Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
01.10.2013 р. № 820/2823/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Піскун В.О.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участі:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Курилець О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров'я Обласна психіатрична лікарня № 1 Харківської облдержадміністрації про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд скасувати рішення комітету конкурсних торгів Комунального закладу охорони здоров'я Обласна психіатрична лікарня №1 Харківської облдержадміністрації про відхилення пропозиції фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 під час проведення процедури закупівлі «коренеплодів та бульб їстівних з високим умістом крохмалю та інуліну», ухвалене протоколом №17 від 05 квітня 2013 року .
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.04.2013 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров'я Обласна психіатрична лікарня № 1 Харківської облдержадміністрації про скасування рішення.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.07.2013 року ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 11.04.2013 року скасовано, оскільки рішення про відмову у відкритті провадження по справі є передчасним, а саме не зроблено всіх дій щодо з'ясування питання про віднесення даного спору до публічно-правового. Справу направлено для продовження розгляду до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2013 року провадження в адміністративній справі було відкрито та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні від представника відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі, оскільки, на думку відповідача, даний спір повинен вирішуватися господарським судом в порядку Господарського процесуального кодексу України. Представник відповідача вважає, що між сторонами відсутній публічно - правовий спір, а відповідач не є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснював повноваження щодо організації та проведення торгів з метою забезпечення власної господарської діяльності.
Позивач у судовому засіданні заперечував проти закриття провадження у справі, оскільки питання про наявність між сторонами публічно - правового спору вже вирішувалось в суді Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно - правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.
Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем по справі є Комунальний заклад охорони здоров'я Обласна психіатрична лікарня № 1 Харківської облдержадміністрації.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що предметом даного спору є спірні правовідносини між сторонами, що виникли у зв'язку з проведенням торгів щодо закупівлі коренеплодів та бульб їстівних з високим умістом крохмалю та інуліну на підставі Закону України "Про здійснення державних закупівель".
Закон України "Про здійснення державних закупівель" встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти. Метою цього Закону є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції, забезпечення раціонального та ефективного використання державних коштів. Цей закон не наділяє владними функціями відповідача.
З дослідженого в судовому засіданні статуту Комунального закладу охорони здоров'я Обласна психіатрична лікарня № 1 вбачається, що Комунальний заклад охорони здоров'я Обласна психіатрична лікарня № 1 (далі - Лікарня) належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Лікарня є юридичною особою та має право укладати договори, купувати майно, матеріали, обладнання та інші цінності. Лікарня являється самостійним при здійсненні фінансово-господарської діяльності. Основною метою діяльності Лікарні є надання висококваліфікованої психіатричної лікувально-діагностичної допомоги населенню. Для досягнення своєї мети і рішення поставлених завдань Лікарня має право укладати від свого імені різного роду цивільно-правові договори.
Згідно з ч.1 ст.11 Закону України «Про здійснення державних закупівель» для організації та проведення процедур закупівель замовником (генеральним замовником) утворюється комітет з конкурсних торгів.
Відповідно до ч.1 п.14 ст.1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» комітет з конкурсних торгів - службові (посадові) особи замовника (генерального замовника), призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно з цим Законом.
З матеріалів справи вбачається, що з метою закупівлі коренеплодів та бульб їстівних з високим умістом крохмалю та інуліну комітетом з конкурсних торгів, створеному в Комунальному закладі охорони здоров'я Обласна психіатрична лікарня № 1, була проведена відповідна процедура закупівлі згідно Закону України "Про здійснення державних закупівель".
З досліджених у судовому засіданні документів вбачається, що предметом договору щодо процедури укладання якого виник спір, була закупівля коренеплодів та бульб їстівних з високим умістом крохмалю та інуліну для забезпечення надання висококваліфікованої психіатричної лікувально-діагностичної допомоги населенню, тобто здійснення статутної діяльності, не пов'язаною з реалізацією публічних інтересів.
Отже, проведення процедури закупівлі коренеплодів та бульб їстівних з високим умістом крохмалю та інуліну пов'язано з господарською діяльністю Лікарні з метою забезпечення надання висококваліфікованої психіатричної лікувально-діагностичної допомоги населенню.
Таким чином, Комунальний заклад охорони здоров'я Обласна психіатрична лікарня № 1 не є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України у спірних правовідносинах та не виконує владну управлінську функцію з виконання покладених на нього завдань, а отже даний спір не є публічно-правовим.
Відповідно до ч.2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно ч.5 ст.4 Господарського процесуального кодексу України господарський суд вирішує господарські спори у сфері державних закупівель з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про здійснення державних закупівель".
Таким чином, позивач не позбавлений можливості звернутися до Господарського суду з відповідним позовом в порядку Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене та беручи до уваги те, що даний позов не є справою адміністративної юрисдикції, не виникає з адміністративно-управлінських відносин, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 157, ст.ст. 160, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження у справі за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров'я Обласна психіатрична лікарня № 1 Харківської облдержадміністрації про скасування рішення.
Роз'яснити позивачу, що з відповідними вимогами він може звернутися до господарського суду в порядку Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги з поданням її копії до апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст ухвали виготовлено 03.10.2013 року.
Суддя Піскун В.О.