Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2013 р. Справа №805/11125/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-45
Донецький окружний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Хохленкова О.В.
за участю секретаря судового засідання Проніна Д.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду позовну заяву Донецького обласного військового комісаріату в інтересах Пролетарсько-Будьонівського ОРВК м. Донецьку до Головного управління юстиції у Донецькій області Управління державної виконавчої служби відділу примусового виконання рішень про визнання постанови про накладення штрафу ВП № 37638467 від 20.06.2013 р. неправомірною та її скасування,
за участю:
представника позивача: Теплякова І.О.
представника відповідача: не з'явився,
ВСТАНОВИВ :
Донецький обласний військовий комісаріат в інтересах Пролетарсько-Будьонівського ОРВК м. Донецьку (далі по тексту - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління юстиції у Донецькій області Управління державної виконавчої служби відділу примусового виконання рішень про визнання постанови про накладення штрафу ВП № 37638467 від 20.06.2013 р. неправомірною та її скасування.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 20.06.2013 року відповідачем винесено постанову ВП № 37638467 про накладання штрафу на Донецький обласний військовий комісаріат у розмірі 1360,00 грн. за невиконання наказу № 52/509 виданого 16.07.2012 р. Господарським судом м. Києва про зобов'язання Донецького обласного військового комісаріату в особі Пролетарсько-Будьонівського об'єднаного районного військового комісаріату звільнити адміністративний будинок розташований за адресою: м. Донецьк, вул. Робсп'єра 43. Позивач вважає постанову про накладання штрафу ВП № 37638467 від 20.06.2013 р. неправомірною. Просив суд визнати неправомірною та скасувати постанову про накладання штрафу від 20.06.2013 р. ВП № 37638464.
В судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позову.
Представник відповідача в судове засідання двічі не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомив. Просив суд розглянути справу без його участі. Письмових заперечень на позовну заяву не надав.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи і матеріали виконавчого провадження, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження".
Згідно статтею 1 зазначеного Закону виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Відповідно до статті 2 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Статтею 3 Закону України "Про державну виконавчу службу" передбачено, що органами державної виконавчої служби є : Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок по примусовому виконанню рішень.
Донецький обласний військовий комісаріат - юридична особа, код ЄДРПОУ 08301764.
На підставі наказу про зобов'язання Донецького обласного військового комісаріату в особі Пролетарсько-Будьонівського об'єднаного військового комісаріату звільнити адмінбудинок № 52/509 від 16.07.2012 р. виданого Господарським судом м. Києва, відкрито виконавче провадження.
11.06.2013 р. відповідачем будо винесено вимогу державного виконавця №7/175-13П в порядку ст.. 5,11 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої Головне Управління юстиції Донецької області Управління Державної виконавчої служби Відділу примусового виконання рішень вимагає від позивача здійснити належне виконання наказу № 52/509 виданого 16.07.2012 Господарським судом м. Києва. Виконати рішення суду у повному обсязі до 19.06.2013 р., про що негайно повідомити державного виконавця за факсом 335-71-27 та поштою (а.с.16).
20.06.2013 р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області, керуючим ст. 11, 89 Закону України «Про виконавче провадження» було винесено постанову про накладання штрафу за невиконання наказу № 52/509 виданого 16.07.2012 р. Господарським судом м. Києва (а.с.15).
На вимогу головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області від 11.06.2013 р. № 7/175-13П позивачем було надано відповідь №308 від 18.06.2013 року відповідно до якої вбачається, що Донецьким ОВК проводиться робота щодо можливості передислокації Пролетарсько-Будьонівського ОРВК м. Донецьк на нове місце дислокації. Неодноразово направлено запити до вищестоящого командування для термінового вирішення даного питання. Відповідно до Розпорядження тимчасово виконуючого обов'язки начальника штабу Сухопутних військ Збройних Сил України № 116/2/2/7105 від 14.06.2013 р. 13.06.2013 р. під керівництвом першого заступника Міністра оборони України відбулася службова нарада з питань завершення у 2013 р. реформування системи військових комісаріатів, де було вирішено питання щодо переміщення Пролетарсько-Будьонівського ОРВК м. Донецьку на фонди Петровсько-Куйбишевського ОРВК м. Донецьку строком до 30.12.2013 р. Це пов'язано з тим, що на зазначені цілі необхідно виділення відповідних бюджетних коштів у розмірі 300000 грн. (а.с.7).
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року № 606-XIV (далі - Закон № 606) передбачено, що виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Статтею 11 Закону № 606 передбачено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ст. 89 Закону № 606 у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Тобто обов'язковою підставою для винесення постанови про накладення штрафу на боржника за невиконання ним у встановлений державним виконавцем строк рішення, є її невиконання без поважних причин, що підлягає встановленню.
Відповідно до п. 1 Положення про військові комісаріати військовий комісаріат є місцевим органом військового управління, який утворюється та ліквідується наказами Міністра оборони України та фінансується за рахунок Державного бюджету України. Військові комісаріати підпорядковуються командувачам військ відповідних оперативних командувань, начальникам відповідних територіальних управлінь. Загальне керівництво військовими комісаріатами і контроль за їх діяльністю здійснює командування Сухопутних військ через штаби оперативних командувань, територіальних управлінь, яке узгоджує основні питання діяльності військових комісаріатів з Генеральним штабом.
З викладеного вбачається, що Донецький обласний військовий комісаріат повністю підпорядковується вищестоящому керівництву у питаннях організації та діяльності роботи військових комісаріатів на місцях.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач проводить роботу щодо можливості передислокації Пролетарсько-Будьонівського ОРВК м. Донецьк на нове місце дислокації.
Так, позивачем були надіслані запити до вищестоящого командування для термінового вирішення даного питання: № 39 від 24.01.2013 року (а.с.24-25) та № 63 від 07.02.2013 року (а.с.22-23) та телеграма яка була спрямована командувачу Південного оперативного командування (а.с.8).
Також, з проханням надати допомогу у вирішенні проблемного питання стосовно будівлі Пролетарсько-Будьонівського ОРВК м. Донецьк позивач звертався також листом № 42 від 24.01.2013 року на ім'я голови Донецької міської ради Лукянченка О.О. (а.с.20-21).
Відповідно до розпорядження тимчасово виконуючого обов'язки начальника штабу Сухопутних військ Збройних Сил України від 14.06.2013 року № 116/2/2/7105, 13.06.2013 року під керівництвом першого заступника Міністра оборони України відбулась службова нарада з питань завершення у 2013 році реформування системи військових комісаріатів. На даній нараді було вирішено питання щодо переміщення Пролетарсько-Будьонівського ОРВК м. Донецьк на фонди Петровсько-Куйбишевського ОРВК м. Донецьк строком до 30.12.2013 року.
На зазначені цілі необхідно виділення відповідних бюджетних коштів у розмірі 300 000, 00 грн. (а.с.11).
Однак, як зазначив представник позивача у судовому засіданні, на даний час кошти для переміщення Пролетарсько-Будьонівського ОРВК м. Донецьк на фонди Петровсько-Куйбишевського ОРВК м. Донецьк не надійшли. В результаті чого Донецький обласний військовий комісаріат не може здійснити переміщення у строки, які були встановлені вищевказаною вимогою відповідача.
Отже, Донецький обласний військовий комісаріат в межах своїх повноважень вчинив всі необхідні дії для виконання вказаного наказу господарського суду та як вбачається з наведеного вище, наказ не було виконано позивачем з поважних причин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Донецький обласний військовий комісаріат не ухилявся від виконання наказу № 52/509, виданого Господарським судом м. Києва 16.07.2012 року, та вимоги головного державного виконавця від 01 червня 2013 року.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що у даній справі відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення, тому задовольняє адміністративний позов у повному обсязі.
Отже, позовні вимоги Донецького обласного військового комісаріату в інтересах Пролетарсько-Будьонівського ОРВК м. Донецька до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про визнання неправомірною та скасування постанови про накладання штрафу ВП № 37638467 від 20.06.2013 року підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.8-11, 94, 112, 158-163,181 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Донецького обласного військового комісаріату в інтересах Пролетарсько-Будьонівського ОРВК м. Донецьку до Головного управління юстиції у Донецькій області Управління державної виконавчої служби відділу примусового виконання рішень про визнання постанови про накладення штрафу ВП № 37638467 від 20.06.2013 р. неправомірною та її скасування, задовольнити повністю.
Визнати неправомірною та скасувати постанову державного виконавця про накладення штрафу ВП № 37638467 від 20.06.2013 р.
Стягнути на користь Донецького обласного військового комісаріату з Державного бюджету України сплачений ним судовий збір в розмірі 114 грн. 70 коп.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті та її вступну та резолютивну частину проголошено в судовому засіданні 02 жовтня 2013 року в присутності представника позивача.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 04 жовтня 2013 року.
Суддя Хохленков О.В.