ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2013 року о 12 год. 16 хв.Справа № 808/6155/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
при секретарі судового засідання Пелеху С.І.
за участю представників сторін
позивач - ОСОБА_1 (НОМЕР_1 від 25.06.2002)
відповідача - не прибув
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1, м. Запоріжжя
до Кобиляцького Валерія Володимировича - Заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району
про бездіяльність та зобов'язання вчини певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) до Кобиляцького Валерія Володимировича - Заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточнень просить:
- зобов'язати відповідача виконати певні дії щодо знаходження стічних вод, які надходять в погріб, водопровідну колонку під будинок;
- зобов'язати відповідача виконати певні дії щодо усунення джерела стічних вод, які надходять в погріб, водопровідну колонку під будинок.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1. Позивач зазначає, що в селищі відсутня централізована система сточних вод, і деякі власники будинків, порушуючи санітарні норми, спускають сточні води по водопровідним, газовим, телефонним траншеям, і сточні води поступають під дім, погріб і в водопроводну колонку ОСОБА_1 Позивач стверджує, що сточні води, насичені препаратами побутової хімії, внаслідок чого у неї суттєво погіршилось здоров'я. З цього приводу ОСОБА_1 зверталась до районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району щороку, починаючи з 2004 року, проте за період 2004-2012 роки райадміністрація не вирішила справи по суті, тому позивач звернувся до суду .
Позивач в судовому засіданні на позовних вимогах наполягала з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, клопотань та заяв від відповідача на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, проте 16.08.2013 до суду надійшли письмові заперечення.
В обґрунтування заперечень відповідач зазначає, що відповідно до Положення про районну адміністрацію, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 року №29, районна адміністрація не є балансоутримувачем системи водопостачання в приватному індивідуальному секторі, не здійснює прийняття в експлуатацію водопровідних колонок та не оформлює проектну документацію в частині підключення водопровідних колонок на території домоволодінь. Відповідач звертає увагу, що районній адміністрації не делеговані повноваження в частині встановлення причин забруднення систем водопостачання на території району. Також вказує, що згідно вимог Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» питання вжиття заходів по фактам порушення санітарних норм власниками та користувачами житлових будинків в приватному індивідуальному секторі відноситься до компетенції органів державної санітарно-епідеміологічної служби.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне розглянути справу в порядку письмового провадження. Керуючись приписами статей 33, 35, 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
16.04.2007 комісією Шевченківської районної адміністрації складено Акт (далі - Акт від 16.04.2007) обстеження земельної ділянки АДРЕСА_1 (а.с.25-26), зі змісту якого вбачається, що працівниками Шевченківської районної адміністрації за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_4 з питання конфліктних взаємовідносин проведено візуальне обстеження території земельної ділянки АДРЕСА_1. У зазначеному Акті від 16.04.2007 вказано, що цей будинок належить на праві приватної власності гр. ОСОБА_1 - 7/100 частини житлового будинку, гр. ОСОБА_4 - 31/50 частин житлового будинку та зареєстровано за гр. ОСОБА_5 /померлою/ - 31/100 частин житлового будинку. В Акті від 16.04.2007 зазначено, що частина житлового будинку належна гр. ОСОБА_1 знаходиться в задовільному стані, сирості у згаданій частині житлового будинку не виявлено, та не встановлено факту підтоплення зовнішньої стіни частини житлового будинку належної гр. ОСОБА_1
Крім того, в матеріалах справи міститься Акт обстеження земельної ділянки АДРЕСА_1 від 24.04.2012 (далі - Акт від 24.04.2012), складений комісією районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району.
Зі змісту Акту від 24.04.2013 вбачається, що за зверненням ОСОБА_3 проведено обстеження земельної ділянки №44 з питання підтоплення її земельної ділянки сточними водами. В Акті від 24.04.2013 зазначено, що ознак підтоплень на час комісійного обстеження не встановлено.
Також судом досліджено заяви-свідчення:
- від ОСОБА_6 (від 13.08.2013);
- від ОСОБА_7 (від 11.08.2013), - в яких зазначено, що вказані особи, перебуваючи на території земельної ділянки та у будовах ОСОБА_1 відчували запахи хімічних речовин.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначає Закон України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 №586-XIV (далі - Закон України №586-XIV).
Відповідно до ст. 1 Закону України №586-XIV виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Частиною 1 ст. 72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 передбачено, що місцеві державні адміністрації є підзвітними відповідним районним, обласним радам у виконанні програм соціально-економічного і культурного розвитку, районних, обласних бюджетів, підзвітними і підконтрольними у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними, обласними радами, а також у виконанні рішень рад з цих питань.
Згідно ст. 8 Закону України №586-XIV місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій.
Перший заступник та заступники голів місцевих державних адміністрацій виконують обов'язки, визначені головами відповідних державних адміністрацій, і несуть персональну відповідальність за стан справ на дорученій їм ділянці роботи (ст.10 Закону України №586-XIV).
Компетенція та повноваження місцевих державних адміністрацій визначені розділом III Главою 1 Закону України №586-XIV.
Стаття 38 Закону України №586-XIV передбачає, що місцеві державні адміністрації забезпечують додержання прав і свобод громадян. Громадяни звертаються до місцевих державних адміністрацій у вирішенні питань, що належать до сфери повноважень місцевих державних адміністрацій. Посадові особи місцевих державних адміністрацій зобов'язані розглянути звернення громадян і не пізніше ніж у визначений законом термін прийняти рішення або дати обґрунтовану відповідь. Посадові особи проводять особистий прийом громадян у порядку, визначеному законом. Рішення посадових осіб місцевих державних адміністрацій можуть бути оскаржені Президенту України, органу виконавчої влади вищого рівня, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини або до суду.
Статтями 39, 40 Закону України №586-XIV визначені повноваження голів місцевих державних адміністрацій та їх заступників.
Відповідно до ст. 39 Закону України №586-XIV голови місцевих державних адміністрацій:
1) очолюють відповідні місцеві державні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, несуть відповідальність за виконання покладених на місцеві державні адміністрації завдань і за здійснення ними своїх повноважень;
2) представляють відповідні місцеві державні адміністрації у відносинах з іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, політичними партіями, громадськими і релігійними організаціями, підприємствами, установами та організаціями, громадянами та іншими особами як в Україні, так і за її межами;
3) призначають на посади та звільняють з посад своїх заступників, керівників структурних підрозділів відповідно до статей 10 та 11 цього Закону;
4) призначають на посади та звільняють з посад керівників апаратів місцевих державних адміністрацій та керівників структурних підрозділів апаратів місцевих державних адміністрацій;
4-1) затверджують положення про апарат місцевої державної адміністрації та положення про її структурні підрозділи;
5) укладають та розривають контракти з керівниками підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління відповідної місцевої державної адміністрації, або уповноважують на це своїх заступників;
6) погоджують у встановленому порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників не підпорядкованих підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління органів виконавчої влади вищого рівня, крім керівників установ, підприємств і організацій Збройних Сил та інших військових формувань України, Міністерства внутрішніх справ України;
7) в межах затверджених бюджетів виступають розпорядниками коштів відповідних державних адміністрацій, використовуючи їх лише за цільовим призначенням;
8) регулярно інформують населення про стан виконання повноважень, покладених на місцеву державну адміністрацію;
9) утворюють для сприяння здійсненню повноважень місцевих державних адміністрацій консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи, служби та комісії, члени яких виконують свої функції на громадських засадах, а також визначають їх завдання, функції та персональний склад;
10) здійснюють інші функції, передбачені Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня.
Голови обласних державних адміністрацій у випадках, передбачених законом, можуть порушувати перед Верховною Радою України питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради, сільського, селищного, міського голови. У разі відсутності голови місцевої державної адміністрації його функції і повноваження виконує перший заступник голови, а у разі відсутності останнього - один із заступників голови місцевої державної адміністрації.
За правилами ст. 40 Закону України №586-XIV перші заступники та заступники голови, інші посадові особи місцевих державних адміністрацій здійснюють функції і повноваження відповідно до розподілу обов'язків, визначених головами місцевих державних адміністрацій, і несуть відповідальність за стан справ у дорученій сфері перед головою місцевої державної адміністрації, органами виконавчої влади вищого рівня.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що заступник голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району на має повноважень на виконання будь-яких дій щодо знаходження стічних вод, які надходять в погріб, водопровідну колонку під будинок позивача, а також щодо дій щодо усунення джерела стічних вод, які надходять в погріб, водопровідну колонку під будинок ОСОБА_1
Крім того, відповідачем на обґрунтування своїх заперечень надано Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Жовтневому Заводському, Комунарському, Ленінському, Орджонікідзевському, Хортицькому, Шевченківському району, затверджене Рішенням Запорізької міської ради №29 від 22.06.2011 (далі - Положення).
Судом досліджено вказане Положення, зі змісту якого також вбачається, що у Заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району відсутні повноваження вчиняти дії, зазначені позивачем у прохальній частині уточненого адміністративного позову.
До того ж, суд наголошує, що позовні вимоги ОСОБА_1 є нормативно необґрунтованими, оскільки в адміністративному позові відсутні посилання на норми нормативно-правових актів, якими передбачені повноваження на здійснення відповідачем дій, зазначених у позовних вимогах. А також суд звертає увагу, що позивач жодним чином не конкретизує свої позовні вимоги, тобто не зазначає які саме дії має вчинити відповідач на користь позивача.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Кобиляцького Валерія Володимировича - Заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району про бездіяльність та зобов'язання вчини певні дії - відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Шара