Постанова № 33984381, 03.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2013
Номер справи
805/13574/13-а
Номер документу
33984381
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2013 р. Справа № 805/13574/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді

головуючого судді Мальцевої Н.Г.

при секретарі Бікшиєвої О.М.

за участю

представника позивача Романіка О.О., діє за дов. №2598/10/10-013

представника відповідача не з'явився

розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, м.Шахтарськ

до Державного підприємства "Шахтарськантрацит", м.Шахтарськ

про стягнення коштів

19 вересня 2013 року Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулася до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Шахтарськантрацит" про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість в розмірі 2304774, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Державне підприємство "Шахтарськантрацит" є юридичною особою, платником податків та зборів, передбачених Податковим кодексом України, перебуває на обліку в Шахтарській ОДПІ як платник податків та зборів, повинен платити податки та збори в порядку і розмірах, установлених законом. Станом на 12.09.2013 року має податковий борг перед бюджетом в розмірі 2304774,00 грн. по декларації №9043404488 від 18.07.2013р, внаслідок чого зазначена сума переходить до податкового боргу, який до теперішнього часу не сплачений.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, навів обставини, викладені в позові.

В судове засідання відповідач не з'явився, 03.10.2013р на телефон-факс суду надіслав заяву, згідно з якою, не заперечує проти позовних вимог позивача, просить справу розглянути без участі представника.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні.

Заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Шахтарськантрацит", згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Шахтарської міської ради 30.04.2003р, ідентифікаційний код юридичної особи 32299510 (а.с.5-6).

З свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість Форми №2-Р №06800603 НБ №092174 від 02.06.2013 р вбачається, що Державне підприємство "Шахтарськантрацит" з 01.06.2005 року зареєстроване як платник податків, індивідуальний податковий номер 322995105272 (а.с.9).

Відповідно до п. 15.1. ст.15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з пунктом 63.1. ст.63 Податкового кодексу України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Державне підприємство "Шахтарськантрацит" знаходиться на податковому обліку в Шахтарській ОДПІ Донецької області з 08.05.2003 р за №187 та є платником податків, зборів та обов'язкових платежів згідно з діючим законодавством.

Платник податків, відповідно до пункту 19.1. ст.19 Податкового кодексу України, веде справи, пов'язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника. Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах.

Згідно з п.3 ст.45 Бюджетного кодексу України органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 41.1. ст..41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Підпунктом 14.1.137. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено поняття органу стягнення, відповідно до якого, це державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи доходів і зборів, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень, як зазначено у п.41.5 ст.45 Податкового кодексу України.

В межах повноважень, наданих контролюючому органу підпунктів 20.1.18., 20.1.28. пункту 20.1 ст.20, 95 Податкового кодексу України Шахтарська ОДПІ Донецької області здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.2. цієї статті цього ж Кодексу передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадить не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Як зазначалося вище, Державне підприємство "Шахтарськантрацит" є платником податку на додану вартість, який відповідно до ст.9 Податкового кодексу України належить до загальнодержавного податку (а.с.9).

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватись Конституції України та законів України.

Одним з обов'язків платника податків та зборів за пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, вставлених цим Кодексом.

Однак позивачем в порушення ст..67 Конституції України, пп.16.1.4. п.16.1 ст.16 Податкового кодексу україни своєчасно не сплачено самостійно визначені податкові зобов'язання з ПДВ в розмірі 2304774,00 грн. по декларації №9043404488 від 18.07.2013 р (термін сплати 30.07.2013 р.) (а.с.19-22), внаслідок чого зазначена сума переходить до податкового боргу, який на теперішній час не сплачений.

Станом на 12.09.2013 р загальна сума заборгованості відповідача по сплаті податків і зборів складає 60654115,27 грн. (а.с.8).

Згідно з п.46.1. ст46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п.57.1. ст.57 цього ж Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Заборгованість виникла внаслідок несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань.

Відповідно до підпункту 14.1.39. п.14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податковим боргом відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. ст.14 Податкового кодексу України є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідачем у добровільному порядку до бюджету не сплачена узгоджена сума податкового зобов'язання на загальну суму 2304774,00 (а.с.4).

Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником в строки, визначені вище приведеними статтями, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.6.2 ст.6 Закону України №2181-ІІІ від 21.12.00 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі-Закон №2181), що діяв до 01.01.11 р, тобто на час виникнення податкового боргу, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Позивачем на адресу відповідача були направлені: перша податкова вимога №1/103 від 29.11.2001 р (а.с.13); друга податкова вимога №2/567 від 27.12.2001 р (а.с.14).

З 29.11.2001 р податковий борг Державним підприємством «Шахтарськантрацит» у повному обсязі не погашався, тому у Шахтарської ОДПІ не було законних підстав для відкликання зазначених податкових вимог.

19.01.2011 р. за рішенням Шахтарської ОДПІ «Про опис майна у податкову заставу» (а.с.15), податковим керуючим описано активи платника податків на суму 5340476,00 грн., про що складено відповідний акт від 28.01.2011 р (а.с.16-17).

31.01.2011 р на підставі підпункту 89.1.1. пункту 89.1. ст.89 Податкового кодексу України в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстрована податкова застава (а.с.18).

Однак, заходи, вжиті контролюючим органом доходів і зборів, не призвели до погашення податкового боргу.

Відповідно до пункту 95.3. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючі органи мають право відповідно до підпункту 20.1.18. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків.

Враховуючи викладене, приймаючи до уваги ті обставини, що податковий борг Державного підприємства "Шахтарськантрацит" існує та не сплачений у встановлені законом строки, визнання позивачем позовних вимог, позов Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 8 - 11, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства "Шахтарськантрацит" про стягнення коштів за податковим боргом в розмірі 2304774,00 грн. задовольнити.

Стягнути з розрахункових рахунків Державного підприємства "Шахтарськантрацит" (р/р 26004301666425 у філії «Відділення ПІБ в м.Шахтарськ Донецької області», МФО 334613, ЄДРПОУ 32299510) на користь Державного бюджету України (код платежу 11081000, р/р 3111415700067 банк ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код ОКПО 37990227) суму грошового зобов'язання - податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 2304774 (два мільйони триста чотири тисячі сімсот сімдесят чотири) грн. 00 (нуль) коп.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Мальцева Н.Г.