ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2013 р.Справа № 821/1547/13-а
Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Горшков В.М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Яковлева Ю.В.судді -Запорожана Д.В.судді -Жука С.І.розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "Херсонмаркетинг" ЛТД на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 31 липня 2013 року по адміністративній справі за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "Херсонмаркетинг" ЛТД про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,
встановила:
Позивач Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів 18.04.2013 року звернулося до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "Херсонмаркетинг" ЛТД, у якому з урахуванням зменшення позовних вимог просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції у розмірі 8 463,66 гривень та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 5,97 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, поданого відповідачем, та відповідно до розрахунку Фонду середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 13 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робоче місце. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, відповідач до 16.04.2013 року повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 11 457,69 гривень та пеню за порушення терміну сплати цих санкцій в сумі 5,97 гривень.
Оскільки вищезазначена сума відповідачем була частково сплачена у розмірі 2 994,03 гривень, тому заборгованість відповідача становить 8 463,66 гривень.
Заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 8 463,66 гривень відповідачем в повному обсязі не сплачена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином про, що свідчить наявне у матеріалах справи поштове повідомлення про вручення повістки. Проте, відповідачем було надано заяву, згідно якої він визнає суму заборгованості та просить розстрочити погашення заборгованості терміном до шести місяців.
Справа була розглянута в порядку письмового провадження.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 31 липня 2013 року позов було задоволено в повному обсязі.
Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "Херсонмаркетинг" ЛТД (код ЄДРПОУ 14142229) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів адміністративно-господарські санкції у розмірі 8 463,66 (вісім тисяч чотириста шістдесят три гривень 66 коп.) та пеню в сумі 5,97 гривень (п'ять гривень 97 коп.).
В апеляційній скарзі Виробничо-комерційна фірма "Херсонмаркетинг" ЛТД, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, ставить питання щодо скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової, за яким стягнути лише наявну заборгованість.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом 1-ї інстанції встановлено, що згідно зі звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік наданим товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "Херсонмаркетинг" ЛТД до обласного відділення Фонду, середньооблікова кількість штатних працівників складає 13 чоловік.
Відповідно до ст. 18 Закону України від 21.03.1991 "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно до ч. 1 ст. 19 Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Таким чином, за 1 робоче місце, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами в 2012 році, відповідач до 16.04.2013 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 11 457,69 гривень.
Суд 1-ї інстанції прийшов до висновку, що відповідачем була частково сплачена заборгованість у розмірі 2 994,03 гривень, тому заборгованість відповідача становить 8 463,66 гривень. Але з таким висновком суду колегія суддів не може погодитись з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції може дослідити докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, з власної ініціативи або за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до суду першої інстанції або необґрунтованим відхилення їх судом першої інстанції. Суд апеляційної інстанції може дослідити також докази, які досліджувалися судом першої інстанції з порушенням вимог цього Кодексу.
Як вбачається з апеляційної скарги та доданими до неї копій платіжних документів про перерахування коштів на погашення заборгованості, станом на 31 липня 2013 року Виробничо-комерційною фірмою "Херсонмаркетинг" ЛТД сплачено адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3500 гривень. Тобто заборгованість станом на 31 липня 2013 року склала 7963,66 гривень.
У зв'язку з чим оскаржувана постанова суду 1-ї інстанції підлягає зміні, оскільки суд по суті правильно вирішив справу, але з помилковим застосуванням норм матеріального права.
Керуючись ч. 1, 2 ст. 195, ст. 197, п. 2 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 201 та ч. 2 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "Херсонмаркетинг" ЛТД - задовольнити частково.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 31 липня 2013 року по адміністративній справі за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "Херсонмаркетинг" ЛТД про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені - змінити.
Викласти регулятивну частину у наступній редакції.
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "Херсонмаркетинг" ЛТД (код ЄДРПОУ 14142229) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів адміністративно-господарські санкції у розмірі 7 957,69 гривень та пеню в сумі 5,97 гривень.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до положень діючого законодавства до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. ЯковлевСуддя:/підпис/Д.В. Запорожан Суддя:/підпис/С.І. Жук