ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" вересня 2013 р. м. Київ К/9991/75943/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
при секретарі Браславській А.В.
за участю представників сторін:
позивача - Сульженка А.В.
відповідача-3 - Литвиненка С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби та Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби
на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.11.2012
та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02.10.2012
у справі № 2а/0570/10307/2012
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС»
до 1. Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби,
2. Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області,
3. Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби
про стягнення з Державного бюджету України пені на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» звернулось до суду з позовом про стягнення з Державного бюджету України пені на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за липень 2011 року в сумі 315 595,05 грн., за жовтень 2011 року в сумі 431 819,19 грн., за листопад 2011 року в сумі 375 498,19 грн., у зв'язку з несвоєчасним перерахуванням надмірно сплаченого позивачем податку на додану вартість.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02.10.2012, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.11.2012, позов задоволено; стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» пеню за прострочення бюджетного відшкодування податку на додану вартість: за липень 2011 року в сумі 315 595,05 грн., за жовтень 2011 року в сумі 431 819,19 грн., за листопад 2011 року в сумі 375 498,19 грн.
В касаційних скаргах відповідач-1 та відповідач-3 просять скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Крім того, представником відповідача-3 в судовому засіданні подано клопотання про заміну відповідача із Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби, у зв'язку із реорганізацією на правонаступника - Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів.
Відповідно до ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Суд касаційної інстанції, розглянувши заявлене клопотання, дійшов висновку про його задоволення.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстацій, ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» є юридичною особою з 21.10.2005, здійснює свою діяльність згідно статуту (нова редакція), затвердженого загальними зборами учасників згідно протоколу від 09.09.2011 № 44. Ідентифікаційний код юридичної особи - 33853132.
З моменту реєстрації по 16.01.2012 ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» перебувало на податковому обліку у Горлівській ОДПІ, а згідно з наказом Державної податкової адміністрації у Донецькій області від 16.01.2012 № 14, з 17.01.2012 перебуває на податковому обліку в СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку.
Позивачем надано до Горлівської ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість за липень, жовтень та листопад 2011 року.
Разом з цими податковими деклараціями з податку на додану вартість позивачем надані уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, розрахунки сум бюджетного відшкодування та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування: за липень 2011 року в сумі 7 461 733 грн., за жовтень 2011 року в сумі 10 592 527 грн., за листопад 2011 року в сумі 10 163 832 грн.
У зв'язку з отриманням зазначених податкових декларацій, Горлівською ОДПІ проведені відповідні документальні перевірки позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, за результатами яких Горлівською ОДПІ підтверджені заявлені суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Разом з тим, у зв'язку з неотриманням з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку на додану вартість у встановлені строки, позивачем були вжитті заходи щодо стягнення бюджетного відшкодування ПДВ, в результаті яких бюджетне відшкодування з податку на додану вартість отримано лише 27.06.2012, у зв'язку з чим строк заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість перед ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» склав: за листопад 2011 року - 166 днів, за жовтень 2011 року - 160 днів, за листопад 2011 року - 145 днів.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Отже, нормами Податкового кодексу України прямо закріплена відповідальність держави за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість. Зазначена норма є імперативною та не має будь-яких виключень.
Оскільки, матеріалами справи встановлено, що надмірно сплачений податок на додану вартість позивачу з Державного бюджету України відшкодовано з порушенням встановлених законодавством строків, тому висновок судів попередніх інстанцій про наявність підстав для нарахування пені за прострочення такого строку є правомірним.
Враховуючи викладене, відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційні скарги відповідача-1 та відповідача-3 - необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Допустити заміну по даній справі відповідача-3 - Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби її правонаступником - Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів.
Касаційні скарги Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби та Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів залишити без задоволення.
Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.11.2012 та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02.10.2012 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)В.В. Кошіль Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)О.А. Моторний