Копія
Справа № 822/3637/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2013 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріТимчишину В. М. за участі:позивача та представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області про скасування вимоги №Ф-2205 від 03.06.2011 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, в якому з урахуванням уточнення позовних вимог, просить скасувати вимогу про сплату боргу №Ф-2205 від 03.06.2011 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому прийнято вимогу про сплату боргу №Ф-2205 від 03.06.2011 року, яку позивач не отримувала взагалі. Вважає дану вимогу неправомірною в зв'язку з тим, що відповідач порушив вимоги законодавства щодо форми бланка, оформлення, процедури узгодження, фальсифікації підпису, що вказує на недійсність даної вимоги. Крім того, позивач вказує на те, що відповідно до розділу 8 (прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" 1.01.2011 року були виключені ч.ч. 1-9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме ч.3 вказаної статті передбачався статус вимоги про сплату недоїмки, як виконавчого документу. Крім того, позивач вважає, що у відповідача відсутні повноваження на прийняття вимог про сплату боргу. Таким чином, вимога № Ф-2205 складена 03.06.2011року є незаконною та підлягає скасуванню.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, та просила задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні по справі проти позову заперечила, подала письмові заперечення, в яких вказала, що вимога про сплату боргу винесена відповідачем правомірно, а дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому відповідають чинному законодавству України. В задоволенні позову просить відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, оцінивши їх в сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_3 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, обрала особливі умови оподаткування, а відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зареєстрована як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому було сформовано вимогу про сплату недоїмки №Ф-2205 від 03.06.2011 року на суму 1756,80 грн. за період липень-грудень 2010 року та направлено на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням, однак конверт повернувся із поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Суд вважає, що строк звернення до суду позивач не пропустила, оскільки докази вручення відповідачем їй вимоги відсутні.
Правовою підставою для винесення оскаржуваної вимоги зазначено ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 30 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI виключено частини першу - дев'яту ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон). Зазначена редакція Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" набрала чинності з 01.01.2011 року.
Разом з тим, абз. 5 пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості.
Враховуючи наведене, суд вважає необґрунтованими посилання позивача на відсутність повноважень у органів Пенсійного фонду України щодо направлення вимоги про сплату боргу відповідно до ст. 106 Закону.
Суд також звертає увагу, що згідно з ч. 3 ст. 18 Закону (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з п.п. 6 п. 2 ст. 17 Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.11 Закону загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності і є платниками страхових внесків до Пенсійного фонду.
Крім того, відповідно до підпункту 4 пункту 8 Прикінцевих положень Закону фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Згідно зі ст.1 Закону мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).
Розмір страхового внеску визначений в ст.4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) і становить 33,2%.
Мінімальна заробітна плата згідно ст. 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" становила: з 1 липня - 888 грн., з 1 жовтня - 907 грн., з 1 грудня - 922 грн.
Відповідно до ч.2-3 ст.106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Відповідно до п.8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України , затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату боргу недоїмки, якщо страхувальник має кінець звітного періоду недоїмку зі сплати страхових внесків.
В силу частин 4,6 ст.18 Закону страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство, законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати внесків або звільнення від їх сплати.
Оскільки відносини у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV, то дія інших нормативно-правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", Закон України "Про систему оподаткування", на які посилається позивач, поширюють свою дію на податкові відносини.
Відповідно до п.7 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 року на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, у тому числі нарахованих страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому правомірно сформовано та направлено позивачу вимогу про сплату боргу № Ф-2205 від 03.06.2011 року на суму 1756,80 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1-2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з того, що в ході судового розгляду було встановлено правомірність дій відповідача щодо винесення та надіслання вимоги про сплату боргу №Ф-35 від 06.03.2013 року, тому підстави для задоволення позову відсутні.
На підставі наведеного та керуючись статтями 9, 11, 69-71, 86, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області про скасування вимоги №Ф-2205 від 03.06.2011 року - залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 04 жовтня 2013 року 12 год. 20 хв.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук