Ухвала суду № 33974697, 09.10.2013, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
09.10.2013
Номер справи
235/5586/13-а
Номер документу
33974697
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 6-а/235/148/13.

Справа № 235/5586/13-а

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2013 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючої судді Стоілової Т.В.

при секретарі Ковальовій В.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Красноармійську справу за заявою Відділу державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції про заміну порядку і способу виконання постанови суду по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з 02.06.2010р. по 29.12.2010р., виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням раніше сплачених сум державної соціальної допомоги,-

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшла заява Відділу державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції про заміну порядку і способу виконання виконавчого листа № 2-а-8223/2010 від 24.03.2011 року, виданого Красноармійським міськрайонним судом Донецької області у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з 02.06.2010р. по 29.12.2010р., виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням раніше сплачених сум державної соціальної допомоги.

В обґрунтування своїх вимог заявник зазначив, що на виконанні в ВДВС Красноармійського міськрайонного управління юстиції знаходиться зазначений виконавчий лист № 2-а-8223/2010 від 24.03.2011 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком за період з 02.06.2010р. по 29.12.2010р. включно, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням раніше сплачених сум державної соціальної допомоги як дитині війни. Стягувачу ОСОБА_1 за зазначений період з 02.06.2010р. по 29.12.2010р. проведено виплату підвищення до щомісячної державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства 1 групи в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни в розмірі 1488,00грн., тобто різниця між виплаченою управлінням виплатою та встановленою законодавством складає 1139,40грн.

Посилаючись на ст.51 Бюджетного Кодексу України, статті 72 ч.2 та ст..73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.36 Закону України «Про виконавче провадження», заявник просить суд замінити порядок і спосіб виконання виконавчого листа(не постанови), з урахуванням виплачених сум допомоги як дитині війни, тобто стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 02.06.2010р. по 29.12.2010р. в розмірі 1139,40грн.

Сторони в судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що на підставі ст. 263 КАС України заява підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

Із матеріалів справи вбачається, що постановою Красноармійського міськрайонного суду від 29.12.2010 року задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком за період з 02.06.2010р. по 29.12.2010р., включно, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням раніше сплачених сум державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства 1 групи в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни. Зазначене рішення набрало чинності 11.01.2011 року.(а.с.15)

На виконання зазначеного рішення 24.03.2013 року було виписано виконавчий лист - зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.04.2011р. до 22.07.2011р. включно, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням раніше сплачених сум допомоги інвалідам з дитинства 1 групи в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни.(а.с.32)..

Стягувачу ОСОБА_1 за період з 02.06.2010р. по 29.12.2010р. проведено виплату підвищення до щомісячної державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства 1 групи в розмірі 30% від мінімальної пенсії як дитині війни в сумі 1488,00грн., різниця між виплаченою управлінням виплатою та встановленою законодавством складає 1139,40грн.(а.с.30).

Листом Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області повідомило, що відповідно до ч.1 ст.23 Бюджетного Кодексу України будь-які зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України в порядку, визначеним цим Кодексом.

ЗУ «Про державний бюджет України на 2013р.» фінансування витрат, пов'язаних з виконанням судових рішень органами соціального захисту населення не передбачено.

Відповідно до ч.1 ст.3 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень, шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а у разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Виконання рішення суду про стягнення коштів з управління праці та соціального захисту населення, шляхом списання Державною казначейською службою України коштів з рахунків управління може бути здійснено лише у разі наявності відповідних бюджетних призначень для виконання судових рішень.

За ст..36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власного ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи заміну способу і порядку виконання.

Відповідно до статті 2 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

Згідно вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення(відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутись до адміністративного суду першої інстанції, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до листа ВАСУ від 13.06.2013 р. N 846/12/13-13, частина 1 ст. 263 не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.

Згідно довідки від 30.07.2013 року ОСОБА_1 з 02.06.2010р. по 29.12.2010р. проведено виплату державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни в розмірі 1488,00грн., різниця між виплаченою управлінням виплатою та встановленою законодавством складає 1139,40грн.

Оскільки зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання, виконати постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 29.12.2010 року у спосіб і порядок встановлений судом неможливо, а доплата ОСОБА_1 до пенсії як дитині війни з 02.06.2010р. по 29.12.2010р., у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням виплачених сум, у розмірі 1139,40грн. вже нарахована, суд вважає необхідним змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 29.12.2011 року, а саме стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області на користь ОСОБА_1 підвищення до її пенсії, відповідно до вимог ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 02.06.2010р. по 29.12.2010р. у розмірі 1139,40грн.

Керуючись ст. 263 КАС України,

УХВАЛИВ:

Подання Відділу державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції про заміну способу та порядку виконання постанови суду - задовольнити повністю.

Змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 29 грудня 2011 року по справі № 2-а-8223/2010 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з 02.06.2010р. по 29.12.2010р., виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням раніше сплачених сум державної соціальної допомоги.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області, ідентифікаційний код 25953161, за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м.Димитрів Донецької області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни за період з 02.06.2010р. по 29.12.2010р., у розмірі 1139(одна тисяча сто тридцять дев'ять)грн.. 40коп.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали . Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали .

Суддя: