ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
___________________________
УХВАЛА
"01" жовтня 2013 р.Справа № 916/43/13-г
За заявою Одеської міської ради про встановлення способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 14 березня 2013р. по справі № 916/43/13-г
За позовом: Підприємство з іноземними інвестиціями "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА"
До відповідача: Одеська міська рада
Треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Управління державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області,
Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби,
Департамент фінансів Одеської міської ради
Про стягнення
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від ПІІ "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА": Яковенко Д.А. - згідно довіреності № 277 від 28.12.2012р.
Від Одеської міської ради: Асташенкова О.І. - згідно довіреності № 32/исх-гс від 24.01.2013р., Моджук І.О. - згідно довіреності № 80/исх-гс від 06.02.2013р.
Від Управління державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області: Кривогуз С.Ю.- гідно довіреності №13-30/7 від 10.04.2013р., Глущенко О.Ю.- згідно довіреності №13-30/6 від 28.01.2013р.
Від ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС: не з'явився.
Від Департаменту фінансів Одеської міської ради: Бичкова К.Г. - згідно довіреності № 03-04/377 від 13.02.2013р.
В засіданні брали участь:
Від ПІІ "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА": Яковенко Д.А. - згідно довіреності № 277 від 28.12.2012р.
Від Одеської міської ради: Моджук І.О. - згідно довіреності № 80/исх-гс від 06.02.2013р.
Від Управління державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області: не з'явився.
Від ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС: не з'явився.
Від Департаменту фінансів Одеської міської ради: Бичкова К.Г. - згідно довіреності № 03-04/377 від 13.02.2013р.
СУТЬ СПОРУ: До господарського суду Одеської області надійшла заява Одеської міської ради про встановлення способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 14 березня 2013р. по справі № 916/43/13-г.
14 березня 2013р. господарським судом Одеської області прийнято рішення по справі № 916/43/13, яким позов Підприємства з іноземними інвестиціями "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА" задоволено у повному обсязі: стягнуто з Одеської міської ради на користь Підприємства з іноземними інвестиціями "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА" надмірно сплачені платежі у сумі 270 036 грн. 74 коп., витрати по сплаті судового збору у сумі 5 400 грн. 73 коп.
На виконання вищезазначеного рішення господарським судом 01 квітня 2013р. був виданий відповідний наказ.
20 серпня 2013 р. до господарського суду Одеської області надійшла заява Одеської міської ради про встановлення способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 14 березня 2013р. по справі № 916/43/13-г шляхом зобов'язання Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси підготувати висновок про повернення коштів ПІІ "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА" з рахунку місцевого бюджету м.Одеси №33210812700008 по КБК 13050200 „Орендна плата з юридичних осіб" в сумі 264 383 грн. на рахунок платника та передати зазначений висновок до Департаменту фінансів Одеської міської ради для погодження; зобов'язання Департаменту фінансів Одеської міської ради погодити вказаний висновок та не пізніше ніж протягом двох робочих днів повернути його до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси; зобов'язання Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку , погодженого Департаментом фінансів Одеської міської ради, передати його до Управління Державного казначейства України у м.Одесі; зобов'язання Управління Державного казначейства України у м.Одесі протягом п'яти робочих днів здійснити повернення надміру сплачених грошових зобов'язань ПІІ "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА" в сумі 264 383 грн. 06 коп., у порядку, встановленому Державним казначейством України. По інших судових витратах в сумі 5 653 грн. 68 коп. виконавчий комітет Одеської міської ради визначити як головного розпорядника по відшкодуванню цих коштів платнику.
Згідно розпорядження голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В. від 07.08.2013р., заяву Одеської міської ради про встановлення способу і порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 14 березня 2013 р. по справі № 916/43/13-г передано на розгляд судді Д'яченко Т.Г. Ухвалою господарського суду Одеської області від 09 серпня 2013р. суддею Д'яченко Т.Г. прийнято заяву Одеської міської ради до розгляду.
Згідно розпорядження голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В. від 27.08.2013р., заяву Одеської міської ради про встановлення способу і порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 14 березня 2013 р. по справі № 916/43/13-г передано на розгляд судді Степановій Л.В. Ухвалою господарського суду Одеської області від 28 серпня 2013р. суддею Степановою Л.В. прийнято заяву Одеської міської ради до розгляду.
Згідно розпорядження голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В. від 09.09.2013р., заяву Одеської міської ради про встановлення способу і порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 14 березня 2013 р. по справі № 916/43/13-г передано на розгляд судді Меденцеву П.А. Ухвалою господарського суду Одеської області від 09 вересня 2013р. суддею Меденцевим П.А. прийнято заяву Одеської міської ради до розгляду.
Згідно розпорядження голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В. від 23.09.2013р., заяву Одеської міської ради про встановлення способу і порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 14 березня 2013 р. по справі № 916/43/13-г передано на розгляд судді Рога Н.В. Ухвалою господарського суду Одеської області від 23 вересня 2013р. суддею Рога Н.В. прийнято заяву Одеської міської ради до розгляду.
В обґрунтування заяви Одеська міська рада зазначила, що порядок повернення коштів із бюджету визначено ст..43 Податкового кодексу України.
ПІІ "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА" проти задоволення заяви Одеської міської ради заперечує , посилаючись на те, що відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до абзацу 1, 2 підпункту 1 п. 9 ст. 3 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Зазначені рішення передаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
Заява ж Одеської міської ради щодо встановлення порядку та способу виконання рішення суду, на думку ПІІ "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА", взагалі суперечить рішенню господарського суду Одеської області від 14 березня 2013 р. по справі № 916/43/13-г, способом та порядком виконання якого є стягнення з Одеської міської ради надмірно сплачених платежів у сумі 270 036 грн. 74 коп., витрат по сплаті судового збору у сумі 5 400 грн. 73 коп.
Розглянувши заяву Одеської міської ради про встановлення способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 14 березня 2013р. по справі № 916/43/13-г, суд доходить до такого висновку:
Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Відповідно до п. 7.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" господарський суд на підставі статті 121 ГПК має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання. Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання.
Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 "Про ствердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Порядок передбачає п'ять розділів щодо виконання судових рішень (органами Казначейства:
З 16 по 23 пункт Порядку - стягнення надходжень бюджету. Основною умовою стягнення коштів відповідно до цього розділу є принцип, згідно з яким з рахунків, на яких обліковуються надходження бюджету, повертаються лише кошти, якщо вони туди зараховувались.
З 24 по 34 пункт Порядку - стягнення коштів з рахунків боржника (розпорядника або одержувача, який обслуговується в органах Казначейства) шляхом виконання платіжних вимог державного виконавця.
З 35 по 40 пункт Порядку - стягнення коштів державного бюджету для відшкодування шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам.
З 41 по 46 пункт Порядку - стягнення коштів місцевого бюджету для відшкодування шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам. Тобто, стягнення коштів з місцевого бюджету за шкоду заподіяну внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування у сфері нормотворчої діяльності.
З 47 по 52 пункт Порядку - стягнення коштів державного бюджету за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, згідно із Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012р. № 4901-VI.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Приймаючи до уваги вищезазначене, суд вважає, що заява Одеської міської ради про встановлення способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 14 березня 2013р. по справі № 916/43/13-г шляхом зобов'язання Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси підготувати висновок про повернення коштів ПІІ "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА" з рахунку місцевого бюджету м.Одеси №33210812700008 по КБК 13050200 "Орендна плата з юридичних осіб" в сумі 264 383 грн. на рахунок платника та передати зазначений висновок до Департаменту фінансів Одеської міської ради для погодження; зобов'язання Департаменту фінансів Одеської міської ради погодити вказаний висновок та не пізніше ніж протягом двох робочих днів повернути його до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси; зобов'язання Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку , погодженого Департаментом фінансів Одеської міської ради, передати його до Управління Державного казначейства України у м.Одесі; зобов'язання Управління Державного казначейства України у м.Одесі протягом п'яти робочих днів здійснити повернення надміру сплачених грошових зобов'язань ПІІ "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА" в сумі 264 383 грн. 06 коп., у порядку, встановленому Державним казначейством України; По інших судових витратах в сумі 5 653 грн. 68 коп. визначення виконавчого комітету Одеської міської ради як головного розпорядника по відшкодуванню цих коштів платнику, не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 121 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні заяви Одеської міської ради про встановлення способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 14 березня 2013р. по справі № 916/43/13-г.
Суддя Рога Н. В.