ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2013 р. Справа № 804/9112/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Центрторг-Агро» про стягнення податкового боргу у розмірі 7 689, 47 грн., -
ВСТАНОВИВ:
05.07.2013 року Східно-Дніпровська об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби України звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Центрторг-Агро» про стягнення податкового боргу у розмірі 7 689, 47 грн.
Ухвалою суду від 30.08.2013 року було відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду від 17.09.2013 року було замінено первинного позивача - Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби України її правонаступником - Східно-Дніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у зв'язку із несвоєчасною сплатою за відповідачем рахується податковий борг зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності з юридичних осіб у сумі 7 689, 47 грн. Вимогою від 01.10.2012 року форми «Ю» за № 45 відповідача було повідомлено про утворення податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб. Однак, конверт із поштовим вкладенням повернувся на адресу позивача.
Просить суд: стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Центрторг-Агро» (ідентифікаційний код юридичної особи - 32575961) на користь Державного бюджету України податковий борг з орендної плати з юридичних осіб у сумі 7 689, 47 грн. (сім тисяч шістсот вісімдесят дев'ять гривень 47 копійок).
У судове засідання сторони не з'явились належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справ.
Від представника позивача надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі.
З адреси відповідача, вказаної відповідно даних позовної заяви та оригіналу Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, повернувся конверт із поштовим вкладенням.
Так, відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що поштове відправлення є врученим належним чином.
У відповідності до положень ч. 6 ст. 128 КАС України суд ухвали рішення про розгляд клопотання в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.
Аналіз матеріалів справи показує, що 26.09.2003 року державним реєстратором Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області було проведено державну реєстрацію юридичної особи - Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Центрторг-Агро» (ідентифікаційний код юридичної особи - 32575961). Це підтверджується оригіналом Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Юридична особа є платником окремих видів податків та обліковується в Східно-Дніпровській об'єднаній державній податковій інспекції за неосновним місцем обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Частиною 1 п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Судом встановлено, що відповідачем було надано Східно-Дніпровській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області податкові декларації з орендної плати з юридичної особи за земельні ділянки державної або комунальної власності, а саме: податкова декларація № 9005489387 від 15.02.2012 року, податкова декларація № 9005490452 від 15.02.2012 року, податкова декларація № 9005637974 від 16.02.2012 року.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року, № 161-ХІV (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), у разі якщо договором оренди земельної ділянки передбачено використання нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, пов'язані з цим витрати покладаються на орендаря, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтями 1, 21 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. А орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів.
Згідно вимог ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Так, між відповідачем та Покровською райдержадміністрацією було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Покровська райдержадміністрація надає, а Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Центрторг-Агро» приймає у строкове платне користування земельну ділянку із земель промисловості для виробничих цілей, яка знаходиться на території Покровської селищної ради, об'єкт оренди - земельна ділянка під забудовою - 0, 2505 га, під проїздами та майданчиками - 2, 9788 га, загальною площею - 3, 2293 грн. Згідно умов договору орендна плати вноситься орендарем за кожний місяць до 5 числа послідуючого місяця і складає - 128, 03 грн. строком до 10.05.2055 року.
Так, станом на 25.06.2013 року за відповідачем рахується податковий борг з орендної плати з юридичних осіб за земельні ділянки державної або комунальної власності у розмірі - 7 689, 47 грн., в томі числі за основним платежем - 7 581, 554 грн., пеня нарахована за несвоєчасну сплату у розмірі - 107, 93 грн.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Положення пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачають, що пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до вимог пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, пеня нараховується, зокрема, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається, в тому числі, при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Так, відповідач у добровільному порядку не сплатив самостійно визначеної суми податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб, тому позивачем була нарахована пеня у розмірі - 107, 93 грн.
Положеннями ст. 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, орган державної податкової служби надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Отже, у зв'язку із несвоєчасною сплатою узгоджених сум податкового зобов'язання позивачем було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 01.10.2012 року за № 45 на суму 4 503, 28 грн., яку було надіслано на адресу відповідача, проте конверт із поштовим вкладенням повернувся до податкового органу. У відповідності до положень ст. 58 Податкового кодексу України вважається, що вимога є врученою належним чином. Тому, станом на 25.06.2013 року загальна сума податкового боргу відповідача становить - 7 689, 47 грн.
Крім того, представник позивача надав суду копію ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 25.04.2013 року, відповідно до якої заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Твін Трейдінг», м. Дніпропетровськ до боржника - Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Центрторг-Агро» про порушення справи про банкрутство - залишено без розгляду.
Підпунктом 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Суд, приймаючи до уваги вищевикладене та, враховуючи, що на час розгляду справи податковий борг відповідачем не сплачено в добровільному порядку, відповідних доказів не надано суду, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, тому підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Центрторг-Агро» про стягнення податкового боргу у розмірі 7 689, 47 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Центрторг-Агро» (ідентифікаційний код юридичної особи - 32575961) на користь Державного бюджету України податковий борг з орендної плати з юридичних осіб у сумі 7 689, 47 грн. (сім тисяч шістсот вісімдесят дев'ять гривень 47 копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя А.Ю. Рищенко