Рішення № 33885494, 23.09.2013, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
23.09.2013
Номер справи
359/6237/13-ц
Номер документу
33885494
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2/359/2316/2013

359/6237/13-Ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2013 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі :

головуючої - судді Саган В.М.

секретаря Стрижиус Н.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні м. Борисполя позов Бориспільського міжрайонного прокурора заявлений в інтересах Любарецької сільської ради Бориспільського району Київської області до ОСОБА_1, 3-я особа: Бориспільська об»єднана державна податкова інспекція Київської області про розірвання договору оренди земельної ділянки, стягнення орендної плати та зобов»язання повернути земельну ділянку

В С Т А Н О В И В:

Бориспільський міжрайонний прокурор звернувся в суд з позовом в інтересах Любарецької сільської ради Бориспільського району Київської області в якому просить розірвати договір оренди земельної ділянки укладений з ОСОБА_1 та стягнути з нього орендну плату.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що між Любарецькою сільською радою та ОСОБА_1 (далі - Відповідач) було укладено договір оренди землі від 13.02.07, який зареєстровано в єдиному реєстрі правочинів за № 590.

Любарецька сільська рада на виконання своїх зобов'язань, визначених в пункті 1.1 Договору, передала ОСОБА_1 в строкове платне користування земельну ділянку під торгівельно-житловий комплекс площею 0,9576 га за рахунок земель державної власності, але відповідач умови визначені у договорі не виконує, орендної плати за користування вказаною землею не вносить, а тому позивач вимушений звернутися з вказаним позов в суд.

Прокурор та голова Любарецької сільської ради Київської області позов підтримали.

Представник відповідача позов не визнав вказуючи, що вся плата за землю вносить вчасно.

Представник Бориспільської об»єднаної державної податкової інспекції Київської області позов підтримала.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи знаходить, що позов підлягає задоволенню.

Як встановлено в судовому засіданні 13.02.2007 року між Любарецькою сільською радою та ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі, який зареєстрований в єдиному реєстрі право чинів за №590(а.с.9-11).

Пунктами 2.7.1 та 2.7.2 Договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1,5 відсотку від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки та сплачується орендарем за базовий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного місяця.

Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, яка є предметом Договору, складає 1086645,49 грн.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Частиною 2 ст. 11 ЦК України визначено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є укладені договори та інші правочини.

Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Укладений між сторонами Договір за правовою природою є договором найму (оренди) земельної ділянки.

Згідно положень ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", який є спеціальним з питань оренди землі, законами України, іншими

нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

За змістом ст.ст. 1, 13 Закону України "По оренду землі", основною метою договору оренди земельної ділянки та одним із визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати в установленому розмірі.

За таких обставин, укладення між сторонами Договору було спрямоване на отримання відповідачем права на строкове платне користування земельною ділянкою під торгівельно-житловий комплекс, що в свою чергу породжує обов'язок ОСОБА_1 сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 270 ПК України встановлено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Згідно п. 286.2. ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 01 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.

Пунктом 286.5. ст. 286 ПК України визначено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 01 липня поточного року податкове повідомлення - рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному ст. 58 цього Кодексу.

Відповідно до п. 287.2. ст. 287 ПК України облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 01 травня.

Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ст. 287 ПК України).

Згідно даних Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції, ОСОБА_1, 14.02.12року погасив заборгованість по сплаті орендної плати за

2011 рік.

Орендна плата за користування земельною ділянкою в 2012 році відповідачем не сплачена.

ОСОБА_1 неодноразово викликався до Бориспільської ОДПІ, однак вказані виклики ним проігноровані.

Крім того, Бориспільською ОДШ проведено перерахунок орендної плати за земельну ділянку згідно нової нормативно-грошової оцінки та надіслано ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення.

На даний час загальний борг зі сплати орендної плати за землю у відповідача ОСОБА_1 складає 34433,97 грн.

Відповідно до ст. 14 ПК України та враховуючи, що податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалось, вищевказане зобов'язання є узгодженим, тобто безспірним.

Відповідно до ч. 1 ст. 596 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частиною 1 ст. 5 27 ЦК України визначено, що боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24, 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об»єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Статтею 24 Закону України «Про оренду землі» передбачено право орендодавця вимагати від орендаря своєчасної сплати орендної плати.

Враховуючи, що відповідач з 01.01.12 не виконував покладені на нього Договором зобов'язання по своєчасній сплаті орендної плати, чим порушив істотні умови Договору, що відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», що і є підставою для розірвання Договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року № З-рп/99, поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави.

Одночасно у відповідності до вищевказаного рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року № З-рп/99 в основі поняття «інтереси держави» завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. Інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств, з часткою державної власності в статутному фонді. Проте, держава, може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Згідно з п. «б» п.п. 1 ч. 1 ст. 33 вказаного закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.

Стаття 80 Земельного кодексу України відносить до суб'єктів права власності на землі комунальної власності територіальні громади, які реалізують де право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Таким чином, органи місцевого самоврядування в особі сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів поєднують в собі охоронні

(контрольні) функції та функції суб'єкта права власності з усіма притаманними йому правомочностями щодо володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Орендодавцем за договором та особою, уповноваженою законом на розпорядження вказаною земельною ділянкою є Любарецька сільська рада Бориспільського району.

Крім того, відповідно до ст. 69 Бюджетного кодексу України орендна плата за користування земельними ділянками належить до доходів загального фонду місцевих бюджетів.

Таким чином, інтереси держави порушені у недоотриманні коштів в бюджет органу місцевого самоврядування - Любарецької сільської ради Бориспільського району.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 3-6,10,11,15,31, 213-215,130,174 ЦПК України, ст. 121 Конституції України, ст.ст. 11,270,509,527,596,610,629,792 ЦК України, ст.ст.14,286,287 Податкового Кодексу України, ст.12,80 ЗК України, ЗУ «Про оренду землі», суд -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Розірвати договір оренди земельної ділянки від 13.02.2007 року укладений між Любарецькою сільською радою Бориспільського району Київської області та ОСОБА_1, який зареєстрований в Єдиному реєстрі право чинів за № 590.

Стягнути з ОСОБА_1( ідентифікаційний НОМЕР_1) 34433,97 грн. на користь Любарецької сільської ради Бориспільського району Київської області.

Зобов»язати ОСОБА_1 повернути Любарецькій сільській раді Бориспільського району земельну ділянку площею 0,9576 га, що знаходиться в с. Любарці Бориспільського району Київської області.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судові витрати в сумі 3443,40 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.

Суддя: