Копія
Справа № 822/3477/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2013 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПольового О.Л. при секретаріГук В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до публічного акціонерного товариства "Кам'янець-Подільське автотранспортне підприємство 16808" про тимчасову заборону господарської діяльності, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до ПАТ "Кам'янець-Подільське автотранспортне підприємство 16808" про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності до одержання дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що 20.08.2013 року працівниками інспекції проведено планову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, про що складено акт № 213. Перевіркою встановлено, що підприємство здійснює господарську діяльність за відсутності дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів, чим порушено п. а ч. 1 ст. 32, ч. 4 ст. 33 Закону України "Про відходи", ч. 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". В зв'язку з цим, з метою забезпечення екологічної безпеки, позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності відповідача.
Представником позивача подано заяву про зміну (зменшення) позовних вимог, а саме просить винести рішення, яким частково зупинити виконання робіт та надання послуг відповідачем до одержання дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів. Просить слухати справу без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У попередньому судовому засіданні, яке відбулось 25.09.2013 року, представником відповідача подано заперечення проти адміністративного позову, в якому вказує, що відсутність у підприємства дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів не є його виною, оскільки для отримання такого дозволу ним було надано пакет необхідних документів до Міністерства екології та природних ресурсів України, яке останнім безпідставно не надано.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши повно та всебічно обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20.08.2013 року працівниками інспекції проведено планову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, про що складено акт № 213. Перевіркою встановлено, що підприємство здійснює господарську діяльність за відсутності дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів, чим порушено п. а ч. 1 ст. 32, ч. 4 ст. 33 Закону України "Про відходи", ч. 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом органів щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно п. а ч. 1 ст. 32 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.
Стаття 33 даного Закону передбачає вимоги щодо зберігання та видалення відходів. Згідно вказаної статті, зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Судом встановлено, що на момент проведення перевірки у відповідача відсутній дозвіл на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів.
Як зазначається у статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до пункту 2 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року № 2751-XII ( далі - Порядок), діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути, у тому числі, тимчасово заборонена (зупинена), що означає, що до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання. При тимчасовій забороні (зупиненні) діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання.
Згідно з підпунктом "в" пункту 4 Порядку діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
Статтею 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що недотримання відповідачем вимог нормативних актів щодо необхідності одержання дозвільних документів прямо порушує вимоги законів України та створює потенційну небезпеку заподіяння шкоди екологічній ситуації та довкіллю, а також життю і здоров'ю людей, в зв'язку з чим є підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що позовні вимоги є законними та обгрунтованими, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
позов Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області задоволити.
Вжити заходи державного нагляду (контролю) стосовно публічного акціонерного товариства "Кам'янець - Подільське автотранспортне підприємство 16808", код ЄДРПОУ 03119285, шляхом часткового зупинення виконання робіт та надання послуг до одержання дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів.
Постанова підлягає негайному виконанню у відповідності до вимог п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 07 жовтня 2013 року
Суддя/підпис/О.Л. Польовий"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий