САМАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К РА Ї Н И
206/6555/13-а
03.10.2013 року 6-а/206/18/13
03 жовтня 2013 року Самарський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого судді Мірошниченко Н.В.,
при секретарі Сєдовій А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі № 2-а/3601/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Самарського районного суду м. Дніпропетровська надійшла заява ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду, в якій заявник посилається на наступне.
03.11.2011 року Самарським районним судом м. Дніпропетровська було винесено постанову по адміністративній справі №2-а/3601/11 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі - Відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, якою зобов'язано Головне управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічну разову допомогу до 5 травня відповідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2011 рік, з урахуванням раніше виплаченої суми.
20.01.2012 року Самарським районним судом м. Дніпропетровська було видано виконавчий лист до виконання.
У лютому 2012 року заявник звернувся до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області з заявою, після чого державним виконавцем було відкрито виконавче провадження ВП №31085550.
Боржником рішення суду у встановлений державним виконавцем строк для самостійного виконання було виконано лише в частині здійснення перерахунку недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, в результаті чого нарахована сума недоплаченої державної допомоги відповідно до розрахунку відповідача за рішенням суду склала 3360 грн. 00 коп.
25.04.2013 року відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Дніпропетровській області було винесено постанову по ВП №31085550 про повернення виконавчого документу стягувачу, у зв'язку з неможливістю виконання судового рішення.
Повернення виконавчого листа було обумовлено наступним:
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами. Такими законами є закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих законів, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджету.
27.05.2013 року заявником було надано до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області(далі - ГУ ДКСУ) пакет документів щодо списання з рахунків відповідача недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 3360 грн. 00 коп.
Однак, ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області 25.05.2013 року повернуло виконавчий лист №2а-3601/11 посилаючись на те, що наданим до виконання виконавчим листом Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 20.01.2012 року по справі №2-а/3601/11 визначено зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2011 рік, з урахуванням виплаченої суми.
Таким чином зазначений виконавчий лист не може бути скерований до органу Державної казначейської служби України для виконання в порядку гарантії держави щодо виконання судових рішень у зв'язку з тим, що рішення прийнято про зобов'язання вчинити певні дії, а не про стягнення коштів.
Враховуючи вищевикладене, боржник не може виконати рішення суду через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань.
Суд, ознайомившись з матеріалами справи, вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Судом встановлено, що постановою про відкриття виконавчого провадження від 20.01.2012 року старшим виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Дніпропетровській області Сивокозовим О.М. відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2-а-3601/11 виданого 20.01.2012 року Самарським районним судом міста Дніпропетровська про зобов'язання Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст.12 Закону України «Про статус і соціальний захист ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2011 рік, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Згідно зі ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання.
Частина 2 статті 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачає, що у разі, якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягував перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Вказана норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення неможливим. Проте, під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.
Згідно із роз'ясненням Вищого адміністративного суду України, викладеному у листі від 13 червня 2013 р. №846/12/13-13, у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, зміна способу та порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат у разі виконання боржником зобов'язальної частини про нарахування соціальних виплат.
Таким чином, заява щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду підлягає задоволенню, оскільки зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.
На підставі викладеного, керуючись ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядок виконання рішення суду у справі № 2-а/3601/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Змінити спосіб та порядок виконання постанови суду на підставі якої видано виконавчий лист по справі № 2а-3601/11 від 03.11.2011 року Самарського районного суду міста Дніпропетровська, замість «Зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічну разову допомогу до 5 травня відповідно до ст.12 Закону України «Про статус і соціальний захист ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2011 рік, з урахуванням раніше виплаченої суми» на «Стягнути з Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 щорічну разову допомогу до 5 травня відповідно ст.12 Закону України «Про статус і соціальний захист ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2011 рік, з урахуванням раніше виплаченої суми».
Апеляційна скарга на суду може бути подана протягом п'яти днів з до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Самарський районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя: Н.В. Мірошниченко