Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 801/3487/13-а
09.09.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Воробйової С.О.,
суддів Горошко Н.П. ,
Курапової З.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кисельова О.М.) від 29.04.2013 року у справі №801/3487/13-а
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Крилова, 133, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95001)
до Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим (вул. Балаклавська, 68, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95048)
про спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.04.2013 року адміністративний позов Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим про спонукання до виконання певних дій задоволений. Зобов'язано Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим надати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів документи для реєстрації.
Не погодившись з вищевказаною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.04.2013 року у справі №801/3487/13-а та постановити нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У судове засідання 09.09.2013 року представник позивача не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, надав до суду письмові заперечення, у яких просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, а також просив розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання 09.09.2013 року не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Судова колегія, розглянувши справу в порядку статей 195, 197 Кодексу адміністративного судочинства України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим про зобов'язання відповідача надати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів документи для реєстрації, а саме: заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів за формою №1, що затверджується наказом Мінпраці за №98 від 14.03.2007 року та виписку або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, мотивуючи позовні вимоги тим, що позивач звертався до Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим з вимогою про необхідність надати документи на реєстрацію відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів Україні» та пункт 3 «Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю», який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70, на яку відповідач не відреагував, документи, необхідні для реєстрації, від Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів не надходили.
Згідно матеріалів справи Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при Головному Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим 27.10.2000 року зареєстрований в якості юридичної особи.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що факт подання Головним Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим до Фонду соціального захисту інвалідів не зведеного звіту, а звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів без зазначення відомостей про існуючи структурні підрозділи, та відповідно без урахування даних Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, підтверджує те, що відповідач не є структурним підрозділом Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, а тому, враховуючи, що відповідач використовує найману працю, середньооблікова кількість штатних працівників за основним місцем роботи у Науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим становить більше 8 осіб, саме відповідач повинен зареєструватись у відповідному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцем знаходженням та у подальшому подавати цьому відділенню звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
З такими висновками суду першої інстанції не погоджується колегія суддів, виходячи з наступного.
Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-XII від 21.03.1991 року (далі Закон) визначаються основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, гарантуються їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створюються необхідні умови, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Частиною 3 статті 18 Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 9 статті 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Процедура реєстрації підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів передбачена Порядком реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007 року (далі Порядок).
Пунктом 2 Порядку встановлено, що роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до абзаців першого та третього пункту 3 Порядку для реєстрації роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) відділенню Фонду відповідну заяву за формою, що затверджується Мінпраці. Новостворені роботодавці та підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, що використовують найману працю, в яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до восьми і більше осіб, реєструються у відділенні Фонду до 1 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих.
Відповідно до положень статті 7 Закону України «Про судову експертизу» №4038-XII від 25.02.1994 року, судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також у випадках і на умовах, визначених цим Законом, судові експерти, які не є працівниками зазначених установ. До державних спеціалізованих установ належать: зокрема експертні служби Міністерства внутрішніх справ України.
Положенням про експертну службу Міністерства внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення експертної служби Міністерства внутрішніх справ» №988 від 20.06.2000 року визначено, що Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при Головному Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим є підрозділом експертної служби (абзац 2 пункту 1).
Відповідно до пункту 14 Положення про експертну службу Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення експертної служби Міністерства внутрішніх справ» №988 від 20.06.2000 року, науково-дослідні експертно-криміналістичні центри при головних управліннях МВС в АР Крим, місті Києві та Київській області є юридичними особами, мають рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
У своїй діяльності відповідач керується зокрема положенням про Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні МВС України в АР Крим, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження положень про науково-дослідні експертно-криміналістичні центри при ГУМВС, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті» №97 від 05.02.2013 року, відповідно до пю13.4 якого начальник НДЕКЦ при ГУ МВС України в АР Крим подає в установленому порядку пропозиції про призначення, переміщення та звільнення осіб рядового і начальницького складу, службовців і фахівців Центру до ГУ МВС в АР Крим. Штат Центру затверджується начальником ГУ МВС в АР Крим за погодженням з начальником Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру.
Отже, роботодавцем в даному випадку виступає саме Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, оскільки саме начальнику Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим належить право прийняття, переміщення та звільнення працівників відповідача.
Таким чином, відповідач не зобов'язаний реєструватись у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та надавати звіти за формою №1, що затверджується наказом Мінпраці за №98 від 14.03.2007 року, та виписку або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, внаслідок чого у задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судом апеляційної інстанції постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Вказаним обставинам судом першої інстанції не дана належна оцінка, постанова суду ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 197, пунктом 3 частини першої статті 198, пунктом 4 частини першої статті 202, статтями 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.04.2013 року у справі №801/3487/13-а - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.04.2013 року у справі №801/3487/13-а - скасувати.
Прийняти нову постанову: в задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя підпис С.О. Воробйова
Судді підпис Н.П.Горошко
підпис З.І.Курапова
З оригіналом згідно
Суддя С.О. Воробйова