Постанова № 33951092, 19.09.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
19.09.2013
Номер справи
801/8599/13-а
Номер документу
33951092
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 вересня 2013 р. 16:20

Справа №801/8599/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі Карпенко Л.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Малого приватного підприємства "СБ"

про стягнення 6750 грн.

предстанвики сторін: не з'явились.

Суть справи: Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з Малого приватного підприємства "СБ" 6 750 грн. адміністративно-господарських санкцій.

Вимоги мотивовані тим, що відповідач не забезпечив працевлаштування інваліда, у зв’язку з чим зобов’язаний сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції.T>

Позивач явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 19.09.2013 року, не забезпечив, про час, день та місце його проведення повідомлений належним чином, 10.09.2013 року від нього надійшло клопотання, згідно з яким позивач просив розглянути справу за відсутності його представника.>

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення повідомлений належним чином, 16.09.2013 року надав до суду заперечення, згідно з яким відповідач зазначає, що ним виконано вимоги щодо створення робочих місць для інвалідів відповідно до нормативів ст. 19 Закону України "Про зайнятість населення".

Відповідач вказує, що обов'язок щодо пошуку підходящої для інвалідів роботи покладено на державну службу зайнятості, а не на підприємство, яке згідно з законодавством має лише створити необхідні умови для працевлаштування інвалідів.

Крім того відповідач зазначає, що відповідно до ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" працевлаштуванню інвалідів передує їх звернення до підприємства чи державної служби зайнятості.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України розглядати справу за наявними в справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Порядок, підстави та умови участі суб’єктів господарювання в реалізації державний гарантій для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами регулюється Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року № 875.

Відповідно до статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року № 875 (далі – Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону. Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до частини 9 статті 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Згідно з ч.1 ст.20 Закону роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі чи організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07р. №70 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону. На підприємствах, де працює більш як 15 чоловік, суми штрафних санкцій визначаються у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, а на підприємствах, де працює від 8 до 15 чоловік, - у розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005р. № 420, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.2005р. за №1534/11814 затверджена Інструкція щодо заповнення форми звітності №3-ПН “Звіт про наявність вакансій” (далі Інструкція № 420). У абзаці 1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №3-ПН “Звіт про наявність вакансій”, зазначено, що відповідно до Закону України “Про зайнятість населення” підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

Судом встановлено, що відповідач використовує найману працю, та відповідно до Закону подає Кримському республіканському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів звіти про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відповідно до звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік від 25.02.2013 року середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача становить 8 осіб. У 2012 році в організації не працювало жодної особи, якій відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, середньорічна заробітна плата на підприємстві у 2012 році складала 13 520,00 грн. Кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, складає 1 особа.

02.07.2013 року Кримським республіканським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів на адресу відповідача було надіслано повідомлення вих. №04-4/1925 від 01.07.2013 року, у якому зазначено, що на Малому приватному підприємстві "СБ" відбудеться перевірка 12.07.2013 року.

За результатами проведеної перевірки 12.07.2013 року Кримським республіканським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було складено Акт перевірки виконання ст. 19, 20 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

У ході перевірки виявлені розбіжності у показниках рядків 05, 06.

Перевіркою встановлено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача становить 8 осіб (01 р.).

Фактична середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб (02 р.)

Кількість інвалідів, що повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону - 1 особа (03 р. = 8 осіб * 4%).

Фонд оплати праці становить 108 тис. грн. (04 р.).

Середньорічна заробітна плата складає 13 500,00 грн.

Крім того, перевіркою було встановлено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, яка становить 6 750,00 грн.

Згідно з Актом, відповідачу було надано строк для усунення виявлених порушень: під час проведення перевірки або протягом десяти робочих днів після підписання акта шляхом надання уточненого звіту.

Пунктом 11 Порядку встановлено, що у разі несплати адміністративно-господарських санкцій у встановлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.

Щодо наданих відповідачем заперечень, в яких він посилається на той факт, що ним надавалися звіти (форма 3-ПН), то, на думку суду, це не звільняє його від обов'язку виконання вимоги закону щодо обов'язкового працевлаштування інвалідів.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів працевлаштування у 2012 році одного інваліда, сплати за не працевлаштування інваліда 6 750,00 грн.

На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.160-163, ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Малого приватного підприємства "СБ" на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Крилова,133; одержувач – Держбюджет м. Керч; 50070000; Банк одержувача – ГУ ДКС України в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 37978388, р/р 31219230700019; призначення платежу *; ОКПО 50070000; 01; адміністративно-господарські санкції за робочі місця не зайняті інвалідами за 2012 рік) 6 750,00 грн. заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Панов О.І.