Постанова № 33880005, 30.09.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2013
Номер справи
819/2035/13-а
Номер документу
33880005
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2035/13-a

30 вересня 2013 року

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Бабюка П.М.

при секретарі судового засідання: Вальчук І.М.,

за участю представників:

позивача - Дерень Т.М., відповідача - Осядача В.Б., третьої особи - Гмиря В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області, третя особа - Тернопільський міський відділ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради звернулося до суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області (далі - відповідач, ІДАБК у Тернопільській області) про визнання протиправною та скасування постанови від 06 серпня 2013 року №75/13 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

В обгрунтування позову зазначено, що повноваження замовника щодо повідомлення органів у сфері пожежної та техногенної безпеки про початок виконання будівельних робіт згідно пунктів 4.4.8 та 4.4.12 договору від 27.12.2012 року №445 передані Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради. Також позивачем зазначено, що про початок будівельних робіт (капітальний ремонт дороги) на вулиці Живова в місті Тернополі Відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради в телефонному режимі повідомив Управління надзвичайних ситуацій Тернопільської міської ради та Тернопільський міський відділ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області.

Ухвалою суду від 19 вересня 2013 року постановленою в судовому засіданні для участі у справі в якості третьої особи залучено Тернопільський міський відділ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача заперечуючи проти позовних вимог, просить відмовити в задоволені позову, оскільки замовником будівництва - управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради в установлений законодавством термін письмове повідомлення про початок виконання будівельних робіт до органів у сфері пожежної та техногенної безпеки не направлялося, що є порушенням вимог п. 15 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466

Представник третьої особи в судовому засіданні позов підтримав та пояснив, що про початок будівельних робіт (капітальний ремонт дороги - заміна верхнього шару дорожнього одягу) на вулиці Живова в місті Тернополі Тернопільський міський відділ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області був повідомлений в телефонному режимі. Інформація про те, ким здійснене вказане телефонне повідомлення (чи особисто позивачем чи від його імені Відділом технагляду), а також коли саме (дата, час), у третьої особи відсутня.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

11 квітня 2013 року до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області від замовника будівництва - Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради надійшла декларація про початок виконання будівельних робіт (капітальний ремонт - заміна верхнього шару дорожнього одягу по вулиці Живова в місті Тернополі від вул. Й.Перля в напрямку Рогатки).

12 квітня 2013 року вказана декларація зареєстрована відповідачем за №ТП083131020276.

30 липня 2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області проведено планову перевірку дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил при проведенні будівельних робіт з капітального ремонту - заміни верхнього шару дорожнього одягу вул. Живова (від вул. Й. Перля в напрямку Рогатки) в м. Тернополі.

В процесі перевірки встановлено, що замовником будівництва - Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради порушено вимоги пункту 15 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466, а саме: письмово не повідомлено органи у сфері пожежної та техногенної безпеки про початок виконання будівельних робіт на вказаному об'єкті.

Результати перевірки оформлено актом від 30 липня 2013 року (а.с. №24).

Також в процесі перевірки 30 липня 2013 року складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припис про усунення порушень.

Згідно припису зобов'язано позивача надати повідомлення органу у сфері пожежної та техногенної безпеки про початок виконання будівельних робіт на вказаному об'єкті до 16 серпня 2013 року.

Як встановлено в судовому засіданні, вказаний припис не оскаржено позивачем у встановленому порядку та не виконано у встановлений строк.

06 серпня 2013 року заступником начальника ІДАБК у Тернопільській області розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме: акт перевірки, протокол та припис про усунення порушень; винесено постанову №75/13 про накладення на позивача штрафу, передбаченого п.9 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» в розмірі 5735,00грн.

Крім цього, постановою від 06 серпня 2013 року №447/13 начальника Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.18 ст.96 КУпАП (неподання (несвоєчасне подання) інформації про початок виконання будівельних робіт) та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1190,00 грн.

Відповідно до п.15 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466 замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня реєстрації декларації або з дня отримання права на виконання будівельних робіт відповідно до пунктів 13 і 14 цього Порядку письмово поінформувати виконавчий орган сільської, селищної, міської ради або місцеву держадміністрацію за місцезнаходженням об'єкта будівництва, а також державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки про початок виконання будівельних робіт.

Як вбачається з декларації, замовником будівельних робіт з капітального ремонту - заміни верхнього шару дорожнього одягу вул. Живова в м. Тернополі є Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради.

Як встановлено в судовому засіданні декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована відповідачем 12 квітня 2013 року за №ТП083131020276.

Таким чином, враховуючи вимоги п.15 Порядку виконання будівельних робіт позивач в строк до 19 квітня 2013 року повинен був письмово поінформувати державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки про початок виконання будівельних робіт.

Як встановлено судом та не заперечувалось представником позивача в судовому засіданні, письмового повідомлення про початок виконання будівельних робіт Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради до Тернопільського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області не подавало.

Посилання позивача на те, що згідно пунктів 4.4.8 та 4.4.12 договору від 27.12.2012 року №445 повноваження замовника щодо повідомлення органів у сфері пожежної та техногенної безпеки про початок виконання будівельних робіт передані Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради суд не приймає до уваги враховуючи наступне.

Предметом договору від 27.12.2012 року №445 укладеного між Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради та Відділом технічного нагляду Тернопільської міської ради є здійснення технічного нагляду під час виконання робіт (послуг) з утримання та ремонту, а не передача функцій замовника.

Згідно пунктів 4.4.8 та 4.4.12 вказаного договору, Відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради зобов'язаний: - подавати та оформляти відповідні документи для реєстрації, отримання дозволів (декларацій) на початок підготовчих і будівельних робіт, та інших дозвільних документів передбачених чинним законодавством, замовником яких є Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради; - виконувати належним чином інші зобов'язання, передбачені нормативними та законодавчими актами.

Слід зазначити, що письмове повідомлення замовника про початок виконання будівельних робіт, яке подається до органів у сфері пожежної та техногенної безпеки, не є дозвільним документом.

Таким чином, пункти 4.4.8 та 4.4.12 договору не визначають обов'язку Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради щодо надіслання такого письмового повідомлення.

Крім цього, чинним законодавством визначено, що саме замовник повинен подавати такі письмові повідомлення.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, замовником будівництва - Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради у встановлений законодавством термін письмового повідомлення про початок виконання будівельних робіт до органів у сфері пожежної та техногенної безпеки не направлялося, що є порушенням вимог п. 15 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466.

Посилання позивача на лист Тернопільського міськрайонного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 14.08.2013 року №5-1/829 суд оцінює критично, оскільки, по-перше, вказаний лист не підтверджує факту подання замовником письмової інформації, як це передбачено вимогами чинного законодавства, а по-друге, не містить відомостей коли саме (дата, час) і ким саме (чи особисто позивачем чи від його імені Відділом технагляду) була повідомлена третя особа.

Більше того, будь-якої інформації чи доказів з цього приводу не зміг надати в судовому засіданні навіть Тернопільський міськрайонний відділ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, який був залучений судом до участі у справі в якості третьої особи саме для з'ясування цих обставин.

Відповідно до п.9 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу зокрема за неподання чи несвоєчасне подання замовником інформації про початок виконання підготовчих чи будівельних робіт, - у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

Розмір штрафу накладений постановою №75/13 від 06 серпня 2013 року (5735,00грн.) відповідає розміру встановленому п.9 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що оскаржена постанова винесена на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак, заявлений позов до задоволення не підлягає.

Керуючись ст.ст.70-72,153-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 06 серпня 2013 року №75/13 - відмовити в повному обсязі.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

В повному обсязі постанова складена 03 жовтня 2013 року.

Суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.