Постанова № 33941338, 19.09.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2013
Номер справи
810/4860/13-а
Номер документу
33941338
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 вересня 2013 року 810/4860/13-а

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - суддя Виноградова О.І.,

при секретарі судового засідання Смірновій А.В.,

за участю:

представника позивача - Гаєвський С.Ю.,

представника відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом житлово-будівельного кооперативу "Житловий комплекс Лісовий квартал"

до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київської області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

10 вересня 2013 р. до Київського окружного адміністративного суду звернувся житлово-будівельний кооператив "Житловий комплекс Лісовий квартал" (далі - позивач) з позовом до Броварської об'єднаної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

У судовому засіданні 19 вересня 2013 р. уточнено назву відповідача - Броварська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київської області (далі - відповідач).

Крім того, у судовому засіданні 19 вересня 2013 р. представником позивача було подано клопотання про уточнення позовних вимог, у яких він просив:

- визнати протиправною відмову Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби у реєстрації позивача у Реєстрі неприбуткових організацій та установ, оформлену листом від 12 серпня 2013 р. № 977/10-06-15-01-147/114;

- зобов'язати Броварську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Київської області зареєструвати позивача (місце знаходження - 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Київська, будинок 135, ідентифікаційний код 38564756) у Реєстрі неприбуткових організацій та установ (а.с. 81).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем неправомірно було відмовлено у прийнятті рішення, щодо включення його до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Стверджує, що дії відповідача є необґрунтованими та незаконними.

Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що статут позивача, містить норми, які дозволяють кооперативу отримувати прибутки (а.с. 39-40).

Суд у судовому засіданні, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.

17 травня 2013 р. відбулися установчі збори позивача, на яких було прийнято рішення провести державну реєстрацію позивача, що підтверджується протоколом установчих зборів №1 (а.с. 25-27).

13 червня 2013 р. позивачем до відповідача було подано заяву за формою №1-РН № 9669 про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

04 липня 2013 р. відповідач направив на адресу позивача лист - відповідь № 6301/10/15-147/1085, яким було відмовлено в прийняти рішення щодо включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с. 22).

11 липня 2013 р. позивачем були зареєстровані зміни до статуту, номер запису 13551050001004470 (а.с. 7 - 20).

У цей же день позивачем було подано до відповідача реєстраційну заяву за формою № 1-РН, до якої було долучено нову редакцію статуту.

12 серпня 2013 р. відповідач відмовив в прийняти рішення щодо включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій, зазначивши, що причини відмови викладені у його листі від 4 липня 2013 р. № 6301/10/15-147/1085 (а.с. 21).

У зв'язку з тим, що позивач вважає дії відповідача протиправними, ним було подано даний адміністративний позов до суду.

Спірні правовідносини врегульовані ПК України та Положенням про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 січня 2013 р. № 37, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14 лютого 2013 р. № 267/ 22799 (далі - Положення).

Згідно з вимогами п.п. 14.1.121 п.14.1 ст. 14 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації - підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.

Водночас, п. 157.1 ст. 157 ПК України застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених контролюючими органами в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, перелічених у п.п. "а" - "е" зазначеної норми.

Зокрема, до тих з них, які є:

- благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності; громадськими організаціями, створеними з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів, спілками громадських організацій інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно із відповідним законом; науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави; заповідниками, музеями та музеями-заповідниками (п. п. "б" п. 157.1 ст. 157 ПК України);

- професійними спілками, їх об'єднаннями та організаціями профспілок, утвореними в порядку, визначеному законом (п.п. "е" п. 157.1 ст. 157 ПК України).

Як убачається з п. 157.8 ст. 157 ПК України, від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "е" пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді внесків, коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям для забезпечення потреб їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів.

Згідно з вимогами п. 157.12 ст. 157 ПК України, з метою оподаткування центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, веде реєстр всіх неприбуткових організацій та їх відокремлених підрозділів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цього пункту.

Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ контролюючими органами в порядку, встановленому законодавством.

Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється в порядку, передбаченому відповідним законодавством.

Згідно з вимогами п. 157.15 ст. 157 ПК України Статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку згідно з нормами законів, що регулюють їх діяльність.

Порядок реєстрації неприбуткових установ та організацій визначений Положенням.

Зокрема, п.п. 1-4 розділу II цього Положення передбачено наступне:

1. Включення неприбуткової установи та організації до Реєстру проводиться територіальним органом ДПС нижчого рівня за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості згідно з пунктом 5 розділу I цього Положення.

2. Для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до територіального органу ДПС нижчого рівня за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів.

3. Органи ДПС можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах.

4. За результатами розгляду заяви, установчих документів територіальним органом ДПС нижчого рівня за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації приймається рішення про: внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру; відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру; присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості.

Рішення за формою згідно з додатком 2 до цього Положення готується у двох примірниках - перший надається неприбутковій установі або організації, а другий залишається в територіальному органі ДПС нижчого рівня.

Наявні матеріали справи свідчать, про таке.

12 червня 2013 р. позивач звернувся до відповідача з реєстраційною заявою за формою № 1-РН про реєстрацію його в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, вхідний номер 9669/1426 (а.с. 71 - 74).

4 липня 2013 р. відповідач відмовив позивачу у включенні його до названого Реєстру листом № 6301/10/15-147/1085.

Зокрема, у цьому листі було зазначено, що позивач передбачив у своєму статуті види діяльності, які мають на меті отримання прибутку, інші джерела надходження ніж ті, що визначені у п. 157.8, ст. 157 ПК України: цільові вклади, паї, додаткові паї; пожертвування, безповоротна фінансова допомога; інші не заборонені надходження; пеня у розмірі подвійної ставки НБУ; штраф 5000 грн 00 коп.; здавання в оренду іншим підприємствам, організаціям, громадянам, обмінювати будівлі, споруду, обладнання, транспортні засоби інші матеріальні цінності (п. 1.11.5 розділу 1, п.п. 2.3.7., 2.3.8 розділу 2, п. 3.7 розділу 3, п. 4.1.5 розділу 4, п. 7.3.1 розділу 7, п. 8.4 розділу 8, п. 10.3 розділу 10).

Крім того, у листі зазначалося, що на порушення п. 157.10 ст. 157 ПК України статутом передбачено: одержувати кооперативні виплати та виплати на пай; розподіл доходу за результатами фінансового року між членами кооперативу пропорційно їх участі; укладення договору міни, паю на об'єкт нерухомості, передача у власність нерухомості в обмін на пай (п. 2.3.3 розділу 2, п.п. 4.1.6, 4.1.12 розділу 4, п.п. 15.3, п. 5.7 розділу 5, п.п. 6.1.3, 6.2.5 розділу 6, п.п. 15.3, 15.4, 15.5 розділу 15) (а.с. 22 -23).

Після отримання зазначеної відповіді, позивачем було внесено зміни до свого статуту, які 11 липня 2013 р. було зареєстровано державним реєстратором - номер запису 13551050001004470 (а.с. 7).

У цей же день позивача вдруге звернувся до відповідача з реєстраційною заявою формою № 1-РН про включення до Реєстру установ та неприбуткових організацій, що підтверджується відповідним штампом на описі документів, які було додано до названої заяви (а.с. 23).

12 серпня 2013 р. відповідач відмовив позивачу у включені його до названого Реєстру, зазначивши, що статут позивача не відповідає вимогам ст. 157 ПК України та доповненням до Положення.

Крім того, у листі зазначалося, що про конкретні невідповідності статуту зазначеним правовим актом позивача було повідомлено листом від 4 липня 2013 р. № 6301/10/15-147/1085 (а.с. 21).

Наведене свідчить, що 12 серпня 2013 р. відповідач відмовив позивачу у включенні його до Реєстру неприбуткових установ та організацій з посиланням на порушення, які містились у статуті позивача зареєстрованому 6 червня 2013 р., тоді як на день подачі позивачем повторної заяви діяв статут позивача зі змінами, зареєстрованими 11 липня 2013 р. Дана редакція статуту не містила в тексті жодного з пунктів, про які йшлося у листі відповідача від 4 липня 2013 р. № 6301/10/15-147/1085 (а.с. 21, 7 - 20).

Отже, відмова відповідача від 12 серпня 2013 р. була обґрунтована незаконністю деяких норм статуту позивача, які на дату розгляду реєстраційної заяви від 11 липня 2013 р. у статуті відповідача були відсутні.

Та обставина, що до заяви позивача від 11 липня 2013 р. було додано статут зі змінами підтверджується його копією (а.с. 7-20).

При цьому судом враховано, що відповідачем не було надано суду жодних доказів, того, що редакція статуту, долученого до реєстраційної заяви від 11 липня 2013 р., містила норми, які б дозволили позивачу отримувати прибуток.

Крім того, судом враховано, що відмову відповідача від 12 серпня 2013 р. було обґрунтовано тим, що статут позивача не відповідає вимогам ст. 157 ПК України та Положенню (а.с. 21).

Проте, у листі, яким було оформлено відмову, не зазначено, яким конкретно нормам ПК України та Положення не відповідав статут позивача.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, відповідачем не доведено належними та достатніми доказами правомірності його відмови у прийнятті рішення щодо включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби у внесені житлово-будівельного кооперативу "Житловий комплекс Лісовий квартал" до Реєстру неприбуткових установ та організацій, оформлену листом від 12 серпня 2013 р. № 977/10-06-15-01-147/114.

Зобов'язати Броварську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Київської області внести житлово-будівельний кооператив "Житловий комплекс Лісовий квартал" (місце знаходження - 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Київська, будинок 135, ідентифікаційний код 38564756) до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Стягнути з Державного бюджету України на користь житлово-будівельного кооперативу "Житловий комплекс Лісовий квартал" сплачений ним судовий збір у сумі 34 (тридцять чотири) грн 41 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Виноградова О.І.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови 20.09.13.