Постанова № 33918289, 09.09.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2013
Номер справи
804/10545/13-а
Номер документу
33918289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2013 р. Справа № 804/10545/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Селянського (фермерського) господарства «ЯНА» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

в с т а н о в и в :

Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Селянського (фермерського) господарства «ЯНА», в якій просило стягнути з відповідача на користь позивача адміністративно-господарські санкції у сумі 31193,18 грн., а також пеню за порушення термінів сплати цих санкцій у сумі 6,24 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначалося, що відповідач на виконання вимог ст.20 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон № 875-ХІІ), як юридична особа, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, повинен був сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на цьому підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, проте, відповідач означені вимоги закону не виконав, тому позивач просить стягнути суму вказаних адміністративно-господарських санкцій з нарахованою за їх несвоєчасну сплату пенею в судовому порядку.

Позивач про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, проте у судове засідання його представник не з'явився, але надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, а також надав документи, витребувані ухвалою суду від 09.08.2013 року.

Відповідач пред'явлений адміністративний позов не визнав, подав на нього письмові заперечення, в яких посилався на те, що СФГ «ЯНА» до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів дійсно був поданий звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік (Форма №10-ПІ), однак із помилково вказаною у ньому невірно розрахованою кількістю інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону №875-ХІІ (рядок 3) - замість 4 осіб, було вказано 3 особи. Крім того у цьому звіті помилково було вказано і середньооблікову кількість штатних працівників, яким згідно чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 2) - замість 4 осіб, які фактично працювали в СФГ«ЯНА» протягом 2012 року, було вказано 3 особи. При цьому, після проведення позивачем невиїзної перевірки стану виконання ст.19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ СФГ «ЯНА» та отримання відповідачем складеного за результатами цієї перевірки акту №129 від 26.03.2013 року, в якому було вказано на вищенаведені помилки у звіті за Формою №10-ПІ за 2012 рік, відповідачем було повторно подано уточнюючий звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік із зазначенням вірної кількості інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону №875-ХІІ (4 особи), та вірної середньооблікової кількості штатних працівників, яким згідно чинного законодавства встановлена інвалідність (4 особи). Отже, відповідачем, відповідно до вимог ст.19 Закону України № 875-ХІІ та нормативу щодо працевлаштування інвалідів, було створено 4 робочих місця для їх працевлаштування, які фактично були зайняті 4 інвалідами у 2012 році. Наведене підтверджується поданими відповідачем за 2012р. до органу доходів та зборів (до Східно-Дніпровської МДПІ) податковим розрахунком сум, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 2012 рік, а також до органу Пенсійного фонду - звітом про суми нарахованої забортної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік, з яких вбачається, що означена звітність подана із зазначенням у ній 4 працевлаштованих інвалідів. Таким чином, СФГ «ЯНА» дотримано норматив, встановлений ст.19 Закону України №875-ХІІ, а, отже, адміністративно-господарські санкції до нього не повинні застосовуватися і пеня також не має бути нарахована.

Представники відповідача з'являлися до суду 29.08.2013р. та 06.09.2013р. і брали участь у судових засідання з розгляду цієї справи, що відбувалися у вказані дати. Під час судових засідань представники відповідача також заперечували проти задоволення пред'явленого позову, посилаючись на вищенаведені обставини.

У судове засідання 09.09.2013 року представник відповідача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження та додаткові докази у справі.

Зважаючи на приписи ч.4 ст.122 та ч.6 ст.128 КАС України, суд розглянув дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами, оскільки не вбачає потреби заслуховувати свідків та експертів.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

За змістом статті 19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів. Зокрема, означеною статтею визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно ч.3 ст.18 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Датою надходження звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів вважається дата подання роботодавцем звіту до відділення Фонду, а у разі надсилання його поштою - дата на поштовому штемпелі.

Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Частиною першою статті 20 Закону № 875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Згідно частини 2 цієї статті порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

При цьому адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Законом України від 25 червня 1991 року № 1251-XII «Про систему оподаткування», а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

Разом з тим відповідно до частини першої статті 218 ГК підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Судом встановлено, що Селянським (фермерським) господарством «ЯНА» (код ЄДРПОУ 21897081) було подано до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт за Формою №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, відповідно до якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача фактично за 2012 рік складає 88 осіб, з яких середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 3 особи, при цьому кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону №875-ХІІ, протягом звітного періоду має становити - 3 особи (а.с.4).

Також у вказаному звіті значиться, що фонд оплати праці штатних працівників у 2012 році складає 2745,00 тис. грн., а середньорічна заробітна плата штатного працівника за цей період становить 31193,20 грн.

Означений звіт поданий відповідачем 28.02.2013 року.

При цьому 26.03.2013р. Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів була проведена перевірка стану виконання ст.19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ СФГ «ЯНА».

За результатами проведеної перевірки складений акт №129 від 26.03.2013 року, яким встановлено, що відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, невірно розрахований норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, невірно розрахована середньорічна заробітна плата штатного працівника та не нарахована сума адміністративно-господарських санкцій (а.с.8).

Висновок позивача про те, що відповідачем невірно розраховано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів обґрунтований тим, що у відповідності до ст.19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця (при розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення), тому, враховуючи, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача фактично за 2012 рік складала 88 осіб, чотирьохвідсотковий норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 4 особи (88*4%=3,52, але округлюється до 4).

Таким чином, суд погоджується з висновком позивача про те, що чотирьохвідсотковий норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в СФГ «ЯНА» складає 4 особи.

Разом з тим, судом встановлено, що СФГ «ЯНА» після отримання акту перевірки №129 від 26.03.2013 року було здійснено перевірку даних, зазначених у звіті за Формою №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік та виявлено, що відповідачем, крім іншого, також помилково було вказано у цьому звіті середньооблікову кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, і які протягом 2012 року фактично працювали в СФГ(замість 4 осіб було помилково вказано 3 особи).

При цьому відповідач погодився з позицією позивача відносно того, що СФГ «ЯНА» було невірно розраховано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів невірно розраховано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів і чотирьохвідсотковий норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в СФГ «ЯНА» має становити 4 особи.

У зв'язку із наведеними обставинами 01.04.2013р. СФГ «ЯНА» було подано до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів уточнюючий звіт за 2012 рік за Формою №10-ПІ, в якому зазначалося, що середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, складає 4 особи, а кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону № 875-ХІІ, протягом звітного періоду складає 4 особи (а.с.17).

На підтвердження того, що відповідачем помилково було зазначено у звіті за Формою №10-ПІ від 28.02.2013 року кількість працевлаштованих інвалідів - 3 особи, а фактично їх кількість становить 4 особи, СФГ «ЯНА» разом із уточнюючим звітом за 2012 рік за Формою №10-ПІ надало Дніпропетровському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів копії документів, які свідчать про дійсну кількість працевлаштованих інвалідів, а саме:

- виписки з наказів про прийняття на роботу осіб, яким встановлена інвалідність, а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4;

- копії пенсійних посвідчень, що підтверджують наявність встановленої цим особам інвалідності;

- копії трудових книжок із відповідними записами щодо прийняття на роботу означених інвалідів;

- довідки про доходи ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4;

- копії з Книги нарахування заробітної плати із зазначенням про нарахування ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 протягом 2012 року заробітної плати (а.с.20-63).

Уточнюючий звіт за 2012 рік за Формою №10-ПІ та додані до нього документи, відповідно до поштового повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, були отримані уповноваженою особою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - Дзюбою - 08 квітня 2013 року, однак жодних пояснень з цього приводу позивачем до суду надано не було (а.с.19).

Означені вище докази також були надані відповідачем до суду.

Так, з виписок з наказів про прийняття на роботу №22 від 01.07.2005р., №25 від 15.07.2005р., №12 від 20.02.2012р. та №23 від 04.07.2005р. вбачається, що ОСОБА_1 (код ІНН НОМЕР_1), ОСОБА_2 (код ІНН НОМЕР_2), ОСОБА_3 (код ІНН НОМЕР_3) та ОСОБА_4 (код ІНН НОМЕР_4) були прийняті на роботу до СФГ «ЯНА» 01.07.2005р., 15.07.2005р., 20.02.2012р. та 04.07.2005р. відповідно. Означене також підтверджено відповідними записами в трудових книжках цих осіб, копії з яких містяться в матеріалах справи (а.с.21-24,32-35).

Згідно довідки до акту огляду МСЕК Серії 10 ААА №001359 від 11.03.2010р. ОСОБА_2 встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково, а у відповідності до пенсійного посвідчення НОМЕР_5 Серії НОМЕР_6, виданого30.03.2010р., він отримує пенсію по інвалідності (ІІІ група) (а.с.27-28).

Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК Серії 10 ААА №567037 від 17.01.2012р. ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності до 01.02.2014р. (а.с.29).

Згідно довідки до акту огляду МСЕК Серії 10 ААА №566886 від 01.12.2011р. ОСОБА_4 встановлено ІІІ групу інвалідності до 01.12.2012р., при цьому у відповідності до довідки до акту огляду МСЕК Серії 10 ААБ №020528 від 04.12.2012р. йому продовжено ІІІ групу інвалідності до 01.12.2013р. (а.с.30).

Як вбачається з пенсійного посвідчення НОМЕР_7 Серії НОМЕР_8, ОСОБА_3 довічно призначено пенсію по інвалідності (ІІІ група з дитинства) (а.с.31).

Отже, ці чотири особи протягом 2012 року мали статус інвалідів і були працевлаштовані до СФГ «ЯНА».

Факт отримання ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 заробітної плати протягом 2012 року у зв'язку із роботою в СФГ «ЯНА» підтверджується довідками про доходи цих осіб, а також витягами з Книги нарахування заробітної плати відповідача за 2012р. (а.с.36-63).

При цьому, слід зазначити, що прийняття на роботу інваліда ОСОБА_6 відповідно до наказу було здійснено 20.02.2012 року, а його звільнення з посади за згодою сторін на підставі наказу №82 від 19.11.2012 року - 19.11.2012 року.

Разом з тим, відповідачем на виконання приписів ч.3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ до Межівського районного центра зайнятості направлений гарантійний лист від 23.11.2012 року за вих.№174 щодо працевлаштування ОСОБА_3, який на той час знаходився на обліку в центрі зайнятості, з початком весняно-польових робіт (а.с.84). Крім того 06.03.2013 року відповідачем було поданий звіт за Формою №5-ПН про прийнятих працівників до Межівського районного центру зайнятості, в якому зазначалося про прийняття на роботу ОСОБА_3 на підставі наказу №9 від 04.03.2013 року.

Також слід зазначити, що СФГ «ЯНА» були подані до Східно-Дніпровської МДПІ Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за І, ІІ, ІІІ та ІV квартали 2012 року, які, згідно наданих до справи копій квитанцій, були прийняті податковим органом (подання звітів в електронному вигляді згідно вимог чинного податкового законодавства і їх прийняття підтверджуються відповідними квитанціями), а, отже, підтверджують факт звітування відповідачем за чотирьох працевлаштованих осіб - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.85-92).

Крім того відповідачем за кожний календарний місяць 2012 року були подані до органу Пенсійного фонду України звіти про суми нарахованої забортної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за формою №Д4, в яких також відображено відомості про працевлаштованих протягом 2012 року в СФГ «ЯНА» ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.93-142).

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем було дотримано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році, а при звільненні одного з них за згодою сторін (ОСОБА_3) 19.11.2012 року, у цьому ж місяці повідомлено про це Межівський районний центр зайнятості та направлено до нього гарантійний лист від 23.11.2012 року за вих.№174 щодо працевлаштування ОСОБА_3, який на той час знаходився на обліку в центрі зайнятості, з початком весняно-польових робіт, а, отже, вжито всіх залежних від підприємства заходів щодо забезпечення робочих місць для осіб, яким встановлена інвалідність.

Зважаючи на те, що відповідачем дотримано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, а також було доведено факт вжиття ним всіх необхідних заходів, передбачених законодавством та спрямованих на недопущення правопорушення у сфері господарювання, що в розумінні ст.218 ГК виключає притягнення останнього до відповідальності за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, суд приходить до висновку про те, що адміністративно-господарські санкції були застосовані до відповідача неправомірно, а, отже, неправомірно було нараховано і пеню за порушення термінів їх сплати, тому позовні вимоги про їх стягнення з СФГ «ЯНА» задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

п о с т а н о в и в :

У задоволенні адміністративного позову Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Селянського (фермерського) господарства «ЯНА» - відмовити у повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.М. Турова