Головуючий у 1 інстанції - Вінтоняк Н.Д.
Суддя-доповідач - Шишов О.О.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2013 року справа №437/5650/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Шишова О.О., Геращенка І.В., Губської Л.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Луганської міської ради на постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 21 червня 2013 р. у справі № 437/5650/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" до Луганської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із відповідним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що рішенням постійно діючого Третейського суду при асоціації "Юридична група" "Верітас" від 02.07.2007 у справі № 01-19.10/2007 за ТОВ "Фірма "Ахтамар" визнано право власності на торгівельний павільйон загальною площею 85,7 кв. м., що розташований за адресою: м.Луганськ, вул.Оборонная, 28 К. Реєстрація права власності за підприємством була здійснена МКП БТІ м.Луганськ, про що свідчить Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 15.11.2007 за № 166665656. Відповідно до ч.5 ст.120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди. З метою отримання земельної ділянки в оренду. ТОВ "Фірма "Ахтамар" замовив у Луганського комунального землевпорядного підприємства план земельної ділянки, яким було визначено її площу, та погоджено начальником Управління архітектури та містобудування Луганської міської ради. Після чого позивач звернувся на адресу відповідача із клопотанням від 23.03.2012 про видач)- рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 га під розміщений торгівельний павільйон за адресою: м.Луганськ, вул.Оборонная. 28 К. Дане клопотання не було розглянуто у строки, встановлені чинним законодавством, і лише у листопаді 2012 року Луганська міська рада за результатами розгляду клопотання прийняла рішення про відмову у наданні ТОВ "Фірма "Ахтамар" дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без наведення будь-яких причин відмови. Постановою Ленінського районного суду м.Луганська задоволено позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" до Луганської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
З рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою, у якій вказав, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм процесуального права. Вважали, що спір не належить розглядати адміністративного судочинства. Просили скасувати постанову суду першої інстанції та закрити провадження по справі.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до ч. 2 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи. Враховуючи наведене та відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Колегія суддів вважає необхідним при перегляді рішення суду першої інстанції застосувати вимоги частини 1 статті 195 КАС України, яка передбачає, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Луганської міської ради із клопотанням від 23.03.2012 про видачу рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 га під розміщений торгівельний павільйон за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонная, 28 К, з наданням відповідних документів, в тому числі планом земельної ділянки, яким було визначено її площу, та погоджено начальником Управління архітектури та містобудування Луганської міської ради.
Рішенням Луганської міської ради від 27.11.2012 № 30/45 було відмовлено в наданні Товариству з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 га під розміщений торгівельний павільйон за адресою: м.Луганськ, вул. Оборонная, 28 К.
Рішенням постійно діючого Третейського суду при асоціації "Юридична група" "Верітас" від 02.07.2007 у справі № 01-19.10/2007 за ТОВ "Фірма Ахтамар" визнано право власності на торгівельний павільйон загальною площею 85,7 м.2, що розташований за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонная, 28 К.
Реєстрація права власності за підприємством була здійснена МКП БТІ м.Луганськ, про що свідчить Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 15.11.2007 за № 166665656, номер запису 3636 в книзі 30
За таких обставин ТОВ "Фірма "Ахтамар" належить на праві приватної власності нерухоме майно, яке розташовано на землях комунальної власності. Таке право ніким не оспорюється та підтверджено рішенням третейського суду, яке не скасоване.
Відповідно до ч.5 ст.120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.
Згідно зі ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.134 цього Кодексу не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна(будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Частиною третьою ст.124 Земельного кодексу України зазначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено порядок набуття права користування земельними ділянками, в тому числі права оренди для осіб, зазначених у ч.2 та 3 ст.134 цього Кодексу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Частиною 1 статті 122 ЗК України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною 3 статті 123 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З рішення Луганської міської ради вбачається, що відмова у наданні ТОВ «Фірма Ахтамар» була прийнята на підставі витягу № 33 засідання постійної комісії Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин екології та охорони навколишнього середовища від 22.11.2012 року, за результатами розгляду та підсумками голосування.
Ураховуючи, що рішення постійно діючого Третейського суду при асоціації "Юридична група" "Верітас" від 02.07.2007 у справі № 01-19.10/2007 за ТОВ "Фірма Ахтамар" визнано право власності на торгівельний павільйон загальною площею 85,7 м.2, що розташований за адресою: м.Луганськ, вул.Оборонная, 28 К, прийнято під час дії Закону України «Про третейські суди» а саме п.7 ст.6 відповідно до якого третейські суди не можуть розглядати справи, які відповідно до закону підлягають вирішенню виключно судами загальної юрисдикції або Конституційним Судом України, посилання позивача на ч.3 ст.123 Земельного кодексу не є беззаперечною підставою для надання доказу, оскільки незалежно від існування права власності, розташування спірної земельної ділянки повинно відповідати вимогам законів, нормативно-правовим актам, а також генеральним планам населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Пунктом 9 частини 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів вважає, що Луганська міська ради прийняла рішення в межах наданих повноважень та відповідно до законодавства.
Щодо вимог про зобов'язання Луганську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні питання щодо надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Ахтамар» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 га під розміщену частину торгівельного павільйону за адресою: м.Луганськ, вул. Оборонная, 28 к, колегія суддів зазначає, що ці вимоги задоволенню не підлягають у зв'язку з тим, що колегія суддів дійшла до висновку про правомірність прийняття Луганською міською радою від 27.11.2012 № 30/45 та повторно розглядати теж саме питання підстав не має.
Пунктом 4 частини 1 статті 202 КАС України встановлено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції прийнято рішення з порушенням норм матеріального права, тому постанову необхідно скасувати а у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Луганської міської ради на постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 21 червня 2013 р. у справі № 437/5650/13-а - задовольнити частково.
Ленінського районного суду м. Луганська від 21 червня 2013 р. у справі № 437/5650/13-а - скасувати.
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" до Луганської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Луганської міської ради від 27.11.2012 № 30/45 «Про відмову у наданні Товариству з обмеженою відповідальністю «Ахтамар» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 та під розміщену частину торгівельного павільйону за адресою: м.Луганськ, вул. Оборонная, 28 к», зобов'язання Луганську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні питання щодо надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Ахтамар» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 га під розміщену частину торгівельного павільйону за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонная, 28 к - відмовити.
Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення його копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржено безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.
Головуючий О.О.Шишов
Судді І.В.Геращенко
Л.В.Губська