10.09.2013
Справа 2011/21039/2012
Провадження 2-а/638/21039/13
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2013 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду міста Харкова Цвіра Д.М. розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні Дзержинського районного суду міста Харкова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова про захист прав людини та основоположних свобод , -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з адміністративний позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова про захист порушеного права з 24.06.2011 р. в якому просила визнати бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії такою, що порушує її права як людини передбачені Протоколом № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ETS № 9) та Протоколом № 12 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (ETS № 177)
На адресу відповідача направлено копію ухвали про відкриття скороченого провадження, копію позовної заяви та додані до неї документи.
Відповідач письмові заперечення до позову надав 05.09.2013 р.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України суд, розглянувши адміністративну справу в межах позовних вимог, на підставі вивчених документів, які є у справі, вважає, що позов необґрунтований і не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова та отримує пенсію (яка призначена 05.10.2006 р.) за віком зі зниженням пенсійного віку згідно з Законом України «Про зайнятість населення» та з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення» при загальному стажі 33 роки 7 місяців 28 днів.
Позивач 07.07.2011 р. звернулась до УПФУ про перерахунок пенсії від стажу роботи та заробітної плати. Оскільки, згідно з підпунктом 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 перерахунок пенсії у 2011 р. проводився із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн) тому, при перерахунку пенсії від стажу роботи та заробітної плати з 01.07.2011 р. загальний розмір пенсії зменшився з 1296 грн. 47 коп. на 1291 грн. 45 коп. і позивачу з 01.07.2011 р. на підставі її згоди було проведено перерахунок пенсії від стажу роботи. Після перерахунку загальний стаж роботи позивача склав 37 років 9 місяців 27 днів.
Перерахунок пенсій у звязку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування № 1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
За змістом ч. 1 ст. 40 Закону - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Підпунктом б підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину 4 статті 42 Закону № 1058-IV викладено в новій редакції: У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Між тим, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказане положення Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України - Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення ст. 42 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року № 1058-IV в їх первинній редакції.
Отже, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян п. п. 3 п. 11 якої визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція ч. 4 ст. 42 Закону в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, яка визнана неконституційною.
Отже, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року № 1058-IV та постанова Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року, які регулюють спірні правовідносини.
При цьому, умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-ІV.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні.
Крім того, не підлягає застосуванню для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам і середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону вказаний показник застосовується для обчислення пенсії.
Однак, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону - перерахунок пенсії здійснюється виключно із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
У звязку з викладеним суд вважає дії відповідача при перерахунку пенсії позивачу такими, що відповідають вимогам діючого законодавства, а позов ОСОБА_1 таким, що підлягає відмові в повному обсязі.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 2, 11, 17. 18, 87, 94, 99, 100,122,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова про захист прав людини та основоположних свобод в і д м о в и т и.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання стороною її копії, шляхом подачі до Апеляційного адміністративного суду Харківської області через Дзержинський районний суд міста Харкова апеляційної скарги.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після спливу вказаного строку на її оскарження.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя: