Справа № 286/4598/13-а
У Х В А Л А
07.10.2013 м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
із секретарем Павленко Л.В.,
розглянувши подання відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу та порядку виконання постанови суду за №2а-15774/11 , -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Овруцького районного суду від 22.11.2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про перерахунок та виплату коштів, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було задоволено позовні вимоги позивача та зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 01.11.2010 року по 31.03.2011 року в розмірі, визначеному ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, всановленої Законами України "Про Державний бюджет на 2010 рік" та "Про Державний бюджет на 2011 рік" щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2013 року зазначену постанову Овруцького районного суду було залишено без змін.
28.08.2013 року державний виконавець відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області звернувся до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання вказаного судового рішення, в якій просить змінити спосіб і порядок у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-15774/11, виданого 21.03.2013 року Овруцьким районним судом, а саме: "зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 01.11.2010 року по 31.03.2011 року в розмірі, визначеному ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, всановленої Законами України "Про Державний бюджет на 2010 рік" та "Про Державний бюджет на 2011 рік" щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат" на " стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 заборгованості, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 1850 грн. 30 коп.".
В судове засідання державний виконавець не з'явився. В поданні просять справу розглядати без їхньої участі.
ОСОБА_1 та представник заінтересованої особи - управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації в судове засідання не з'явилися, не повідомивши про причини неявки, хоча своєчасно та належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням та розпискою про вручення судової повістки.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Частиною 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Таким чином, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання в порядку і спосіб, що раніше встановлені. Тобто, в силу положень статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання судового рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Статтею 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" встановлено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Згідно зі статтею 7 цього Закону виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
В даному випадку судовим рішенням не здійснювалось стягнення коштів з державного органу.
Державний виконавець просить же замінити спосіб і порядок виконання рішення суду та стягнути з управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 заборгованості, передбаченої ст. 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 1850 грн. 30 коп..
З долученого до матеріалів справи листа управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації вбачається, що по постанові Овруцького районного суду проведено донарахування щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, яка передбачена ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.11.2010 року по 31.03.2011 року, в розмірі 40 % мінімальної заробітної плати щомісячно на суму 1850 грн. 30 коп.. Було прийнято рішення начальником управління №15648 про перерахунок компенсації по особовому рахунку НОМЕР_1
Направлено особову справу до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для формування виплатних документів та подано до Головного управління праці і соціального захисту населення потребу в коштах для виконання даної постанови суду. Виплату буде проведено при надходженні коштів на рахунок за КПКВК 2501200 для виконання постанови суду.
Зважаючи, що на підставі положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 р. та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, що затверджений постановою КМ України від 03.08.2011 р. №845 із змінами, внесеними постановою КМ України від 30.01.2013 р. № 45, (ст. 3 Закону, частина 3 Порядку) рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - теж у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій), шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, відсутність бюджетного фінансування не може вважатися обставиною, яка ускладнює виконання рішення.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що вищезазначену постанову Овруцького районного суду від 22.11.2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про перерахунок та виплату коштів, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" частково виконано, існує можливість виплати нарахованих коштів ОСОБА_1 при надходженні фінансування, а зміна способу та порядку виконання рішення суду на спосіб, який просить заявник змінює зміст рішення, причому законодавець передбачив серед способів захисту прав лише стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю (ст. 105 КАС України), що не було предметом даного спору, а тому суд приходить до висновку про відмову в задоволенні подання.
Керуючись ст.263 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу та порядку виконання судового рішення відмовити за безпідставністю.
На ухвалу суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 5 днів з дня її проголошення.
У разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А. Л. Гришковець