Постанова № 33984589, 09.10.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2013
Номер справи
819/2315/13-а
Номер документу
33984589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2315/13-a

09 жовтня 2013 року м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чепенюк О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі до комунального підприємства Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі (далі - УПФУ в місті Тернополі, позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця (далі - КП «ТМШЕД», відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з 01.04.2013 року по 30.09.2013 року в розмірі 9981 грн. 36 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у КП «ТМШЕД» працював громадянин ОСОБА_1, якому УПФУ в місті Тернополі призначена пенсія на пільгових умовах. Відповідно до пункту 2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач зобов'язаний проводити відшкодування Пенсійному фонду України сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пунктів «б» - «з» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зокрема, по ОСОБА_1 УПФУ в місті Тернополі було визначено розмір щомісячного відшкодування у відповідному розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з квітня 2013 року, який своєчасно направлено КП «ТМШЕД».

Відповідно до підпункту 6.8 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідач не проводив відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату і доставку пільгових пенсій. Заборгованість КП «ТМШЕД» по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з 01.04.2013 року по 30.09.2013 року становить 9981 грн. 36 коп., яку позивач просить стягнути з відповідача.

Представник позивача у судове засідання не прибув, проте подав до суду клопотання від 09.10.2013 року про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а. с. 11).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, хоча в розумінні статей 33, 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 10), причини неприбуття представника до суду не повідомив, заперечень проти позову не подав.

Частиною четвертою статті 122 КАС України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Відповідно до частини четвертої статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Згідно з частиною шостою статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що КП «ТМШЕД» зареєстроване з 05.06.2001 року як юридична особа, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 20.06.2012 року. КП «ТМШЕД» створено на підставі рішення Тернопільської міської ради від 29.05.2001 року в процесі реорганізації комунального підприємства Тернопільське міське спеціалізоване шляхово-експлуатаційне управління шляхом виділення з нього юридичної особи. В свою чергу комунальне підприємство «Тернопільське міське спеціалізоване шляхово-експлуатаційне управління» було створене згідно з рішенням Тернопільської міської ради від 03.06.1999 року в процесі реорганізації шляхом злиття Державно-комунального підприємства шляхово-експлуатаційна дільниця з комунальним автотранспортним підприємством 1928.

Відповідач взятий на обліку в УПФУ в місті Тернополі як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та відповідно до пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зобов'язаний відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

УПФУ в місті Тернополі проведено та направлено КП «ТМШЕД» розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з квітня 2013 року по пенсіонеру ОСОБА_1 (а. с. 7-8).

Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, КП «ТМШЕД» не відшкодовані, в зв'язку з чим виникла заборгованість по цих платежах за період з 01.04.2013 року по 25.09.2013 року, яка станом на 26.09.2013 року становить 9981 грн. 36 коп., та підтверджується розрахунком заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а. с. 6).

ОСОБА_1 була призначена пенсія на пільгових умовах за роботу за списком № 2 відповідно до пункту «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» згідно з протоколом УПФУ в місті Тернополі № 279 від 11.02.2010 року. Пенсія була призначена на підставі таких документів, виданих КП «ТМШЕД», що зберігаються в пенсійній справі № 196731 ОСОБА_1:

- довідки № 01 від 05.01.2010 року про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії, з якої слідує, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на КП «ТМШЕД» електроказозварювальником,

- довідки № 02 від 05.01.2010 року про характер виконуваної роботи ОСОБА_1 на посадах, які дають право на пенсію на пільгових умовах за списком № 2,

- довідки № 36 від 10.02.2010 року про період роботи ОСОБА_1 з 07.09.1973 року по 04.01.1999 року на посаді електрогазозварювальника,

- довідки № 37 від 10.02.2010 року, виданої ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2,

- довідки № 153 від 23.12.2009 року про заробітну плату ОСОБА_1 для обчислення пенсії.

Достовірність відомостей про професію, стаж роботи, зазначені у наведених довідках, виданих за підписом керівника, старшого інспектора відділу кадрів, головного бухгалтера КП «ТМШЕД» та скріплених печаткою підприємства, підтверджена актом головного спеціаліста відділу призначення пенсій УПФУ в місті Тернополі від 10.02.2010 року за результатами перевірки стажу роботи ОСОБА_1 по місцю його роботи.

Такі обставини встановлені постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.07.2012 року, яка набрала законної сили згідно з ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2013 року, у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі до КП «ТМШЕД» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за період з 01.04.2012 року по 30.06.2012 року у розмірі 4958 грн. 50 коп. та відповідно до частини першої статті 72 КАС України не потребують доказування.

Пунктами «б» - «з» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (з наступними змінами та доповненнями) визначено підстави та категорії працівників, які мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, на пільгових умовах. Зокрема, на пільгових умовах мають право на пенсію працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Відповідно до пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 статті 2 цього ж Закону для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Як визначено статтею 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують внески до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.

Відповідно до пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (з наступними змінами та доповненнями), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у розмірі 100 відсотків.

Згідно з пунктами 6.4, 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

У спірному випадку за відповідачем як платником страхових внесків рахується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.04.2013 року по 25.09.2013 року в сумі 9981 грн. 36 коп. Позивачем доведено обов'язок КП «ТМШЕД» проводити відшкодування таких фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а тому сума заборгованості підлягає до стягнення.

При цьому суд також враховує такі обставини, встановлені постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.07.2012 року, яка набрала законної сили, щодо реорганізації комунального підприємства «Тернопільське міське спеціалізоване шляхово-експлуатаційне управління» шляхом виділення КП «ТМШЕД» та переходу прав та обов'язків реорганізованого підприємства до новоствореного, в тому числі по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Відповідно до статті 56 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства. Частиною п'ятою статті 59 Господарського кодексу України визначено, що у разі виділення одного або кількох нових суб'єктів господарювання до кожного з них переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частках майнові права і обов'язки реорганізованого суб'єкта.

Згідно зі статтею 109 Цивільного кодексу України виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб. Після прийняття рішення про виділ учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про виділ, складають та затверджують розподільчий баланс. Якщо після виділу неможливо точно встановити обов'язки особи за окремим зобов'язанням, що існувало у юридичної особи до виділу, юридична особа, з якої здійснено виділ, та юридичні особи, що були створені внаслідок виділу, несуть солідарну відповідальність перед кредитором за таким зобов'язанням. У разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо (частина перша статті 543 Цивільного кодексу України).

З наведених положень чинного законодавства слід прийти до висновку, що у разі виділення суб'єкта господарювання до нього переходять майнові права та обов'язки реорганізованого підприємства згідно з розподільчим балансом. Оскільки такий розподільчий баланс відсутній, то суд застосовує правила статей 109, 543 Цивільного кодексу України, згідно яких УПФУ в місті Тернополі має право вимагати виконання зобов'язань з новоствореного підприємства при реорганізації шляхом виділу.

Також суд враховує, що саме відповідач надавав та підтверджував всі відомості про трудову діяльність ОСОБА_1 при призначенні йому у лютому 2010 року пільгової пенсії та видав довідки про роботу пенсіонера у КП «ТМШЕД», тобто в цій частині до відповідача перейшли права та обов'язки реорганізованого підприємства.

Статтею 11 КАС України встановлено принцип змагальності сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про сплату заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а тому, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 11, 71, 72, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця (вулиця Тролейбусна, будинок 7а, місто Тернопіль, Тернопільська область, ідентифікаційний код 31548696) на користь управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі (вулиця Руська, будинок 17, місто Тернопіль, Тернопільська область, ідентифікаційний код 21157094) на п/р № 2560530200519 у філії Тернопільське обласне управління АТ «Ощадбанк» ПАТ «Державний ощадний банк України», кодування платежу 50020500, МФО 338545 заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за період з 01 квітня 2013 року по 25 вересня 2013 року у розмірі 9981 (дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят одна) гривня 36 (тридцять шість) копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.

копія вірна

Суддя Чепенюк О.В.