Постанова № 33941001, 01.10.2013, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2013
Номер справи
824/1975/13-а
Номер документу
33941001
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

Іменем України

01 жовтня 2013 року м. Чернівці Справа № 824/1975/13-а

10 год. 55 хв.

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді: Скакун О.П.

за участю:

секретаря судового засідання: Кривохижі Н.В.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представників відповідача - Васильєвої Л.В., Довгої О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,-

СУТЬ СПОРУ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про зобов'язання зняти автомобіль "Фольксваген" 1999 року випуску (кузов №НОМЕР_1) з обліку та дати дозвіл на перереєстрацію його в органах державтоінспекції на ОСОБА_1.

В судовому засіданні позивачем надано уточнення до позовних вимог, згідно яких ОСОБА_1 просить суд зобов'язати відповідача дати дозвіл на перереєстрацію автомобіля "Фольксваген" 1999 року випуску (кузов №НОМЕР_1), отриманого інвалідом ОСОБА_5 в якості гуманітарної допомоги на ОСОБА_1.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що ОСОБА_6 звернулася з заявою до відповідача про переоформлення автомобіля, отриманого в якості гуманітарної допомоги на ім'я ОСОБА_1 , як члена сім'ї померлого інваліда ОСОБА_5, на що отримала відповідь про повернення автомобіля органам соцзахисту. Відмова Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації полягає в тому, що автомобіль "Фольксваген" 1999 року випуску (кузов №НОМЕР_1) був отриманий інвалідом ОСОБА_5 20 червня 2006 р. в якості гуманітарної допомоги, однак на момент смерті інваліда законодавство змінилось, що виключає можливість перереєструвати зазначений автомобіль на членів сім'ї померлого. Позивач вважає таку позицію відповідача незаконною та протиправною. На адресу ОСОБА_1 надійшов лист Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації з пропозицією повернути автомобіль, однак дозволу на перереєстрацію надано не було. Вважає, що згідно норм законодавства відповідач зобов'язаний дати дозвіл на перереєстрацію автомобіля на членів померлого інваліда, які проживали з ним на момент його смерті.

ОСОБА_1 зазначив, що оскільки автомобіль був отриманий ОСОБА_5 на час дії постанови КМ України від 08 вересня 1997 р. №999, то відмову відповідача у видачі довідки з посиланням на постанову КМ України від 19 липня 2006 р. №999 слід визнати безпідставною.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Представники відповідача проти позову заперечували. В своїх запереченнях відповідачі зазначають, що позовні вимоги є незаконними, безпідставними та такими, які не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. Оскільки, автомобіль виданий у якості гуманітарної допомоги є власністю Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації та був виданий ОСОБА_5 як гуманітарна допомога на десятирічний термін експлуатації без права продажу, дарування і передачі іншій особі. На момент смерті інваліда діяла постанова КМ України від 19 липня 2006 р. №999, яка не передбачає можливість перереєстрації автомобіля, як гуманітарної допомоги, членам сім'ї померлого.

Розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 отримав в якості гуманітарної допомоги автомобіль "Фольксваген" 1999 року випуску кузов №НОМЕР_1 на підставі наказу Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації від 20 червня 2006 р. №82.

ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_5 помер, про що свідчить свідоцтво про смерть від 10.03.2007 р. серії НОМЕР_2.

Позивач неодноразово звертався із заявами до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації з проханням надати дозвіл на перереєстрацію автомобіля. Листами органів соціального захисту населення було відмовлено у задоволенні його прохання та роз'яснено його право переоформити чи викупити автомобіль шляхом сплати необхідних податків та зборів.

02 серпня 2013 р. Управління праці та соціального захисту населення Заставнівської районної державної адміністрації направило позивачу лист №2681 про повернення автомобіля, отриманого в якості гуманітарної допомоги, органам соціального захисту населення.

В судовому засіданні була допитано свідка - доньку померлого інваліда ОСОБА_5 ОСОБА_6, яка показала, що автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, був куплений за кодоном за власні кошти членів померлого інваліда, вона постійно проживала з ним та доглядала за ним, а тому вимогу Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про повернення автомобіля вважає безпідставною.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представників відповідача, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, в тому числі покази свідка, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

При вирішенні адміністративної справи суд застосовує нормативно -правові акти, які були чинними на момент виникнення спірних правовідносин.

Згідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації".

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), яка надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподаткування.

Комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України може визнати гуманітарною допомогою, із звільненням від оподаткування та обов'язкових платежів до бюджету легкові автомобілі, які на момент ввезення на митну територію України були виготовлені не більш як 10 років тому, з об'ємом двигуна не більш як 1800 куб. см, що отримуються Міністерством праці та соціального захисту населення Автономної Республіки Крим, управліннями соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або Міністерством праці та соціальної політики України для подальшої передачі інвалідам, які перебувають в установленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту.

Механізм забезпечення автомобілями інвалідів, які мають право на їх отримання безоплатно або на пільгових умовах регулюється постановою Кабінету Міністрів України №999 від 08 вересня 1997 р. «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями».

У відповідності до п. 37 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» від 08 вересня 1997 р. №999, після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений безплатно або на пільгових умовах, залишається його сім'ї та знімається з обліку в органах соціального захисту населення.

Перереєстрація автомобіля на ім'я одного з членів сім'ї інваліда, який на час смерті інваліда проживав разом з ним, проводиться Державтоінспекцією з дозволу органу соціального захисту населення, де інвалід перебував на обліку як власник транспорту.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У відповідності до абз. 7 п. 41 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» (від 19 липня 2006 р. №999), після смерті інваліда автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, повертається (вилучається) головному управлінню соціального захисту і здається підприємству, що здійснює заготівлю та переробку металобрухту, або видається в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку. Такий інвалід знімається з обліку на десятирічний строк, визначений починаючи з дати отримання автомобіля попереднім інвалідом, з урахуванням строку його експлуатації померлим.

Суд звертає увагу на те, що норми постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» (від 19 липня 2006 р. №999), не підлягають застосуванню до правовідносин, що виникли до набрання чинності даним нормативним актом, оскільки відносини щодо забезпечення інваліда автомобілем та надання права членам сім'ї інваліда залишити автомобіль в разі його смерті є єдиним правочином, що на час його вчинення регулювався постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» від 08 вересня 1997 р. №999.

Крім того, постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» (від 19 липня 2006 р. №999) установлює обмеження та зобов'язання, яких не було в постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» від 08 вересня 1997 р. №999, чинного на момент виникнення спірних правовідносин.

Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 30 січня 2012 р.

Таким чином, суд дійшов висновку, що вимога позивача про отримання дозволу на перереєстрацію автомобіля, отриманого в якості гуманітарної допомоги на його ім'я, як члена сім'ї померлого, який проживає разом з ним, є правомірною і підлягає задоволенню.

Згідно частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем в судовому засіданні не доведено правомірність своїх дій.

За таких обставин суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про зобов'язання дати дозвіл на перереєстрацію автомобіля "Фольксваген" 1999 року випуску (кузов №НОМЕР_1), отриманого інвалідом ОСОБА_5 в якості гуманітарної допомоги на ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

У відповідності до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа)

Орган Державної казначейської служби України зобов'язаний стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача. В даному випадку стягнення судових витрат необхідно провести шляхом їх безспірного списання із рахунка Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації надати дозвіл на перереєстрацію автомобіля "Фольксваген" 1999 року випуску (кузов №НОМЕР_1), отриманого інвалідом ОСОБА_5 в якості гуманітарної допомоги, на ОСОБА_1.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У судовому засіданні 01 жовтня 2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У зв'язку з тим, що закінчення строку складення постанови у повному обсязі припадає на вихідний день, постанову складено в повному обсязі 07 жовтня 2013 р. Сторони можуть отримати копію постанови безпосередньо в суді 08 жовтня 2013 р.

Суддя О.П. Скакун