ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2013 року Справа № 2-а-8631/11/1916
Номер провадження 8-а/608/30/2013
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :
головуючої судді Коломієць Н. З.
з участю секретаря Слободяна А. Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про стягнення заборгованості та зобовязання вчинити нарахування і виплату додаткової пенсії та доплати, як постраждалому четвертої категорії від Чорнобильської катастрофи,-
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2011 року позивачка ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про стягнення заборгованості та зобовязання здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії як постраждалому 4 категорії від Чорнобильської катастрофи.
В позовній заяві вона зазначила, що є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції четвертої категорії, їй призначена пенсія, яку відповідач виплачує менше передбаченого розміру, встановленого чинним законодавством. ОСОБА_1 вважає, що відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) має право на отримання доплати до пенсії як непрацюючий пенсіонер в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, тоді як виплата здійснювалась у сумі 5,20 гривень щомісячно. Не відповідає також вимогам ч. 3 ст. 51 Закону нарахування і виплата додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, оскільки особам, віднесеним до 4-ї категорії, така додаткова пенсія призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється на рівні прожиткового мінімуму та не може будь-яким чином обмежуватися.
Позивачка ОСОБА_1 просила зобовязати управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі здійснити перерахунок доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 39, 51, ч. 3 ст. 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік або іншим відповідним законодавством.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, про розгляд справи повідомлена належним чином через оголошення в пресі.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області в судове засідання не зявився, від відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника та про стягнення з позивача витрат, понесених за дачу оголошення в пресі.
Суд, дослідивши письмові докази в справі, приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з таких мотивів.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є потерпілою 4 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням громадянки, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серії В-П № 499555, виданим 02 липня 2008 року Тернопільською обласною держадміністрацією.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 51 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.
З відповіді управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі вбачається, що позивачці ОСОБА_1 доплата до пенсії виплачувалась в сумі 5,20 гривень щомісячно згідно постанови Кабінету Міністрів України № 836 Про компенсаційні виплати особам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи. Тобто така доплата проводилась не на рівні мінімальної заробітної плати, як це передбачено Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, позивачу виплачувалась у розмірі 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, яким внесені зміни до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" саме в частині встановлення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 836 у 1996 році розмір щорічної допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженим споживанням продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства та допомога громадянам, які являються пенсіонерами, не змінювався і не відповідає розміру, встановленому іншими законами України.
Оскільки, ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягають саме норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та законодавство щодо розмірів мінімальних заробітних плат, а не постанова Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 26.07.96 р. № 836. Розмір мінімальної заробітної плати визначається Законом України про державний бюджет на відповідний рік і цей розмір береться до розрахунку на момент виплати доплати.
Дія положення ст. 39 даного Закону була зупинена Законом України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет на 2007 рік і визначено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Проте рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року внесення таких змін до Закону визнано неконституційним, оскільки не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Станом на 2007 рік ч. 3 ст. 51 Закону передбачала, що особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком. З 1 січня 2008 року внесено зміни до ст. 51 Закону в частині встановлення додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю особам, віднесеним до 4 категорії, в розмірі 5 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Згідно рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з обєктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватись окремі закони. Тому внесення змін до ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи вказаним рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином, зміни внесені до ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи припинили свою чинність з 22 травня 2008 року.
Вищезазначеним рішенням Конституційного Суду України визначено, що воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Згідно витягу за результатами пошуку по центральному сховищу даних центральної підсистеми Гарт - ЦП глобальної автоматизованої інформаційної системи Гарт Державної прикордонної служби України, наданого управлінням Служби безпеки України в Тернопільській області за № 69/14-7214 від 10.09.2013 року, ОСОБА_1 перебувала за кордоном у періоди з 21 травня 2006 року по 02 травня 2011 року, з 02 червня 2011 року по 05 червня 2013 року та з 19 червня 2013 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою 07 квітня 2011 року. В даний період часу і протягом шести місяців до вказаної дати вона перебувала за межами України. А тому суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не має права на виплату щомісячної грошової доплати як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 15 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 22, 46, 48, 64, 92, 95, 124 Конституції України, ст.ст. 39, 51, ч. 3 ст. 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, п. 4 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" відповідно до Закону України Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року, ст.ст. 2, 71, 99, 158, 159, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про стягнення заборгованості та зобовязання здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії як постраждалому 4 категорії від Чорнобильської катастрофи за безпідставністю позовних вимог.
Стягнути з ОСОБА_1, жительки смт. Заводське вул. Галицька, 18/9 Чортківського району Тернопільської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серії МС 295685, виданий 22 травня 1998 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області в користь управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі - 137 (сто тридцять сім) гривень 50 копійок за опублікування оголошення в газеті «Свобода» від 18 вересня 2013 року №75 (2805) на р/р 25606354302397, МФО 338545, ін. код 21156338.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Львівському апеляційному адміністративному суду через Чортківський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя:
ОСОБА_4