Постанова № 33929336, 18.09.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
826/13631/13-а
Номер документу
33929336
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 вересня 2013 року 12:18 № 826/13631/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Андрієнко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Господарник" до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0002101540 від 30.04.2013 р., №0004071540 від 05.07.2013 р. та №0005001520 від 05.08.2013 р. за участю представників сторін:

від позивача: Ігнатьєва І.В., довіреність № 1, від 16.09.13 р.;

від відповідача: Грищенко І.А., довіреність № 944/10/10-0-34, від 17.09.13 р.,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Господарник", (надалі - позивач), звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Київській області, (надалі - відповідач), про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0002101540 від 30.04.2013 р., №0004071540 від 05.07.2013 р. та №0005001520 від 05.08.2013 р.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у відповідача були відсутні підстави для зміни позивачу розміру орендної плати за землю, встановлене чинним Договором оренди земельної ділянки №222 від 01.05.2004 р. та Угодою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки №222 від 01.05.2004 р. від 01.04.2008 р., а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечувала, просила у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки при визначенні суми орендної плати за землі державної та комунальної власності позивачем невірно застосовано розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що стало причиною заниження податкового зобов'язання з орендної плати за землі державної і комунальної власності за січень-травень 2013 року.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Відповідачем були проведені камеральні перевірки податкової звітності позивача з плати за землю №9001423272 від 21.01.2013 року - за січень-лютий 2013 р., та №9027942834 від 16.05.2013 року - за березень-травень 2013 р., за результатами яких були складені акти про результати камеральної перевірки податкової звітності щодо виявлених помилок (порушень) в податковій звітності по орендній платі за землю з юридичних осіб №462/15-4/30971302 від 19.04.2013 року, №725/15-4/30971302 від 14.06.2013 року та №828/15-4/30971302 від 12.07.2013 року.

Згідно зазначених вище актів перевірки, позивачем у поданих податкових деклараціях з плати за землю №9001423272 від 21.01.2013 року та №9027942834 від 16.05.2013 року допущено арифметичну помилку при визначенні суми податкового зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб за звітний період січень - квітень 2013 року, а саме, статтею 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, а тому ТОВ "Господарник" занижено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю юридичних осіб за січень-лютий 2013 р. - в сумі 12293,78 грн., за березень-квітень 2013 р. - в сумі 10401,34 грн., за травень 2013 р. - в сумі 11489,69 грн.

На підставі зазначених вище актів перевірки відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення: №0002101540 від 30.04.2013 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю юридичних осіб на загальну суму 15367,23 грн., з яких 12293,78 грн. - за основним платежем, а 3073,45 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями; №0004071540 від 05.07.2013 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю юридичних осіб на загальну суму 15602,01 грн., з яких 10401,34 грн. - за основним платежем, а 5200,67 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями; №0005001520 від 05.08.2013 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю юридичних осіб на загальну суму 17234,54 грн., з яких 11489,69 грн. - за основним платежем, а 5744,85 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Судом встановлено, що 01.05.2004 р. між позивачем, як орендарем, та Ірпінською міською радою Київської області, як орендодавцем, укладено Договір оренди земельної ділянки, зареєстрований в Ірпінському міському відділі земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 01.05.2004 р. за №222, (надалі -Договір оренди земельної ділянки від 01.05.2004 р.), відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,3914 га, яка знаходиться в м. Ірпінь, вул. Ленінградська, 6-а. Грошова оцінка земельної ділянки складає 689387,00 грн. Орендна плата за землю складає 16545,29 грн. за рік, та відповідно 1378,77 грн. - за місяць.

З матеріалів справи вбачається, що 01.04.2008 р. між позивачем та Ірпінською міською радою Київської області укладено Угоду про внесення змін до договору орендн земельної ділянки № 222 від 01 травня 2004 року, відповідно до якої річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 8 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 733315,88 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 58665,27 грн. в рік, в тому числі місячна - 4888,77 грн., при цьому вказана сума може змінюватись при умові проведення індексації.

Відповідно до пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено (пп. 271.1.2 п. 271.1 ст. 271 цього Кодексу) -площа земельних ділянок.

Пунктом 286.2 ст. 286 цього Кодексу встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Судом встановлено, що позивачем була подана відповідачу податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік, в якій нормативну грошову оцінку одиниці площі земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації визначено у сумі 227,94 грн., річну суму орендної плати - 71371,57 грн., в т.ч. за січень-грудень - по 5947,63 грн.

Судом також встановлено, що 16.05.2013 р. позивачем була подана відповідачу уточнююча податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік, в якій нормативну грошову оцінку одиниці площі земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації визначив у сумі 704,53 грн., річну суму орендної плати - 82726,17 грн., в т.ч. за січень-грудень - по 6893,85 грн.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем були проведені наступні оплати орендної плати за земельну ділянку згідно Договору оренди земельної ділянки від 01.05.2004 р.: за січень 2013 р. - 5947,88 грн.; за лютий 2013 р. - 5947,63 грн.; за березень 2013 р. - 5947,63 грн.; за квітень 2013 р. - 5947,63 грн.; за 1 кв. 2013 р. - 2838,66 грн.; штрафні санкції за 1 кв. 2013 р. - в сумі 85,16 грн.; за травень 2013 р. - 6893,85 грн., що підтверджується банківськими виписками.

Як вбачається з пояснень представника відповідача, у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності, відповідно, з урахуванням відомостей, наданих Управлінням Держземагенства у м. Ірпені Київської області щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,3914 га в розрахунку 463,51 грн. за кв.м., та з урахуванням витягу №221 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого управлінням Держкомзему у м. Ірпінь 22.04.2013 р., згідно з якою розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,3914 га в розрахунку 704,53 грн. за кв.м., позивач повинен був врахувати оновлену грошову оцінку землі, чого ним зроблено не було, в силу чого у відповідача виникли підстави для донарахування позивачу грошових зобов"язань.з орендної плати за землю з юридичних осіб.

Згідно з нормами п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України, платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (п. 270.1 ст. 270 ПК України).

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (п. 271.1 ст. 271 ПК України).

Згідно п. 288.1 ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

У відповідності до п. 288.2, 288.3 і 288.4 ПК України, платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Одночасно п. 288.7 ст. 288 зазначеного Кодексу визначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу ПК України.

Зокрема, у відповідності до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 289.1 статті 289 цього Кодексу передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Крім того, ст. 15 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. № 161-XIV, визначено, що, однією з істотних умов договору є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно ст. 21 цього Закону, (в редакції, що діяла на час існування спірних правовідносин), під орендною платою розуміється платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін (ст. 23 Закону України "Про оренду землі").

При цьому в ході аналізу змісту Договору оренди земельної ділянки від 01.05.2004 р. судом встановлено, що умовами цього Договору визначено порядок обрахунку суми орендної плати за земельну ділянки з обов'язковим використанням такого показника як нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки.

Таким чином, відповідно до вищевикладених норм Податкового кодексу України, зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням її індексації має безпосередній вплив на збільшення (зменшення) розміру орендної плати за земельні ділянки.

Суд звертає увагу, що відповідно до вимог п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Таким чином, судом встановлено, що розрахунок місячної орендної плати у розмірі 6893,85 грн. в 2013 р. розраховується з наступного: 2757538,88 * 3% : 12 * 1 = 6893,85 грн.

При цьому: розрахунок місячної орендної плати згідно Угоди від 01.04.2008 року про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки № 222 від 01.05.2004 р. (зареєстровано 12.05.2008р. № 398/222) становить 4888,77 грн. розраховується з наступного: 733315,88 * 8% : 12 *1 =4888,77 грн., відтак позивачем не допущено порушень вимог законодавства при обрахунку (декларуванню) та сплаті орендної плати за землю з юридичних осіб за період січень-травень 2013 р.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представником відповідача не доведено правомірність та обґрунтованість прийнятих податкових повідомлень-рішень №0002101540 від 30.04.2013 р., №0004071540 від 05.07.2013 р. та №0005001520 від 05.08.2013 р.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, враховуючи всі наведені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст.ст. 69-71, ст.94, ст. 158-163, ст. ст. 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Господарник" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0002101540 від 30.04.2013 р., №0004071540 від 05.07.2013 р. та №0005001520 від 05.08.2013 р.

3. Судові витрати в сумі 482,03 грн. (чотириста вісімдесят дві гривні три копійки) присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Господарник" (ідентифікаційний номер 30971302) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

З урахуванням положень ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 18.09.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 23.09.2013 р.

Суддя Ю.Т. Шрамко