010р. за №62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.04.2010р. за №398/17693) (далі - «Правила безпеки у ВШ»), що у разі обриву канату при експлуатації лебідки може призвести до травмування або загибелі людей, які перебувають у небезпечній зоні.

- Запас міцності канату лебідки ЛВД-24 №1 що встановлена на 171 конвеєрному штреку пл.п7н, не відповідає розрахунковому, що наведений в ТПД дільниці, та вимогам ПБ (допущене застосування канатів різного діаметру), що є порушенням п.7.гл.12.розд. VII «Правил безпеки у ВШ» та «Інструкції з експлуатації...», що несе безпосередню загрозу виникнення аварійної ситуації щодо обриву канату та травмування або загибелі людей, які задіяні на відкатці вантажів.

- Допущено роботу сталевого канату лебідки ЛВД-24 №1 що встановлена на 171 конвеєрному штреку пл.п7н,, при ненадійному панцеруванні тягового канату до барабану лебідки, значними пошкодженнями канату (розшарування зовнішніх дротів, обрив дротів та втрата перерізу канату), що є порушенням п.7.гл.12.розд.УІІ «Правил безпеки у ВШ», що несе безпосередню загрозу виникнення аварійної ситуації щодо обриву канату та травмування або загибелі людей, які адіяні на відкатці вантажів.

- Лебідка ЛВД-24 №1 що встановлена на 171 конвеєрному штреку ПЛ.П7Н закріплена з порушенням «ТПД», що є порушенням п.З.гл.І.розд.V «Правил безпеки у ВШ», що може призвести до раптового відриву лебідки, самовільного руху вагонеток які транспортуються за допомогою цієї лебідки і травмування або загибелі людей.

- Не виконує своїх функцій механічне блокування пускача ПВІ-125, що вмикає лебідку ЛВД-24 №1, що встановлена на 171 конвеєрному штреку пл.п7н, та автомата АВ-400 (відсічний дільниці лави №171), що є порушенням п.12(ґ).гл.1.розд.ІІІ «Правил безпеки у ВШ», що може призвести до ураження людей, які обслуговують цю лебідку, струмом і загибелі людей.

- Не забезпечений захист пускача ПВІ-125, що вмикає лебідку ЛВД-24 №1, що встановлена на 171 конвеєрному штреку ПЛ.П7Н, від струмів короткого замикання - автоматичними вимикачами з максимальним струмовим захистом - миттєвий у межах до 0,2 с; від струмів перевантаження та від перегріву (для електродвигунів, що працюють у режимі екстрених перевантажень, - від перекидання та нездійсненого пуску), що є порушенням п.2 (а,б).гл.7 розд.VІІІ «Правил безпеки у ВШ», що може призвести до ураження електрострумом струмом людей, які обслуговують цю лебідку, а при умові наявності в атмосфері виробки перевищення вмісту метану, - вибуху метаноповітряної суміші і загибелі людей .

У зв’язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю працюючих на ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля», територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, з метою невідкладно зупинити виконання робіт з проведення канатної відкатки по 171 конвеєрному штреку лебідкою ЛВД-24 № 1 звернулося з даним позовом до суду.

При вирішенні даного спору суд керувався наступними нормами законодавства:

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області керується Положенням про територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області, затвердженого наказ “Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 р. № 186-к (далі – Положення ).

До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п.4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.

Закон України “Про охорону праці” від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ (далі – Закон № 2694-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

Відповідно до ст. 4 Закону № 2694-ХІІ визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до п. 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Внаслідок проведеної у серпні 2013 року планової перевірки ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля», позивача виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, на зварювальній дільниці, на механічній дільниці, у столярному відділені, що є порушенням норм ст. ст. 13,18 Закону України “Про охорону праці”. Відповідач подав заяву в якій позов визнав в повному обсязі.

Зважаючи на наведені вище обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України є обґрунтованими, документально підтвердженими, тому даний позов слід задовольнити повністю.

На підставі ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у виді судового збору.

Керуючись ст.ст. 71, 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд –

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов’язати Державного підприємства «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова» (с.Стрілець, Сокальського району, Львівської області) невідкладно зупинити виконання робіт з проведення канатної відкатки по 171 конвеєрному штреку лебідкою ЛВД-24 № 1 ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля».

Стягнути з державного бюджету на користь Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (м.Львів, пл. Міцкевича,8; ідентифікаційний код 38008247) 34 (тридцять чотири) грн.41 коп. сплаченого судового збору.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови складено 08 жовтня 2013 року.

Суддя Кухар Н.А.